Neljapäev, 25. aprill 2024
Veidi aega tagasi kirjutasime lähemalt Hennessey uuest hüperautost, mis lubab murda 500 km/h barjääri. Nüüd vaatame lähemalt, mis mootor selle võimalikuks teeb.

Esiteks aga ootamatu uudis – kui viimatise info kohaselt oli valikus vaid 7-käiguline CIMA ühe siduriga robotkast, siis nüüd teatati, et valida saab ka 6-käigulise käsikasti. Millised koletud hammasrattad ja sünkrod sellisele jõule vastu peavad, võime vaid ette kujutada.

Hennessey otsustas ootuspäraselt, et ei rakenda mootori puhul mingit elektrilist abi – kui Ameerika hüperauto, siis peab olema ka Ameerika muskel! Samas ei saa see olla nõndanimetatud “kastimootor” – tellid, tõstad kastist välja, aiste vahele ja loed töö tehtuks.

Venom F5 mootor põhineb, või pigem võib öelda, et selle eeskujuks on kuulsa Chevrolet LS-seeria üks moodsamaid versioone koodiga LS7  – võimas V8, mida vahetatakse igasuguste masinate aiste vahele. Tehtud on igasuguseid asju, mis puristidele tundub pühaduseteotusena – LS-i on pistetud Jaapani autodesse, vanadesse klassikutesse, isegi Teslasse!

Juba originaalis on tegu väga võimeka mootoriga, mille võtmesõnadeks on muuhulgas 7 liitrit töömahtu, alumiiniumist plokk, 505 hj, 650 Nm, 7100 RPM piirik, titaanist kepsud ja sisselaskeklapid, lameda ristlõikega sepistatud väntvõll, alanukkvõlli ja tõukurvarrastega klapiajam, kuivkarteriga õlitus ja palju muud.

Hennessey’le see loomulikult ei sobinud ning tuli joonestuslaua juurest alustada.

Hennessey Venom F5 Fury mootor
Mootoriruum on temperatuuri kontrolli all hoidmiseks vooderdatud kuldse fooliumiga (või ehk isegi päris kullaga, nagu kuulsa McLaren F1 puhul?)
Mida muudeti?

Algatuseks võeti ette mootoriplokk. Kuigi kerge, siis hüperautole sobilike numbrite jaoks on alumiinium ju liiga pehme! Plokk valatakse hoopis malmist. Plokikaante jaoks tunnistati alumiinium siiski kõlbulikuks.

Sisselaskeklapid on jätkuvalt titaanist, väljalaskeklapid väga kuumuskindlast (ja väga kallist) inconelist. Läbimõõdu osas detailid puuduvad, kuid ilmselgelt peaks üle kolme korra suurema võimsuse toetamiseks märgatavalt kasvama ka kaante voolavus ning muuhulgas klappide suurus.

Klapivedrude hulka on igatahes kahekordistatud, et välistada kõrgetel pööretel võimalik “klappide hõljumine” ehk klappide mitte jõudmine täielikult suletud asendisse.

Kolviläbimõõt on jäänud samaks (104,8 mm), kuid 7100 RPM pööretepiirik pole ju mingi hüperautole kohane näitaja! Seega kolvikäiku vähendati 95,25 mm peale, et võimaldada turvalised 8200 RPM. Seeläbi kukkus ka mootori töömaht 6,6 liitrile.

Hennessey Venom F5 Fury mootor

Seda, et mootorisse nüüd algsest vähem õhku mahub, kompenseeritakse loomulikult küllaga – rohkem õhku suruvad põlemiskambrisse kaks turbot. Valdkonna tipptegija Precision’i poolt toodetud, keraamiliselt töödeldud turbode turbiinid on ühest alumiiniumitükist freesitud ning austusväärse 76 mm läbimõõduga.

Õhk surutakse kuni 1,5-baarise rõhu all alumiiniumpalvankast freesitud sisselaskekollektorisse. Vedelikjahutusega vahejahuti paikneb huvitaval kombel pärast sisselaskekollektorit – pilti vaatamatagi ütleb see nii mõndagi kollektori ja drosselite suuruse kohta… Kuum õhk võtab teadagi rohkem ruumi ning on tavaliselt nii kaugele jõudes juba maha jahutatud ja “kompaktne”.

Hennessey Venom F5 Fury mootor

Õlituse eest on jäänud hoolitsema kuivkarteriga määrdesüsteem – kui mootor käib, jõuab õli kasvõi pea alaspidi asendis igale poole, kus seda tarvis.

Numbrid ning millal oodata

Mootori hüüdnimeks on Fury ning jõu- ja ilunumbrid on sobilikult marud – 1817 hobust ehk 1355 kW 8000 pöörde juures ning 1617 Nm väänet 5000 pöördest alates.

Kui Hennessey Venom GT 1244 hobust ja 1244 kg massi tähendasid, et iga kilogrammi vedas täpselt üks hobune, siis F5 on selles vallas teinud 34% hüppe edasi. See tähendab, et ette võetud plaani purustada 500 km/h ja loodetavasti alistada ka SSC Tuatara poolt seatud 533 km/h ei tasu alahinnata.

Venom F5 toodetakse vaid 24 eksemplari, millest pool jääb koduturule. Nii hinna kui auto turule jõudmise osas liigub vastakaid andmeid, kuid masinat peaks saama osta 1,5-2,1 miljoni euro eest juba 2021 aasta jooksul.

Fotod: Hennessey

blank

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN