Nokial on eestlaste seas oma koht: loomulikult on see tasku.  Taiwanis soomlaste kuulsa kaubamärgi all toodetud uue aja telefonide üks lipulaevu, Nokia 8 Scirocco peaks andma aimu, kas koht eestlaste taskus säilib või on see pelk nostalgiaihalus.

[pullquote]

PLUSSID

+ aku laadimise kiirus
+ ergas ekraan
+ aku vastupidavus
+ selge kõne

MIINUSED

– kumer ekraan
– sõrmejäljelugeja asukoht
– hinnatase
– Android, siiski parem kui Symbian

[/pullquote]

Nokia lipulaevaks tituleeritud Nokia 8 Siroccot esmakordselt käes hoides teen mõttes tähelepaneku – telefon tundub üllatavalt raske.

Uurin lähemalt muidu läikivmusta (see on ka ainus värv, mida sellele nuhvlile pakutakse) nutifoni külgservades jooksvat hõbeniiti. Selgub, et me ei räägi selle telefoni puhul ainult plastikust, ekraanist ja elektroonikast. Korpust on tugevdatud päris roostevabast terasega.

Telefoni käes hoides on metalli isegi tunda. Terasega kombineeritud kumera ekraaniga ning küljekantidega disain aitab ilma lisaümbriseta telefoni tõhusamalt käes hoida. Näib, et seade ei ole mõeldud vaid 1-2 aastaks kasutamiseks.

KARBIST VÄLJA

Koos telefoniga ilmuvad karbist välja läbipaistev plastikust tagaümbris, must „kummivoolik“ koos laadijaga ning eraldi jupstükk, kuhu saab eelajaloolised juhtmega kõrvaklapid või handsfree ühendada.

Õnneks olen selle viimase karbist välja kukkunud vidinaga tuttav isiklikus kasutuses oleva iPhone 7 juurest, muidu hakkaks ehk hädaldamagi. Ka Nokia on ilmselt Apple eeskujul loobunud 3,5 mm audioliidesest. Sest eks sihihammas ju töötab tegelikult päris kenasti.

VÕILEIB HAMBUSSE JA AKU LAADIMA

Kummivoolikust ehk laadimisjuhtmest tuleb rääkida pikemalt. Jäin esiti pisut nõutuks, sest tegu on halvasti painduva ja harjumatult jämeda laadimiskaabliga. Nõutus hajus, kui suskasin enne tööleminekut nälginud telefoni hommikusöögiks laadima.

Originaallaadija koos USB-C kaabliga suutis hommikukohvi ajal laadida aku 20 %-st 70 %-ni. Tootja ise lubab laadimise ajaks pool tundi, kui piirduda akusse +50% särtsu lisamisega. Enam-vähem nii see ka oli. Kui kasutasin mitteoriginaallaadijat, tuli arvestada 20-30% aeglasema laadimisega. Aga mugav ikkagi.

Kes reisil käivad teavad – teinekord leiate päeva jooksul heal juhul viisteist-kakskümmend minutit sobivat momenti, et ülehelikiirusel kahanevat akut turgutada.

Ilmselgelt on see olnud õige otsus, võtta mikro-USB asemel kasutusele uus USB-C liides. See võtab elektrone vastu pesukausiga, mitte tilkhaaval.

AKU KANNAB VÄLJA

Kõht täis, ning hommikused elektronid mahutatud 3250 mAh akusse, siirdusin kontorisse.

Seadistada oli vaja kogu igapäevatööks vajalik e-mailindus ja muud sättungid. Olemasolevast Android n.ö varutelefonist rakenduste üle toomine osutus arvatust lihtsamaks.

Tõsi, NFC abil seadete üle toomine ei õnnestunud, kuid Google Drive varunduskoopiast tuli peaaegu kogu vajalik kraam üle.

Rõhuga sõnal „peaaegu“. Üle ei tulnud näiteks kasutajakontod Endomondo’s, Waze’s ja enamikes teistes kolmanda osapoole rakendustes. Osade rakenduste seaded siiski tulid.

Samuti ei läinud päris valutult e-posti seadistamine. Ettevõtte Exchange klient säädus e-posti lugemiseks kenasti, kuid mingil põhjusel pandi e-posti väljasaatmisel kaasa pisut mugandatud  (ja vigane) saatja aadress.

Kuna tegu oli ajutise telefoniga, siis ei hakanud oma probleemiga IT-spetsialiste tüütama. Kuid ilmselgelt seadistamise automaagia täielikult ei toiminud ja Nokia oleks vajanud käsitsi üleseadistamist.

Kogu selle muusika peale pidas telefoni aku üllatavalt hästi. Nädalavahetusel testisin videosalvestusprogrammi, mis on kasutusel ka iPhone’s.

Tegu on tõsise akuröövliga, 10 minutit videosalvestust imeb akust välja samapalju protsente. Seetõttu üle 60 minuti videosalvestust tähendab käesirutust akupanga järgi.

Kuid Nokia 8 suutis nõudliku rakendusega toime tulla mängeldes. Otsustasin akut päeva jooksul mitte laadida.

Õhtul logist järgi vaadates olin päeva jooksul telefoni kasutanud filmimiseks 2 tundi, lisaks oli Waze sees 1 h 50 minutit, sotsiaalmeediat ja veebisirvimist sinna otsa veel 1 h. Üllatus-üllatus – õhtul oli särtsu alles 10 %. Tänuga panin telefoni laadima.

Ootereziimis koos väga tagasihoidliku kasutusega (kokku 1h 37 minutit) pidas telefon vastu 5 ööpäeva. Meenusid vanad head Nokia ajad!

KUMER EKRAAN JA NÄPUJÄLJED

Kumer, servast-serva pildiga ekraan on küll äge, kuid ebapraktiline. Kui ekraanilt on vaja lugeda peenikest teksti, siis servades muutuvad tähed ebateravaks.

Lisaks tekivad servades värvimoonutused, mis näiteks pildistamisel või fotode vaatamisel sotsiaalmeedias on tüütud harjuda.

Ka muudab ekraanikumerus kasutamise ergonoomiliselt keerukaks – telefoni peos hoides puutub käsi vastu puutetundlikku ala. Seetõttu oli vahel probleeme veatu kasutuskogemusega. Telefonile ju tundus, et näpp juba on ekraanil ja vaja sellega nüüd midagi ette võtta.

Selle vastu aitas õige pisut, kui võtta kasutusse komplektiga kaasas olnud telefoni tagaosa kaitseplastik. Mis, tuleb tunnistada, oli esmaklassilise disainitelefoniga võrreldes ebaõnnestunud lihtne plastikkate. Ei mingit eksklusiivsust. Ostke parem nahast kaaned.

Kate on vajalik veel kahel põhjusel – see kaitseb tagakaamera objektiivi, mis on millimeeter-poolteist tagakaanest kõrgemal ja vajab lauale või kotti asetades kriimustuste eest kindlasti kaitset.

Teiseks on plastikkattel sõrmejäljelugeja sensori tarvis õigesse kohta tehtud auk. Kui plastikkatet pole, siis on näpuga sensorile pihtasaamine trikiga teema. Pressisin vahetevahel näpuga hoopis pildiobjektiivi. Mis vajas pärast loomulikult näpujälgedest puhastamist.

Näpujäljesensori paigutamine telefoni tagaküljele on pigem halb lahendus. Näiteks piirab see võimalusi, millist telefoni autohoidjat või kaitseümbrist saate kasutada.

Need peavad jätma sensorile juurdepääsu vabaks, või siis peate näppima ekraani, et sisestada telefoni lahti lukustamiseks turvakood.

Kui te just ei rooli, siis on see lubatud. Kuid tüütu ikkagi. Samuti oleks mugavam laual lebavat telefoni lahti lukustada ilma seda laualt üles tõstmata. Lisaks ei ole sensori asukoht keskel ergonoomiliselt nii õnnestunud, kui levinud esikülje pöidlasensor.

REISITELEFON

Kasutan autos sageli navigeerimiseks ja kiiruspiirangute jälgimiseks navigeerimistarkvara. Nokia 8 Sirocco ekraan on kaardi kuvamiseks autosõidul väga sobilik – ülikontrastne ja selge joonisega. Autoroolis ei ole kumera ekraani miinused märgatavad. See on üks kasutusvaldkond, milles jään Nokiast unistama. Võiks öelda, et tegu on korraliku nn reisitelefoniga, just arvestades ka tema akuvastupidavust.

Reisitelefonilt ootab aga kasutaja reeglina ka fotograafiavõimekust. Kumerast ekraaniga kaasnevatest värvimoonutusi kirjeldasin eelnevalt.

Ehkki telefoni kaamera on varustatud kahe Zeiss objektiiviga, millest ühte kasutatakse zoomobjektiivina ja teist normaalina, siis tundsin puudust optilisest pildistabilisaatorist. Selles hinnaklassis telefonidel nii mõnelgi on see olemas.

Et telefon on pritsme- ja tolmukindel, annab see funktsionaalsusele plusspunkte. Telefoni ümbritsev Gorilla Glass 5 on ka kriimukindel, mida kuuajane kasutus võib kinnitada.

ÄRIKASUTAJA, KUULA NÜÜD

Ärikasutaja ootused mobiiltelefonile ei ole viimastel aastatel kuigi palju muutunud – aku vastupidavus, levikvaliteet, ühenduvus, väikese vaevaga seadistamine ja üldine vastupidavus.

Väärikas välimus ja mahtumine pintsakutaskusse või ridiküli on iseenesest mõistetavad eeldused klubisse pääsemiseks.

Fotograafia peensused ja multimeediaks hädavajalik viimase sõna järgi protsessor pigem selle kasutajagrupi nõudmiste hulka ei kuulu. Ilusate värviliste piltide tegemine kuulub muidugi elementaarsete ootuste valdkonda.

Ei maksa üleliia ärksalt kaasa minna hädaldamisega, et telefon on varustatud kõigest Qualcomm Snapdragon 835 protsessoriga. Tõsi jah, on eelmine põlvkond, kas uuemast oleks reaalselt kasu?

Uuem Snapdragon 845 toetab suuremat arvutusvõimekust nõudvaid funktsioone – mobiilne virtuaareaalsus, ühel fotosensoril põhineva bokeh (taustaudustus) illusiooni loomine, Ultra HD video salvestus ja telefoni avamine näotuvastusega. Viimasest võibolla oleks tõesti pisut kasu, kuid muust paraku vähem.

Kõnekvaliteet on sellel telefonil väga hea, mikrofon on tundlik ja heli läheb võrgust läbi nagu sulavõist. WIFI võrkudega ühenduvusprobleeme ei esinenud.

Ühenduvus 4G-ga oli nii hea, et ööks sisse jäetud interneti kuumkohta kasutasid ümbritsevad seadmed sedavõrd hoogsalt, et neil õnnestus kuutasus sisaldunud 15 GB andmesidet tilgatumaks tarbida. Sama juhtus ka nädal hiljem.

Huvitaval kombel pole seda kunagi juhtunud ühegi teise seadme kuumkohal, kuid selles kõiges Nokiat süüdistada oleks banaalne. Lahendus on lihtne – ootamatuste vältimiseks tuleb telefoni seadetes määrata mobiilandmesidemahu hoiatus ja andmelagi.

Android One operatsioonisüsteem on lihtne, lubatud turvauuendusi laekub hetkel pidevalt. Telefoni tagastamisel oli süsteemivärskendus tehtud versioonile 8.1.0. Kas Nokia 8 Sirocco peab vastu ka aastatepikkusele kasutusele ning tehnoloogia arengutele? Seda on hetkel veel raske prognoosida, mõningaid eeldusi selleks on.

 VANA ARM EI ROOSTETA

Pärast nelja aasta tagust uudist, mil Nokia müüdi koos naha ja karvadega Microsofti rüppe, on Nokia minu jaoks olnud radaripildilt väljas nagu Hispaania hävituslennuki rakett Eesti õhuruumis.

Oluliselt paremaks ei läinud uudised ka siis, kui tulid esimesed teated uuestisünnist ja hiljem odavtelefonidega turule naasmisest.

Taiwanis (ehk siis tegelikult Hiinas) tegutsev Foxconn päästis Nokia soojast ja pehmest hävingust Microsoftis.

Foxconn peamiseks ekspertiisiks on tegelikult elektroonikaseadmete komponendid, mida toodetakse muuseas Apple tarbeks.

Koostöös Soome enda HMD-ga tegelevad nad käsikäes Nokia telefonimudelite väljatöötamise kallal. Tõsi, Nokia 8 Sirocco tagaküljel uhkeldab suurelt viide HMD-le kui telefoni ainsale väljatöötajale.

Iga juhul seletab Foxconn nimi tootjana pigem seda, et Nokial on kvaliteedipotentsiaali. Selle aasta (2018) uudiste järgi möödus Foxconn oma tootemahult juba Samsungist, kuna ta on lisaks Apple varustamisele ka Huawei ja Xiaomi komponentide tarnija.

KOKKUVÕTTEKS

Kvaliteetne komponentide tootja ning endiste Nokia tootearenduse ja turundusmeeste ja -naiste panus annab lootust, et vana arm ei peaks mitte roostetama minema ja Nokia täht lööb taas särama.

Kui suudetakse kuidagi tegeleda Android operatsioonisüsteemi igipõlise probleemiga, et OP-süsteemi uuendused lõppevad enne, kui telefon füüsiliselt vanaks jääb, võiks Nokiast asja saada.

Konkreetse Nokia 8 Sirocco mudeliga on nii, et õunatelefoni kasutajat see Androidi peale (tagasi) tulema ei meelita.

Küll aga tasub Sirocco poole vaadata sellel, kes peab lugu heast akuvastupidavusest, kirkast ekraanist ja (loodetavasti) ka üldisest vastupidavusest. Ainest võiks selleks olla, eriti kui hinnatasemelt saaks pisut alla tulla.

Vaata Nokia lehele siit

Pildid: Andres Kruus

Jaga

Alguses oli Honda. Accord ja sinine. Siis tuli punane Honda Prelude. Vahepeal tubli Nissan Almera ja nüüd on siis kaks Subaru Outbacki. Lõpuks kutsus Ylle kampa :)

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.