blog.aidol.asia youngteens.net a-coon.com
rarefilm.net

Goodwoodi festivalil saab näha Porsche 911 Speedster ideeautot

Porsche tegi 70. juubelisünnipäeva puhul iseendale kingituse ja esitles juunis ideeautot 911 Speedster. 500-hobujõuline stiilipuhas sportauto annab aimu, milline hakkab välja nägema uue põlvkonna 911. Iludust saab näha eeloleval nädalavahetusel Goodwoodi festivalil.

Ideeauto 911 Speedster on sõiduvalmis näide lahtise katusega põnevast sportautost, milles 70 aasta pikkused traditsioonid kohtuvad lähitulevikuga – julge ideeauto võimaldab kergitada saladusloori seeriatootmisse jõudvalt järgmise generatsiooni 911-lt.

911 Speedster teeb kummarduse esimesele Porsche 356 No 1 Roadsterile, mis 8. juunil 1948 legaalselt sõitma lubati. Oma stiilipuhta ideega ja ajalooliselt täpse teostusega peegeldab 911 Speedster ideeauto Stuttgarti inseneride mõtteviisi.

Auto põhiline rõhuasetus on puhtal sõidukogemusel. Ülekandetehnoloogia ideeauto kahevärvilise kesta all pärineb praegustelt GT mudelitelt. See arendati välja Porsche autospordikeskuses, mis on sünnikohaks nii 911 GT2 RS-le kui ka GT3 RS-le.

911 Speedster Concepti esmaesitlus oli osa ametlikest „70 aastat Porsche sportautot“ tähistamise sündmustest Zuffenhausenis. Kuigi seda mudelit ei pruugita esitleda enne 2019. aastat, annab see aimu, mida meil oodata on. Otsus, kas projektiga liigutakse edasi, tehakse lähiajal.

IMEILUS KLASSIKALINE VÄLIMUS

911 Speedster Concepti välimuses jäävad muuhulgas silma lühem aknaraam koos rohkem kaldus esiaknaga ja vastavalt lühemad küljeaknad. Need omadused annavad autole jässakama profiili koos eriti madala „flyline“-katusejoonega, mis meenutab eelkäijaid nagu Porsche 356 1500 Speedster.

Süsinikkiust kerge katus kinnitub tagaistmete taha ning katab rullumisvastase kaitsemehhanismi. See pisidetail tekitab nn topeltmulli, mida oleme alates 1988. aasta 911 Speedsterist sportauto disaini traditsiooniliseks elemendiks lugenud.

Kaks kontrastset musta liistu „küürude“ vahel lisavad aerodünaamikat. Valgust läbi laskvast pleksiklaasist tuuledeflektorile on graveeritud „70 years of Porsche“ logo.

Nagu ajalooline originaal ette näeb, on ka 911 Speedster Conceptil kerge kate pehme katuse asemel. Süsinikkiust kate kaitseb pargitud auto sisemust vihma eest ja see kinnitatakse kaheksa Tenax kinnituse abil.

Speedsteri kaalusäästlikke põhimõtteid on järgitud igal sammul, ka kabiinis, kust on välja jäetud nii navigatsioonisüsteem, raadio kui kliimaseade. Korvistmed on tehtud süsinikkiust ja helepruunist aniliinnahast katted viitavad auto klassikutest eelkäijatele.

LAI ENT KERGE KERE

Ideeauto lai kere on laenatud 911 Carrera 4 Cabrioletilt, kuigi ideeauto tiivad, esikapott ja tagumine kate on tehtud eriti kergest süsinikkomposiitmaterjalist.

Traditsioonilistes GT Silver ja White toonides värviskeem pöördub tagasi Porsche varajaste võidusõiduautode juurde – sarnaselt paljudele teistele hoolikalt loodud detailidele nagu 1950-ndate stiilis kütusepaagi kork esikapoti keskel, klassikaline välispeeglite Talbot-kuju või esitulede unikaalne disain.

Esitulede läbipaistvad ja poolläbipaistvad pinnad loovad ristiefekti ja viitavad Porsche autospordi varajastel aastatel levinud praktikale. Sel ajal kleebiti esituled enne võidusõite üle, et kaitsta neid kivirahe ja klaasi purunemise eest. Laiad B-piilarid ja tagaosa on kaunistatud kullatud Speedsteri kirjaga.

Kere sees on 911 Speedster Conceptil peidus tehnoloogia tipptasemel komponendid. Šassii pärineb sisuliselt 911 GT3-lt, lisaks on sel kontrastsena läikivate detailidega imposantsed Fuchsi disainiga 21-tollised veljed.

Esmakordselt tulevad need veljed keskmutritega. GT arendajad andsid auto väljalaskesüsteemile ka titaanist väljalasketoru otsad ja ajami, millel on kuuekäiguline manuaalkäigukast. Selle minimalistliku ideeauto kuuesilindriline lamamootor pakub üle 500 hj ja kuni 9 000 p/min.

AJALUGU ALGAS AMEERIKAST

Speedster-sportautomudelid, mis kombineerivad lahtise katusega sõidumõnu äärmiselt eristuva sõidudünaamikaga, on olnud osa Porsche ettevõtte ajaloost alates 1952. aastast.

Porsche Speedsteri mudelite esiisal, 356 1500 America Roadsteril oli üleni käsitsi tehtud alumiiniumkere. See kaalus 60 kilo vähem kui 356 Coupé ja selle 70-hobujõulise neljasilindrilise lamamootori tippkiirus 175 km/h oli tollal muljetavaldav.

Seda eksklusiivselt Ühendriikide turule loodud sportautot ehitati vaid 16 eksemplari. Toonastelt autodelt leiame mitmeid tänagi kasutuses olevaid Speedsteri võtmeelemente.

2010. aastaks oli Speedsteri nimega loodud kaheksa erinevat seeria- ja erimudelit. 1957. aastal oli tähtsündmuseks 356 A 1500 GS Carrera GT Speedster ja 1988. aastal järgnes esimene 911 Speedster.

356 2010. aastal toodetud Porsche 911 Speedsterit märkisid ajutist lõppu selle erilise sportauto eri variantide tootmisele.

PIDU JÄTKUB GOODWOODIL

Porsche muuseumis on avatud erinäitus, kus saab ülevaate maailma ühe legendaarsema sportautode tootja ajaloost: neid verstaposte ja lugusid, mis on Porschest teinud ühe suurima autospordi mõjutaja 1948. aastast alates, on kümneid.

Sportautotootja tähistab pidupäeva ka ülemaailmselt 2018. aasta jooksul erinevate asetleidvate sündmustega. 9. juuniks kutsus Porsche üle maailma eri kohtades kokku oma sportautode fännid, meie Toomas Vabamäe käis juubilari tervitamas Sileesia teedel.

12.-15. juulil Goodwoodis, Ühendkuningriigis toimuval Festival of Speedil tähistab Porsche oma juubelisünnipäeva uhke väljapanekuga – näha saab nii 919 Evo, kõige esimest Porsche 356 mudelit, Speedsteri ideeautot ja paljusid teisi imelisi eksemplare.

27.-30. septembril Rennsport Reunionil Californias ollakse samuti uhkelt esindatud. Porsche pidustused lõpetab Sound Night, mida peetakse esmakordselt Porsche Arenal Stuttgartis 13. oktoobril.

Meedia: Porsche

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blog.aidol.asia youngteens.net a-coon.com