Kolmapäev, 1. veebruar 2023
Uus Ford Focus on turvalisem kui kunagi varem – alates automaatsest hädapidurdamisest jalakäijaga kokkupõrke vältimiseks kuni tugevama kereni, mis koosneb 33% ulatuses kõrgtugevast terasest. Euro NCAP andis autole maksimaalsed viis tärni turvalisuse eest.

Uus Ford Focus on üks esimesi autosid, mis hoolimata karmimaks muutunud testi- ja turvanõuetele pälvis Euro NCAP-ilt maksimaalse viietärnilise turvalisushinnangu.

Lisaks kiitis Euro NCAP ka uue Focuse tehnilisi lahendusi, mis keskenduvad sõidukogemuse muretumaks, mugavamaks ja ohutumaks muutmisele.

Focuse turvavarustuse arendamiseks ja turvalisuse parandamiseks kasutati Fordi uut Kölnis paiknevat ning 15,5 miljonit eurot maksnud testkompleksi.

Helmut Reder, Fordi Euroopa B- ja C-platvormi autode koosteliini direktor sõnab: “Miski pole meile olulisem kui meie klientide turvalisus. Ford on veendunud, et tarkade ja juhti ohuolukorras abistavate autode arendamine ja tootmine on vähemalt sama oluline, kui tugevate ja reisijaid kokkupõrke korral kaitsvate autode ehitamine.“

Aktiivsed ja passiivsed turvalahendused

Uus Ford Focus pakub laiemat valikut juhiabisid kui ükski Ford kunagi varem, kasutades selleks kolmest radarist, kahest kaamerast ja kaheteistkümnest sensorist koosnevat süsteemi.

Nende koostöös on uue Focusega sõitmine mugavam, muretum ja turvalisem. Lisaks on parandatud ka kandmiku struktuuri ning kasutatud tugevamat terast, et reisijaid kokkupõrke korral rohkem kaitsta.

Juhi tähelepanelikkust laiendavate lahenduste hulka kuuluvad:

Kohanduv püsikiirusehoidik koos start-stopp süsteemiga, liiklusmärkide tuvastussüsteem ning jooneabi, mis muudab näiteks ummikutes oma sõidurajal püsimise lihtsamaks.

Fordi kohanduv valgustussüsteem, mis reguleerib kaameratelt saadud info põhjal esitulede kasutamist vastavalt kurvidele ning – esmakordselt autotööstuses – ka liiklusmärkidele

Fordi esimene Euroopas pakutav HUD ehk esiklaasile projitseeritav displei, mis aitab juhtidel silmi rohkem tee peal hoida, kuvades vajalikku infot otse juhi nägemisvälja.

Euro NCAP leidis, et uus Focus on saavutanud suurepärase tasakaalu juhi abistamise ning auto üle täieliku kontrolli omamise tunde vahel – juhiabisüsteemid on lihtsasti kasutatavad ning intuitiivsed, jäädes oma töös piisavalt märkamatuks ning välistades juhi liigse sõltumise antud abidest.

Õnnetusi vältivate ja tagajärgi leevendavate lahenduste hulka kuuluvad:

* Fordi hädapidurdussüsteem, mis suudab tuvastada ka jalakäijaid ja jalgrattureid nii sõiduki ees kui külgedel. Süsteem oskab takistuse ilmudes ise pidurdada, kui juht hoiatustele ei reageeri

* Takistusest ümber põikamise abi, mis tuvastab radari ja kaamera koostöös aeglasemalt liikuvaid ning seisvaid sõidukeid. Kokkupõrkeohu korral abistab süsteem juhti rooli keeramisega, et takistusest turvaliselt ümber põigata
* Vastassuunavööndi hoiatus, mis esialgu jõuab klientideni Saksamaal, Austrias ja Šveitsis.

* Tuuleklaasile kinnitatud kaamera ning auto navigatsioonisüsteemi koostöös tuvastab süsteem keelumärkide vahelt läbi sõitmise ning hoiatab juhti häälsignaali ja visuaalse märguandega.

*Fordi pimenurga jälgimise süsteem koos ristuva liikluse hoiatusega, mis hoiatab parkimiskohalt välja tagurdavat juhti takistuste ja tagant läbi sõitvate sõidukite eest. Kui juht hoiatustele ei reageeri, pidurdab süsteem vajadusel ise, et õnnetust vältida või kokkupõrke tagajärgi leevendada

Kokkupõrke korral reisijate turvalisust parandavate lahenduste hulka kuuluvad:

* Kokkupõrkejärgne pidurdamine, mis vähendab võimalike sekundaarsete löökide tagajärgi, rakendades pärast esimest kokkupõrget mõõdukalt pidureid. Sõiduki pidurdamine võib reisijate ja sõiduki vigastusi vähendada

* Eelmise Focusega võrreldes on kere otsekokkupõrke koormustaluvus kasvanud 40%. Sellele aitab kaasa uus kerestruktuur, mis koosneb 33% ulatuses kõrgtugevast terasest

* Lisaks juhi ja kaassõitja ees paiknevatele turvapatjadele on ees ja taga külgedel ka kardinturvapadjad

* eCall teenus, mis vastavalt varustatud mudelitel õnnetuse korral automaatselt hädaabinumbri valib. Lisaks võimaldab laekonsoolis paiknev SOS-nupp reisijatel kiirelt hädaabiga ühendust võtta

Euro NCAP hindas uut Focust väga kõrgelt nii täiskasvanute kui ka laste turvalisuse lõikes. Maksimumpunktid saavutati külgkokkupõrketestides ning kogutulemuseks saavutati maksimaalne viietäheline turvalisushinnang.

Focuse peal debüteerib ka uus Fordi stabiilsuskontroll, mis tagab teedel suurema turvalisuse ning vähendab vana mudeliga võrreldes 100-0 km/h pidurdusteekonda kuni ühe meetri võrra. Sellele aitab kaasa ka osale mudelitest pakutav uus elektriline pidurivõimendussüsteem, mis pidurirõhu kiiremini üles viib.

Uus kokkupõrgete testimiskeskus aitab turvalisust parandada

Uus Focus on esimene Ford, mille turvavarustuse täppisseadistamine toimus uues testkompleksis, mis paikneb firma Merkenich’i Tehnikakeskuses.

15,5 miljonit eurot maksnud keskus valmis 2018nda aasta alguses ning võimaldab Fordi inseneridel sõidukite turvavarustust senisest mugavamalt ja kiiremalt kalibreerida, tagades reisijatele suurema turvalisuse.

Keskuses saab korraldada kuni neli kokkupõrkekatset päevas. Hüdrauliline tõukesüsteem võimaldab imiteerida kõiki liiklusõnnetustes kogetavaid erisuunalisi kiirendusi ning jõude, millega auto kere ja selles viibijad rinda peavad pistma.

Kuni 1000 kaadrit sekundis salvestavad kaamerad võimaldavad inseneridel kalibreerida näiteks turvapatjade avanemist ja turvavööde eelpingutite rakendumist ning analüüsida seda, kuidas sõiduki kere kokkupõrgetele reageerib.

Katsetes kasutatakse uusimaid testmannekeene, mis on varustatud 70 kõrgtundliku anduriga elutähtsates anatoomilistes piirkondades, sealhulgas kuni 15 akseleromeetriga mannekeeni peas.

Keskuse juhataja Stephan Knacki sõnul võtavad kokkupõrkekatsed küll kaua aega, kuid annavad ka hindamatut informatsiooni.

„Virtuaalsed simulatsioonid võivad kiired olla, kuid nad ei ole veel nii usaldusväärsed kui päris asi. Meie uus testimismetoodika toimib sillana virtuaalse ning „päris“ maailma vahel, lubades meil kiirelt parandused sisse viia ja lõppkokkuvõttes turvalisemaid sõidukeid toota. Meie keskus hakkab mängima asendamatut rolli iga viimase kui Euroopas arendatava Fordi turvalisuse parandamises.“

Uus Ford Focus on Euroopas müügil viieukselise luukpära ja mahtuniversaalina ning mõningatel turgudel ka neljaukselise sedaanina. Varustustasemete hulka kuuluvad näiteks stiilsed Focus Trend ja Titanium, sportlik ST ja luksuslik Focus Vignale. Aasta lõpupoole jõuab müügile ka esimene Focus Active krossover.

Ford Focus Neljas: lõpuks ometi auto, mille puhul saame alustada roolist

Tõlkis: Veli V. Rajasaar. Allikas: tootja

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.