Neljapäev, 28. märts 2024
Škoda Scala on tuleb müügile ka CNG-versioonis. Auto kombineeritud sõiduulatus on 630 km, surugaasiga 410 km. Gaasihübriid peaks rõõmustama kõiki, kelle jaoks on esmatähtis öko(loogilisus)(noomsus): kilomeetri hind jääb CNG Scala puhul kolme sendi ringi.

Maaletooja kodulehel on info Škoda Scala G-TEC CNG kohta juba olemas: tootma hakatakse autot selle aasta detsembris ning Active varustuses auto hind algab 17 800 eurost. Kallima Elegance’i eest tuleb välja käia 20 700 eurot.

Kuna Scala oma mõõtudelt ja ruumikuselt on pigem Volkswagen Golfi – klassi sõiduk, tähendab see ainult üht: gaasihübriidist saab nõutud kaup, seda eeskätt odava kilomeetrihinna tõttu, aga paljuski ka seepärast, et auto sõidab loodussõbraliku kütusega.

Surugaasil töötava Scala jõuallikaks on 1-liitrine kolmesilindriline turbomootor, millel võimsust 66 kW ehk 90 hj ja pöördemomenti 160 Nm. Mootoriga koos pakutakse 6-käigulist käsikasti.

scala gaas
Scala gaasipaagid paiknevad auto põhja all

Gaasipaake on autol 3, need mahutavad kokku 13,8 kg surugaasi ja on paigutatud nii, et pakiruumis säiliks Scala juures üllatanud ruumikus.

Üksnes gaasiga saab sõita kuni 410 kilomeetrit, kui paagid tühjad, lülitub mootor automaatselt ümber bensiiniküttele. Bensiinipaagi maht on 9 liitrit.

Kogu sõiduulatus on 630 kilomeetrit. Seega, kui gaasitanklat lähikonnas pole, saab CNG-Scalaga sõita nagu “tavalise” autoga.

Keskkonnahoiu mõttes on gaasiauto hea valik: CNG Scala CO2-heitmemäär on võrreldes bensiinimootori heitmetega veerandi võrra väiksem.

Scala kogu valikut saab vaadata siin

Millise mootoriga auto on parim?

Mõni nädal tagasi esitles Škoda Laagri Scalat paarisajale kutsutud külalisele, kes kõik olid naisterahvad. Mul oli tore kogemus koos õhtujuht Karl-Erik Taukariga publiku ees pikemalt autodest rääkida.

ylle ja taukar
Milline auto ikkagi valida? No ennekõike selline, mille peale liiga palju aega ja raha ei peaks kulutama

Nalja sai kõvasti  – näiteks nimetas Taukar mind ainsaks Eesti nais-autoajakirjanikuks ja mina imestasin, kuis ta küll oma Mersu ML-iga veel “võetud” suhtestaatust suudab säilitada – aga asjalikku juttu sai räägitud ka.

Üks keeruline küsimus “milline mootor ikkagi valida oma autole?” sai lihtsa vastuse: kõik sõltub, kus, miks, milleks ja kui palju sõidukit kasutama hakatakse.

Milline Scala siis on kõige õigem? See, mis sobib kasutaja vajadustega

Kui on palju pikki sõite ja on aega autot enne liikvele minemist soojendada, siis võib mõelda diiselmootoriga variandile. Aga kui palju on palju sõite?

Spetsialistid ütlevad, et alla 20 000 km aastase läbisõidu juures pole diiselmootoril mingit mõtet. Veel parem, kui see number on 30 000 km. 2500 km kuus ning see ei tohiks koguneda lühikeste sutsude arvelt. Muidu on tublil mootoril peagi lestad laiali.

Diiselmootori heitmenäitude üle ei tasu muretseda: võrdluses bensiinimootoritega on need isegi puhtamad, sel teemal on tehtud tõsiseltvõetavaid uuringuid.

Bensiinimootor tuleb kõneks siis, kui sõite on suhteliselt vähe ja need on enamasti lühikesed. Peamine on aga sellegi valiku puhul meeles pidada, et auto nõuab hooldust. Auto pika eluea nimel tasub enne talvise ja suvise hooaja algust korra ka hooldusest läbi käia.

CNG ehk surugaas on Eesti ostjate silmis järjest populaarsem valik. Peamine põhjus, et autoga on lihtsalt nii odav sõita. Kui võrrelda elektriauto kilomeetri hinnaga, tuleb kokkuvõttes CNG isegi soodsam, sest elektrika soetamine on oluliselt kallim.

Aga gaasiauto hooldamisel vigu sisse lasta ei tohi! Tulenevalt surugaasi kõrgest oktaaniarvust (128) on CNG autode hooldusvälp 15 000 km ja longlife välpa kasutada ei saa.

Ei tasu muretseda ka selle pärast, et tanklaid on vähe. CNG tanklate asukohti saab vaadata sellelt kaardilt ja neid tuleb järjest juurde. Kui nüüd poliitikud aktsiisi tõstma ei kiirusta, tasub surugaasiautot vägagi kaaluda.

Naised elevil: milline auto see kõige ägedam siis ikkagi on?

Minu enda eelistus oleks Scala mudelivalikus just nimelt Elegance-tasemel CNG auto. Ainus puudujääk on käigukast: kuna enamus selle klassi autosid ostetakse automaatkastiga, võiks see ka surugaasi-variandis ju peal olla.

Scala puhul on mõeldud pisiasjadele. Klaasipesuvedeliku valamine pole kunagi varem nii lihtne olnud

Meenuta meie suurt CNG eksperimenti siin

Pildid: Škoda Laagri, tootja

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN