Kolmapäev, 28. veebruar 2024
Legendaarne britt, autoinsener Gordon Murray on tuntud vormel-1 ja McLaren F1 autode loojana. Tema firma Gordon Murray Automotive on viimastel aastatel uue superauto T.50 valmimisse panustanud. Esimesed ametlikud fotod on jõudnud nüüd avalikkuseni.

This slideshow requires JavaScript.

T.50 on kõige uuenduslikum ja aerodünaamilisem tänavalegaalne superauto. Selle ulmelise välimusega sõiduki kõige eripärasem detail on tagaosas paiknev 40 cm läbimõõduga tiivik, mis on aerodünaamikasüsteemi oluline komponent.

Aerodünaamikat aitavad erakordselt efektiivseks muuta veel päris mitu auto all ja tagaosas paiknevat tehnilist lahendust. Traditsioone eiravaid lahendusi leidub T.50 puhul rohkesti, isegi selle 980 kg tühimass võib kõlada kui ulme.

Geniaalse briti päritolu inseneri Gordon Murray firma esimene auto peabki olema eriline: eesmärgiks on välja töötada kompromissitu ja juhikeskne tänavalegaalne sportauto.

Erakordselt kerge kaalu saavutamiseks on kogu sõiduk loodud täiesti puhtalt lehelt ja iga detail on spetsiaalselt välja töötatud. Süsinikkiust kerega autos on kohti kolmele, juht istub keskel.

Kapoti all peitub Cosworthi 3,8 l V12 mootor, mis võimaldab pöördeid kuni 12 000 rpm. Gordon Murray sõnul on tegemist kõrgeimate pööretega ja kergeima V12 mootoriga eales, see on 60 kg kergem kui BMW F1 mootor.

Mootoril on võimsust 650 hj ning 450 Nm pöördemoment. 48V kerghübriidsüsteem lisab aga võimsusele veel 50 hj.

Ametlikus teates auto tippkiiruse kohta info puudub, ent varasemalt on Murray öelnud, et see saab tublisti üle 200 mph (ehk 320 km/h) olema.

Võimsuse kannab vedavale tagasillale 6-käiguline käsikäigukast. Käsikäigukasti kasuks langetas valiku Gordon Murray isiklikult, pärast põhjalikku klientidega konsulteerimist. Ja kliendid soovisid tungivalt just käsikasti.

Esimest T.50 on plaanis esitleda 2020. aasta maikuus, kokku toodetakse 100 eksemplari, kõik need on kavas valmis saada aastal 2022 ning esimesed tellijad saavad auto kätte sama aasta algul.

Hind koduturul Ühendkuningriigis saab olema 2.3 miljonit naela pluss maksud. Eurodesse arvutatuna umbes 2 ja pool miljonit. Ja kes on tulevased ostjad?

Murray sõnutsi on nende hulgas paljud praegused McLaren F1 omanikud, samuti noorem seltskond, kelle jaoks F1 on olnud unistuste auto, ent ka vanemaealised, kes ihkavad puhastverd superautot.

“Tegemist võib olla viimase suurepärase analoogsuperautoga. Olen sõitnud kõikide uute superautodega. Need on küll fantastilised, aga ei kaasa sind mitte mingil moel. Kui istud uuesti F1, tõusevad sul ihukarvad põsti. T.50 teeb sedasama,” kinnitas Murray.

Allikas: GMD

blank

Lena on autonduses kogenud tegija. Ta ise ütleb, et tema nõrkuseks on kiired ja vihased sõidukid. Acceleristas on Lena üks meie kibedamatest testisõitjatest ning ühtlasi tugev turundusstrateeg.

KOMMENTEERI SIIN