Esmaspäev, 2. oktoober 2023
Kui tore oleks, kui Eesti kliimas pidevalt lagunevad teed suudaksid end ise parandada! Šveitsis on leiutatud nn iseparanev asfaltkate, millesse tekkinud mõrasid ja auke saab magnetvälja abil kaotada.

Asfalteede olukord Eestis on enam-vähem, aga teede korrashoid nõuab aega ja kõvasti raha. Ka ei saa iga ilmaga teekatet paigaldada ega parandada. Ning uued augud tekivad kiiremini kui neid jõutakse lappida. Teede lagunemist põhjustavad temperatuuri kõikumine, raskeveokid, naastrehvid, peamiselt siiski ilm.

Zürichi tehnikaülikooli (ETH Zürich) ning Šveitsi riikliku materjaliteaduse ja -tehnoloogia laboratooriumi koostöös loodud uut tüüpi asfalt suudab end teadlaste sõnul ise parandada. Vaja on vaid magnetvälja, millega materjali mõjutada.

KAVAL ASFALDISEGU

Bituumen, asfaldi peamine koostisosa, on must viskoosne segu, mida valmistatakse naftast ning mis teekattesegu saamiseks segatakse erineva täitematerjaliga. Temperatuuri mõjul ja kuludes see kate laguneb. Algul tekivad mikroskoopilised praod, mis liikluse raskuse all kasvavad kuni tekivad augud.

Nn iseparaneva asfaltkatte saamiseks segatakse bituumenisse superparamagnetilisi raudoksiidi nanoosakesi. Magnetväljaga kokku puutudes hakkavad nanoosakesed soojenema ning soojus omakorda pehmendab bituumenit ja praod sulguvad.

Tavalisse asfalti tekkinud pragusid ja auke on võimalik täita uudse seguga, edaspidi suudavad need end ise parandada. Tõsisemaid kahjustusi, nagu näiteks naastrehvidest ja raskeveokitest tingitud teekatte kulumist tuleks parandada suurte magnetspiraalidega varustatud teetöömasinate abil.

SARNAST LAHENDUST ON AMMU OTSITUD

Magnetiseeruv asfalt ei ole uus idee. Mõni aasta tagasi uurisid teadlased võimalust lisada teekattesegusse terasvilla. Takistuseks sai bituumensegu liiga aeglane soojenemine. Poole meetri tee parandamiseks kulus mitu minutit.

Raudoksiidi nanoosakesed kuumenevad palju kiiremini ega ole kahjulikud inimese tervisele. Kuna osakesed on bituumeni küljes kõvasti kinni ei ole ohtu, et need pääseksid loodusse. Raudoksiidi osakesed on üsna kulumiskindlad, mis võimaldab iseparanevat teekatet pikki aastaid kasutada.

Kaanepilt: Ylle Rajasaar. Allikas: Material

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.