Teisipäev, 23. aprill 2024
Škoda Scala on tänavu üks oodatumaid uudismudeleid. Eestisse jõuab see suve hakul ning siis saab selgeks, milliste konkurentidega stiilne ja ruumikas luukpära rinnutsi läheb.

Škoda Scala tuleb tootja ametliku versiooni kohaselt asendama odavmudelit Rapid Spaceback. Scala põhineb Volkswagen Grupi väikesel MQB A0 moodulplatvormil, mis tähendab, et see võiks olla VW Polo mõõtu pisike auto.

Polo konkurent ja tegelikult ka mitte Rapidi järeltulija ei ole Scala aga hoopiski – platvormi võimalustest on ära kasutatud viimne kui millimeeter, tulemuseks on mõnusalt suur luukpära-universaali vahepealne auto, mis teeb ruumikuselt pähe isegi Volkswagen Golfile.

Ehk siis: Scala (ladina keeles “redel”) on Rapidist roninud mitu astet kõrgemale ja paigutub Škoda mudelirivis Fabia ja Octavia vahele.

Ainult et palju stiilsem, moodsam, ühenduvam… ! Tormihoiatuse kompaktautode segmendis andis Škoda paar aastat tagasi ideeautoga Vision RS. Tuleb tunnistada, Scala on oodatust toredam.

Põhjust pisut murelikuks muutuda on mitte ainult 10 sentimeetrit lühemal VW Golfil vaid ka Ford Focusel, Hyundai i30-l, Kia Ceedil, Toyota Corolla luukpäral…

Scala pruugib võita – tänu hinna-kvaliteedi suhtele –  logistikajuhtide südame ja see tähendab (Eestis) automüügi edetabelite škodastumist.

SILMAPAITAV KUJUSTUS

Scala kerekujult ei ole võimalik pilku ära saada. Kirjade järgi justkui luukpära, aga silmaga hinnates rohkem nagu universaal. Ja see ei ole kuskilt otsast väike auto.

Scala väljanägemine on stiilselt asjalik ja see peaks meeldima paljudele. Elegantne tagatulede joon annab aimu, milline hakkab välja nägema Škoda disainikeel järgmiste mudelitega.

Muuseas, Scala on esimene uus mudel, millel on “pepul” logo asemel nimi. Räägitakse, et kui kellelgi tekib soov saada Scala asemel sinna oma nimi, siis eritellimusena iga aasta 1. aprillil on see ka võimalik. Tundub eblakas, aga samas – miks ka mitte. Škoda Peeter. Škoda Moonika. Škoda aprill.

KÕIGILE JA KÕIGELE PALJU RUUMI

Nagu öeldud, on tšehhid võtnud MQB A0 platvormist viimast ning venitanud Scala nii pikaks-laiaks kui saab. Auto on 4362 mm pikk ja selle teljevahe on 2649 mm.

Võrdluseks: Golf VII teljevahe on 2620 mm ja pikkus 4258 mm ja Golfi universaal 4567 mm pikk. Scala… on seal vahel!

Sõitjateruumis ei pea neli inimest trügima, isegi viis mahub – tagumine “staadioni-iste” võimaldab seal üsna mõnusalt ära olla kahel ja poolel inimesel.

Isegi juhul, kui eesistmel on 190+ cm juht, on taga istujal mõnusalt ruumi. Auto pakiruum on omas klassis suurim, vaikimisi 467-liitrine (80l Golfist rohkem).

Kui istmed maha lappida, mahub suurem osa pianiinost muretult sisse – 1410 liitrit pakiruumi peaks ju olema piisav. Škoda ruumi-ime, mida oleme ennegi näinud. Ainult et nüüd on see eriti stiilselt pakendatud.

1,5 SENTIMEETRIT MÄNGULISUST

Scala pole lihtsalt tavaline argiauto, seda saab kolme erineva kliirensiga. Car.info andmetel on tavalise Scala kliirens 149 mm ja pöörderaadius 10,2 meetrit.

Sportlikuma versiooni kliirensit on 1,5 sentimeetri võrra madaldatud ja offroad-versiooni 1,5 sentimeetri võrra tõstetud.

Kuna tootja on detailsusteni kontseptsiooni läbi mõelnud, võib arvata, et kunagi näeme ka Scala RS-i. Seda, et modulaarplatvorm võimaldab pistikhübriid-versiooni, teame me juba varem.

Praegu aga vaatame 1,5-sentimeetri eripärasid. Madaldatud veermikuga autol on võimalik vedrustust sättida kas sport – või normaalasendisse.

“Sport” muudab amortisaatoreid jäigemaks ja seeläbi ka vedrustuse iseloomu selliseks, et tagumikutunne ei jää tulemata – kõik ebatasasused teel peegeldatakse sabakondi kaudu mööda selgroogu ajusagaratesse. See on puhas lõbusõit kurvilistel teedel!

Scout ehk metsamehe-Scala seevastu ongi tavalisest veidi jäigema vedrustusega ent muidu samavõrd kena kui tavaline auto, mingit külgemõeldud robustsust sellest ei leia.

Kõrgemas Style-varustuses on Scalal olemas sõiduviisi valik (Drive Select), mis muudab rooli ja gaasipedaali tundlikkust. Sportveermiku puhul muutub ka vedrustuse iseloom.

DIGIMIGRI, JUHIABID JA USB

Scala sõitjateruum näeb väga tore välja, meenutades… kõiki tänaseid selle klassi sõidukeid. Keskkonsoolis troonib 9,2-tolline puutetundlik ekraan. Sarnane ekraan on nii Ford Focuses kui Toyota Corollas kui… kõigis.

Aga! Scala kokpiti üldilme meenutab pigem Audi kompaktmudelites nähtut. Ja kes ei taha läiget ja stiili, see võtab madalamal varustustasemel auto, mis on lihtne nagu VAG tooted ikka. Samas on analoognäidikud ja väiksem ekraan lisavarustuse nimekirjast moodsa suure värvilise ekraaniga asendatav.

Ja muidugi on olemas kõik tänapäevased mugavused lisana – võtmeta käivitus, võtmeta sisenemine, jalaga tagaluugi all viiplemine selle avamise eesmärgil, automaatselt avanev haakekonks, ja USB-pistikud ka taga. Lugesite õigesti. Taga on 2 USB pistikut.

Kõlab nagu klass kallim sõiduk. Samas pole imestada, kõik tootjad püüavad oma väike- ja väike-keskklassi autod teha selliseks, et nendega sõitmine kuidagi vähem turvaline või vähem edev poleks kui suurte või nooblitega. Aeg on selline. Linnad on autosid täis. Väike on parem kui suur.

Varustustasemeid on kolm: Active, Ambition ja Style. Ja taas nagu tänapäeval kombeks, piisab ka odavamast, kus on olemas näiteks leed-lähituled. Style toob ka leed-kaugtuled.

Juhiabide nimekiri on rikkalik. Kui küljelt tuleva liikluse hoiatusega oleme võib-olla juba harjunud, siis seda, et n-ö odavauto tunneb ära ka tagant läheneva liikluse, ei usukski. Scalal on see olemas.

JÕUALLIKAD JA HINNAD

Jaanuaris algas Scala ettetellimisperiood mitmel suurel sihtturul ning said avalikuks ka hinnad. Eestis veel maaletooja lehel hindu avalikult üleval ei ole, tuleb piirduda ennustaja tänamatu tööga.

Räägitud on hinnatasemest “alates 17 000 eurot”, mille eest saab 1l 95 hj turbo-bensiinimootoriga auto, millel on käsikast. Liitrise 115-hobujõulise 6-käigulise käsikastiga Scala hind küündib juba 20 000 kanti.

Lisaks liitrisele kolmesilindrilisele on valikus 1,5-liitrine 150 hj turbo-bensukas, mida saab ka koos 7-käigulise topeltsiduriga automaatkastiga.

Turbo-bensiinimootorite kõrval peaks tänavu müügile jõudma ka surugaasil töötav (CNG) 1.0 G-TEC 66 kW (90 hj) kaksikajamiga Scala.

Olenemata totaalsest diislivaenulikkusest pakutakse ka 1,6-liitrist diiselmootorit, millele juurde käib kas käsi-või DSG-kast. Kas see Eestis müügile tuleb, saame peagi teada.

VAG kompaktne modulaarplatvorm võimaldab ehitada ka pistikhübriidi ning panna soovi korral aiste vahele elektriajami. Esialgu räägitakse pistikust mitteametlikult, lootusesäde silmis. Eks me saa sedagi teada.

VÄRKVÕRK… PEAAEGU

Škoda Scala pardalt leiab e-SIM-kaardi, mis ühendab auto netti ja võimaldab automaatset e-Call hädakõnet. Lisaks saab ühenduse kaudu osta ja alla laadida Škoda eri rakendusi, panna kinni hoolduse aja, saata autost andmed oma mobiili jne.

Järgmise sammuna peaksid kõik Škodad ühenduma värkvõrku, mis võimaldaks autodel omavahel suhelda ja edastada näiteks teeinfot.

KOKKUVÕTTEKS

Tšehhid ei ole midagi juhuse hooleks jätnud, tundub. Scala avab tõenäoliselt sootuks uue lehekülje Škoda ajaloos. Käesoleva peatüki võiks pealkirjastada “Nii nad tapsidki meie Golfi”.

Euroopa mõõtkavas on Škoda ja Volkswagen kõige tõsisemad konkurendid. Kahju küll, aga VW-l jääb järjest vähem originaalseid argumente peale selle, et see on “Saksa auto”.

Vaadates, millise hooga Škoda eest ära sõidab – kui isegi lihtne (meenutagem Rapidit) linnaauto on võimalik ehitada nii, et see tundub nagu klass kallim – siis mis tuleb edasi? Kulla VAG, kuul on mõlemas jalas. Jääb üle lugeda Kalevipoega ja loota, et ükskord algab aega.

Esialgu tuleb ära maksta uued trahvid ja alla neelata uus alandus järjekordse heitmeskandaaliga seoses. Tõsi, mõru pill tuleb kurgust alla saada ka Daimleril ja BMW-l, aga VW-l polegi vist enam vahet. Škoda on uus. Ja need teised sõnamängud.

This slideshow requires JavaScript.

Pildid ja video: Tootja

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN