Neljapäev, 28. märts 2024
Volvo XC60 kokkupõrke-ennetustehnoloogia tõi mudelile maineka What Car? Safety Award turvalisuse auhinna. Tunnustust pälvisid ka Volkswagen T-Roc ja Subaru XV. Kõik kolm mudelit on oma turvavarustusega mõneti ajast ees.

Turvalisuse eestkõnelejad kutsuvad autotootjaid üles lisama uute mudelite põhivarustusse autonoomset hädapidurdussüsteemi (AEB ehk Autonomous Emergency Braking) ning ostjaid enne auto soetamist põhjalikult selle turvalisusnäitjatega tutvuma.

Volvo XC60 on üks kõige turvalisematest sõidukitest, mis eales eksisteerinud. Seda kinnitas mainekatest ekspertidest koosnev žürii, kes annab välja auhinda What Car? Safety Award.

Volvo XC60 avaldas muljet oma erakordsel tasemel turvalisuse eest, mis kaitseb autosviibijaid õnnetuse korral. Kuid veelgi olulisem on see, et Volvo XC60 on varustatud ka ulatusliku valikuga erinevatest kokkupõrke-ennetussüsteemidest.

OHUTUSTEHNOLOOGIAST TULVIL

Volvo XC60 olulisemate turvalisustehnoloogiate hulka kuuluvad AEB süsteemid, mis toimivad erinevates sõiduoludes ja -kiirustel ning suudavad tuvastada jalakäijaid, jalgrattureid ja isegi suuri loomi teede ääres.

Sõidurajal püsimise abisüsteem hoiatab juhti teelt kõrvale kaldumise korral ja suunab sõiduki taas õigele rajale. Samuti aitavad õnnetusi vältida pimenurga hoiatus, tagant põiksuunas lähenevate sõidukite hoiatus ja teelt väljasõidu ennetussüsteem.

Volvo XC60 pälvi möödunud aastal moodsate juhiabilahenduste eest Euro NCAP-ilt 95% tulemuse millega tõusis omas segmendis maailma kõige turvalisemaks keskklassi linnamaasturiks. Auhinda välja andva žürii kohtunik ja Thatcham Research uuringudirektor Matthew Avery selgitas:

“Volvo XC60 saavutas läbi aegade kõige karmimas Euro NCAP testis täiskasvanud reisijate turvalisuse alal äärmiselt kõrge hinde – 98%. Kuid veelgi enam – see on tulvil erinevatest turvalisustehnoogiatest, mis võimaldavad kokkupõrkeid vältida.”

Niisugused lahendused nagu innovatiivne Cross Traffic Alert ja Turn Across Path on niivõrd palju teistest tootjatest eespool, et need ei kuulu veel ka Euro NCAP testimisprogrammi hulka.

Volvo on alati olnud teerajaja rollis. Kui esimene Volvo XC60 toodi turule aastal 2008, oli selle standardvarustuses ka esimene AEB süsteem.

Toona oli tegemist suhteliselt lihtsa lahendusega, mis töötas väikestel sõidukiirustel. Uue XC60 AEB süsteemid aga toimivad erinevates sõiduoludes ja kiirustel ning suudavad tuvastada teede ääres nii jalakäijaid, rattureid kui ka suuremaid loomi.”

T-ROC, TUGEV TULEMUS

Avery hinnangul on Volkswagen T-Roc kiiresti kasvavas väikemaasturite segmendis turvalisuse teenäitajaks. Standardvarustusse kuuluva AEB süsteemiga T-Roc saavutas väga häid tulemusi Euro NCAP testides.

Selle põhivarustusse kuulub ka adaptiivne püsikiirushoidja, mis aitab juhil eessõitjaga hoida ohutut pikivahet, ning sõidurajas püsimise abi, mis suunab kõrvale kalduva sõiduki taas oma sõidurajale.

Volkswageni pühendumust turvalisuse saavutamisele kinnitab ka see, et 2017. aasta turvalisimate autode hulka kuulus Volkswagen Arteon, Polo aga on Euro NCAP testides oma klassi parim. Samuti on Volkswagen esimene kaubikutootja, kes paigaldab kõigile uutele sõidukitele AEB süsteemid.

SUPER SUBARU

Subaru XV paistis samuti 2017. aastal silma. Selle kahel kaameral tuginev AEB süsteem suudab erakordselt hästi jalakäijaid ja jalgrattureid tuvastada.

Tõhus pimenurga hoiatussüsteem ja sõidurajal püsimise abi on põhivarustuses ja aitavad vähendada õnnetuste tekkeriski. Subaru on alati pidanud turvalisust prioriteetseks, seetõttu on heameel näha nende jõupingutuste tulemusi.

KUS ON TEISED TOOTJAD?

Hetkel on 61% uutest sõiduautodest AEB süsteem põhivarustuses. Kuid ainult kolmel 10-st enimostetavast sõidukist oli 2017. aastal AEB kõikide mudeliversioonide põhivarustuses. Näiteks brittide ostuhitil, Ford Fiestal on need elupäästvad abilised vaid lisavarustuses.

“Alates 2018. aastast ei ole enam võimalik ühelgi sõidukil saavutada 5-tärnist Euro NCAP hinnet ilma põhivarustuses olevate AEB süsteemideta. Paljud tootjad pakuvad hetkel AEB süsteeme valikvarustusena, kuid tegemist on niivõrd oluliste ja elupäästvate lahendustega, mis peavad kindlasti kuuluma põhivarustusse.

Statistika kohaselt väheneb niisuguste õnnetuste arv, kus inimesed saavad surma või raskelt vigastada. Samas aga esineb järjest enam niisuguseid õnnetusi, mille üheks osapooleks on jalakäijad ja jalgratturid. Meie auhinnakonkursi finalistide jaoks on äärmiselt oluline kaitsta inimesi nii sõidukis kui ka väljaspool,” kommenteeris Avery.

Aastaks 2018 on 2.6 miljonit sõidukit varustatud standardse AEB-ga, mis moodustab umbkaudu 6.9% praegu teedel veerevatest 38 miljonist sõidukist.

“AEB süsteemid ei ole veel piisavalt sageli standardvarustusena saadaval. Näiteks brittide top 10 autotootjatest pakub ainult Jaguar Land Rover AEB süsteeme kõikide mudelite põhivarustuses. Näiteks Ford, mis on Suurbritannia turul enimüüdav automark, pakub neid süsteeme vaid 7%-le oma mudelivalikus,” tõdes Avery.

TARK TARBIJA ANNAB HOOGU

Thatcham Research kutsub ka autoostjaid aitama kaasa sellele, et suurendada sõidukite turvalisust. Selleks tuleb osta ainult AEB süsteemidega varustatud uusi sõidukeid. Avery kommentaari kohaselt ei tasu loota sellele, et kõikide uute autode varustuses on juba AEB olemas.

Seetõttu tuleb autot ostes teha eeltööd ja eelistada tõeliselt turvalisi variante. Järgnevalt ka mõni nõuanne:

Tehke kindlaks, et sõiduk on 5-tärni turvalisusega: Euro NCAP kodulehelt leiab kõikide testitud sõidukite turvalisusreitingud. Kui sõiduk ei ole teeninud 5 tärni, siis ei tasu seda osta.

Küsige AEB süsteeme: Uurige välja, kas teile huvipakkuval mudelil on AEB põhi- või lisavarustuses. Kui see on lisavarustuses, siis paluge kindlasti niisugust mudelilt, millel see olemas on. Kui seda üldse ei pakuta, siis ei tasu seda autot osta.

Ärge laske end ära rääkida: Võimalik, et automüüja tahab teile maha müüa laos olemasolevat sõidukit, millel seda varustuses ei ole, ja räägib turvalisussüsteemide tähtsuse oluliselt väiksemaks. Ärge andke kiusatusele järele, vaid jääge oma soovi juurde.

Lisainfot What Car? Safety Award ja ADAS tehnoloogiate kohta leiab siit

Pilt: Ylle Rajasaar. Tõlkis: Lena Murd

KOMMENTEERI SIIN