Esmaspäev, 27. märts 2023
Koenigsegg esitles Genfi autonäitusel maailma esimest megasportautot Jesko, mis on pühendatud firma juhi ja asutaja Christian von Koenigseggi isale. Jesko, mida hakatakse alles 2020. aastal tootma, müüdi lõpuni läbi viie näitusepäevaga. Meile jäävad lakkuda vaid magusad näpud.

This slideshow requires JavaScript.

Tänavukevadine Genf üllatas mitme huvitava tendentsiga: vähe oli seeriatootmisse minevaid sõidukeid, palju tulevikule vihjavaid ideeautosid ja muidu pööraseid ideid. Lisaks paistis silma supersportautode osakaal näitusel eksponeeritavate autode seas.

Kõige keerulisem oli löögile pääseda Koengsegg Jesko juures – nagu hiljem selgus, asja eest. Autod haarati lennult, üksteisest üle hüüdes. Viie näitusepäevaga müüdi kogu tiraaž läbi.

CO2 HEITMED POLE KÜLL TAKISTUSEKS

Jesko on superedukas, miks? Aga sellepärast, et ülirikkaid tuleb maailma järjest juurde, nad muutuvad järjest rikkamaks ning sellest johtuvalt lisandub järjest autosid, mida ainult nemad soetada suudavad.

Kui üldiselt on CO2 heitmete vähendamine kõigil tootjatel uhkelt esile tõstetud, siis supersportautode puhul vaikitakse see teema viisakalt maha: kui ostja nagunii hinnasildile kirjutatud numbreid lugema ei vaevu, siis miks peaks teda huvitama CO2-normi rikkumise eest määratav trahv, mis auto hinnale (sobiva koefitsendiga) otsa keevitatakse?

Siinkohal ei räägi me mingitest “massiautodest” nagu Ferrari või Lamborghini, vaid haruldastest markidest, mille aastatoodangut loetakse sadades või ainult kümnetes eksemplarides.

Kui näiteks firma X toodab 2020. aastal sada autot ja nende keskmine CO2-heitme hulk on 400 g/km, tuleb tasuda trahvi 95 × 100 × (400 – 95) = 2 897 500 eurot.

Päris kopsakas summa? Ent iga eksemplari hinnale lisandub vaid 28 975 eurot. Meie võime rehkendada, et ohoo, selle eest saaks ju Toyota GT86.

Aga kui arvele kirjutatakse seitsmekohaline eurosumma, ei pane ostja väikest trahvilisandit tähelegi. Umbes samapalju maksab hüpersportauto rehvijooks, ja rehvid on teatavasti kulumaterjal.

MAAILMA ESIMENE MEGAAUTO

Tagantjärele mõeldes tunduski kogu Genfi näituse imetletuim eksponaat Koenigsegg Jesko – mitte super- ega hüper, vaid tootja väitel maailma esimene megaauto.

Selle ümbert ei kadunud uudistajate pilv hetkekski ja normaalse foto tegemine nõudis kaameli kannatust. Aga Koenigsegg on tuntud nimi ning ei V8-mootori 1600-hobujõuline võimsus ega muud imetabased tehnilised finessid polnud teemaga tuttavale huvilisele üllatus.

Jesko jõuallikaks on 5-liitrine V8, millel on tavabensiiniga sõites võimsust 941 kW. E85-etanoolkütusel saavutab mootor tippvõimsuseks 1177 kW (1600 hj). Täispaagiga sõiduki mass on kõigest 1420 kg ning tippkiiruseks 482 km/h.

MISKI EI AITA, OTSAS ON!

Jesko von Koenigsegg tähistas mullu novembris oma 80. sünnipäeva. Koenigsegg Automotive tähistab oma 25. aastapäeva. Poeg Christian pühendaski megaauto oma isale ning võib vaid rõõmu tunda müügiedu üle.

Jesko tähistab tõenäoliselt uut rekordit ettevõtte ajaloos: kõige kiiremini enam-vähem vaid pildi pealt läbi müüdud super-hüper-megaauto.

Tõenäosus endale see ligikaudu 3 miljonit eurot maksev superauto osta ei olnud küll väga suur, sest juba enne Genfi autonäitust oli 83 tellimust kirjas.

Kokku on kavas Jeskot toota 125 eksemplari, see on enam kui mistahes muud Koenigseggi mudelit. Aga tegelikult ei olegi enam mingit lootust, sest ülejäänud tellimused laekusid viie näitusepäevaga.

Koenigsegg Jesko tootmine algab 2020. aasta lõpus ja tootmismahuks on planeeritud üks auto nädalas. Neile, kes Jeskot kunagi omaks pidada ei saa, jääb roheline kadedus ja magusad näpud. Seda muidugi juhul kui Genfi autonäitusel õnnestus autole sõrm peale panna.

Loe Jesko kohta siit lisaks

Tekst: Toomas Vabamäe, Lena Murd. Pildid: Toomas Vabamäe, Genf

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.