Reede, 19. aprill 2024
Uues kuues SX4 S-Cross on saanud kaasaegsema välimuse
Sobib mõnusalt neljale, sõidab igal pool
Esiveolise hind alates 14 999 eurost
Lõviosa maailmas toodetavatest autodest ei ole mõeldud driftivõistlustele ega ralliradadele. Läbi aegade enimmüüdud automudelite peamine eesmärk on olnud inimeste kindlalt ja säästlikult punktist A punkti B liigutamine. Seda tõde on järginud ka Suzuki Motor Corporation, pakkudes oma mudelivaliku enamuses suhteliselt lihtsaid ja töökindlaid sõidukeid.

[dropcap]SMC AJALUGU[/dropcap]Suzuki Motor Corporation alustas tegevust 1909. aastal tekstiilitööstuse seadmete tootmisega. Tiivustatuna kangastelgede edust alustati 1937. aastal autode ehitamist, kuid prototüübist kaugemale ei jõutud: Teine maailmasõda nõudis sõjamasinaid ning Suzuki tehas pommitati lõpuks maatasa.

Nagu kogu Jaapani majandus, toibus ka SMC sõjahaavadest kiiresti ning juba 1955 jõudis seeriatootmisse esimene pisike auto „Suzulight“. 1970. aastast (kaks aastat varem kui Subaru!) on Suzuki lisanud oma autodele sageli nelikveo võimaluse ning hakanud end turundama nelikveo eksperdina.

suzuki s-cross
Loo autor Indrek Jakobson ja uus Suzuki S-Cross

[dropcap]SUZUKI SX4 S-CROSS [/dropcap]SX4 S-Cross, tuntud ka kui S-Cross või SX4 on Suzuki globaale mudel, mida eelmisel aastal müüdi 179 riigis. Samale, pisut lühendatud platvormile on ehitatud populaarne Suzuki Vitara.

Kui autoajakirjanikud 2013. aastal uue S-Crossiga tutvust tegid, olid arvustused üsna jahedad. Leiti, et see on küll „Suzuki jaoks tubli edasiminek, aga klassi senist taset arvestades keskpärane saavutus”.

Pole põhjust kahtlustada neid kallutatuses, sest ka ma ise kõndisin sellest autost müügisalongis pead pööramata mööda – ninaosa kujundus ning 15,5 cm kliirens (maastikupaketiga küll 19 cm) enamaks ei innustanud.

Selles masinaklassis on valikut enam kui piisavalt ning auto, mis on rohkem funktsionaalne kui ihaldatav, ei ole omas kategoorias kuigi ihaldusväärne ei meil ega raja taga.

[dropcap]MUDELIUUENDUS [/dropcap]Kohe pärast müüginumbrite ootustele allajäämist küsitles Suzuki tuhandeid olemasolevaid ja potentsiaalseid kliente, et selgitada välja möödalasud auto konstrueerimises.

Vastuste põhjal anti disaineritele ja inseneridele kätte konkreetsed suunad auto täiustamiseks – ning tulemuseks on auto, mis peaks sobima tarbijate maitsega kokku nii seest kui väljast.

[dropcap]VÄLISED UUENDUSED [/dropcap]S-Cross on uues versioonis saanud uue iluvõre, mis teatud nurga alt meenutab Audi Q8 prototüüpi, kliirensid on tõstetud 15 mm võrra ja tagaluugi kohale aretati korralik spoiler. Uued on ka veljed ning tippmudel sai endale meie kliimavöötmes nii vajalikud leed-esituled.

Tulemuseks on klassikalise sõiduauto aktsendiga krossover. Euroopa versioonil on 170 mm kliirens, mujal turgudel on olema see ka 180 mm-na, kuid meile see esialgu ei jõua. Auto on saadaval üheksas eri värvitoonis (mõned neist, tõsi küll, tellimise peale).

[dropcap]SÕITJATERUUM [/dropcap]Seest on auto saanud eurooplase maitsele igati sobiva väljanägemise. Koostekvaliteet on hea, armatuurlaual pehme plastik, selge maitseka disainiga näidikuteplokk.

GL+ varustuses on autol pisut vanamoelise väljanägemisega, Vitaralt tuttav seitsmetolline infolustiväli. CarPlay ja MirrorLink tugi on olemas, aga viimane miskipärast puudub meie regiooni saadetavatel autodel.

Auto tagasihoidlikele mõõtmetele vaatamata on selles üsna palju ruumi. Esimene üllatus, et seadistamist istmed/rool/peeglid praktiliselt ei vajanud. Kõik oli käepärane, vaid seljatoe kalle ja istme kõrgus vajasid peenhäälestamist.

Taga on ruumi enam kui piisavalt. Mina, täpselt keskmist mõõtu eesti mees, mahtusin lahedasti tagaistmele pärast seda, kui esiiste oli enda järgi paika seatud. Kolmekesi läheb seal selgelt kitsaks, aga viis inimest korraga autos ongi pisut palju. Nooremad kurtsid tagaistme seljatoe liiga järsu nurga üle.

Ka pagasiruum on pisut suurem kui klassi etalonil Qashqail. Pagasiruum on praktilise kujuga, topeltpõhi lisab täiendava võimaluse väiksemate asjade paigutamiseks.

[dropcap]SÕIDAME! [/dropcap]S-Cross mõjub kerge ja dünaamilisena, väike mass annab autole ka rasketes tingimustes olulise eelise. Rool annab piisavalt tagasisidet, pöörab kergelt ja juhitavus on väga hea, samas suurtel kiirustel hoiab väga hästi suunda.

Võtsime pärast keerutamisi Tallinnas ning ekslemisi Harjumaa külateedel suuna Lääne-Virumaale, et panna auto proovile neil metsateedel, kus tavaliselt liiguvad meie kaitseväelased koos Ameerika sõduritega. Ilus talveilm ja pisut lund loovad võimaluse nelikveo testimiseks.

Sõites on salongis üllatavalt vaikne. Nii rehvide, tuule kui ka vedrustuse müra ei häiri. Jämedad ja kaldus A-piilarid väljavaadet ei sega.

Lühem juht kurdab, et autonina ei paista rooli taha ära ning see segab manööverdamist. Tagaosas on asi hästi, tahavaatekaamera pilt on selge, kuni meie teed pole teda poriga katnud.

This slideshow requires JavaScript.

[dropcap]JÕUALLIKAD JA KÄIGUKASTID [/dropcap]Testauto liitrine turbomootor on jõuline, hea momendiga, mõnusa häälega ja pööretemaias. Oi, kui veel oleks 1,4 turbomootor, küll siis lendaks!

Ja kuigi näidik lubab liikuda üsna laias pööretevahemikus käiku vahetamata, tunneb auto end paremini 2000+ juures.

Üheliitrise mootoriga antakse kaasa viiekäiguline manuaalkast, valikust on väljas variaator, selle asemel saab lisana võtta 6-käigulise “Aisin” klassikalise automaatkasti.

Käsikasti kasutajate käsutuses on +10 km/h maksimumkiirust ning 1,5 sekundit kiirendusaega „sajani“. Keskmises kütusekulus siiski suurt erinevust pole. Automaatkasti eelistajate jaoks on S-Crossi varustuses nõlvaltstardiabi.

[dropcap]KÜTUSEKULU [/dropcap]Vana 1,6 liitrine mootor mida uuenenud mudelivalikus enam ei pakutagi, paistis silma mõistliku reaalse kütusekuluga ning uus väike turbomootor pole halvem. Nädalavahetuse keskmiseks kuluks sain auto loovutamise hetkeks 6,3 liitrit sajale, mis arvestades sageli kasutust leidnud nelikvedu, on täiesti korralik tulemus.

[dropcap]ÜLALPIDAMISKULUD [/dropcap]Suzuki sõidukid on läbi aegade paistnud silma mõistlike ülalpidamiskuludega. Esimese põlvkonna SX4 on püsinud Saksa TÜV pingereas alati esimeses pooles ning aastate lisandudes kohta reeglina kergitanud, mis annab kindlustunnet aastateks.

This slideshow requires JavaScript.

[dropcap]INFOLUST [/dropcap]Tegu on tõrvatilgaga meepotis, sest pealtnäha kena ekraani taga ei peitu sugugi nii palju võimalusi kui algul lubatakse. Näiteks võiks helisüsteemi käivitamiseks ja heli reguleerimiseks olla nupp. Mööda ekraani saab väikesi punkte taga ajada kuid sõites on see ohtlik.

Ka kell võiks suurem olla, Mirrorlinki puudumisest juba sai räägitud. Eriti kurb on olukord aga helisüsteemi sisse lülitamise järel. Linnakiirusel on võimalik kuulata lihtsamat juttu ja muusikat, kuid see on ka lustikummuti lagi. Arenguruumi vähemalt tippvarustuses mudeli jaoks on piisavalt.

[dropcap]KONKURENTS [/dropcap]S-Cross peab hakkama saama järjest tiheneva konkurentsiga väiksemate krossoverite segmendis, kus trügimine on ülitihe.

Olles tehniliselt lähedane Qashqaile, on hind pigem Nissan Juke või Opel Mokka kanti. Ka näiteks esiveolise Peugeot 3008 hinnad algavad sealt, kus manuaalkastiga S-Crossi omad lõpevad – ja viimasel juhul tuleb kauba peale ka nelikvedu.

[dropcap]HINNAD [/dropcap]GL versiooni eest tuleb välja käia üks euro vähem kui 15 000. GL+ manuaalkastiga mudel maksab hinnakirja järgi 5000 eurot rohkem ning kuuekäigulise automaadi soovijad peavad rahakotti kergendama veel täiendava 2 600 euro võrra.

Kuna S-Cross on ilmselgelt loodud juhtidele, kel käikude vahetamine selge (nagu ka pidurdamine ja pikivahe hoidmine), siis erilist populaarsust kalleimale versioonile ma ei ennusta. Diiselmootori ja ka 1,4 liitrise turbomootoriga mudelid oleksid aga lihtsalt liiga kallid.

Autole antakse 3 aastat või 100 000 km läbisõidugarantiid. Seda pole tänapäevastes tingimustes kuigi palju ent S Cross on masin, millelt eeldatakse head vastupidavust ka pärast garantiiaja lõppu.

Kes aga välimuse ja kiirenduse peale väga käima ei lähe, saavad jätkuvalt soetada mudeliuuenduse-eelse peaaegu täisvarustuses S-Cross versiooni, millel on nelikvedu ja maastikuversioonis 190 mm kliirens.

[dropcap]KOKKUVÕTTEKS [/dropcap]SX4 S-Cross on Suzuki mudelivalikust meie oludesse kõige sobilikum mudel. Pärast näovärskendust ning uusi mootoreid on praktilise poole pealt kõik takistused kõrvaldatud.

Ehkki usaldus väikeste üheliitriliste mootorite vastu pole veel kuigi suur, kasvab see tasapisi. Loodame siiski lähiajal näha mudelivalikus ka 1,4-liitrist turbomootorit.

Auto sõiduomadused on paigas, tegu on korraliku kõikjalsõitjaga, mis saab hakkama igasugustel teedel (kui ehk kiirtee välja jätta). Suzuki SX4 S-Cross saab ühtviisi hästi hakkama kõigega, mida autolt oodatakse.

Kahtlemata on kiiremaid, maastikuvõimekamaid ja mugavamaid sõidukeid, kuid raske on leida autot, mis suudaks pakkuda sama raha eest nii palju väärtust. See ongi Suzuki SX4 S-Crossi suurim trump, ja olen veendunud, et enamus meist just seda vajabki.

[dropcap]EPILOOG [/dropcap]Esmaspäeva hommikul esindusse sõites oli kurb tunne. Punane auto suutis nädalavahetusega mulle üsna sügavale hinge pugeda ja omaseks saada.

Ei, see ei ole esimene arutu armastus, see pole ka armumine esimesest silmapilgust, mis jalust niidab. See auto tuleb rahulikult su ellu, teeb virisemata seda, mida temalt oodatakse ning saab vaikselt osaks sinu maailmast ilma suuremate revolutsioonideta. Mulle Sa väga meeldisid, Suzuki SX4 S-Cross!

Loe lähemalt maaletooja lehelt

Tekst: Indrek Jakobson Fotograaf: Mare Albri Meedia: tootja

Suzuki S-Cross

66%
66%
Alahinnatud tegija
  • DISAIN
    7
  • KVALITEET
    7
  • JUHI TÖÖKOHT
    6
  • INFOLUSTIVÄLI
    6
  • RUUMIKUS
    6.5
  • SÕIDUVÕIMEKUS
    7.5
  • PIMEDA-JA LIBEDASÕIT
    7
  • HIND
    8
  • JÄRELTURU ATRAKTIIVSUS
    5
  • LAPSESÕBRALIKKUS
    7
  • ACCELERISTA FAKTOR
    6
blank

Autoentusiast, kes võtab kirglikult kõike, mis liigub vähemalt neljal rattal. Hobiautoks on Volvo 960, mis aitab tunnetada auto kui tehnoloogilise ja kultuurilise nähtuse muutumist ajas.

KOMMENTEERI SIIN