Kolmapäev, 24. aprill 2024
Ameerika kindlustusfirmade poolt moodustatud sõltumatu testorganisatsioon IIHS pani proovile kolme levinud ameerika muskelauto turvalisuse. 2016. aasta Ford Mustang, Dodge Challenger ja Chevrolet Camaro läbisid testid, saades väga erineva tulemuse. Üks kolmest musklinäitajast jooksis lati alt läbi, ühel jäi gramm puudu kõrgeimast tulemusest.

IIHS (Insurance Institute of Highway Safety) president Adrian Lund ütleb, et sportautot ostes ei mõtle inimene esimese asjana selle turvalisusele vaid sooritusvõimele:”Esimest korda ajaloos pani IIHS kolm ikoonilist sportautot kõrvuti, et testida, kas need on sama turvalised kui tavaline pereauto.”

Standardvarustuses Chevrolet Camaro, Dodge Challenger ja Ford Mustang läbisid kõik IIHS rutiinsed turvatestid, sealhulgas laup- ja külgkokkupõrke testi ning katuse tugevuse ja sõitjate turvalisuse testi. IIHS annab hindeid neljas astmes: Poor, Marginal, Acceptable ja Good, kus viimane tähistab kõrgeimat võimalikku hinnet. Kui kõikide testide tulemus on Good, antakse autole Top Safety Pick koondhinne.

Screen Shot 2016-05-28 at 17.44.13

Camaro sai hea hinde (Good) laup- ja külgkokkupõrketestis ning istmete ja peatugede turvalisuse eest. Rahuldava (Acceptable) tulemuse sai Camaro katuse vastupidavus liiklusõnnetuse korral ning miinus anti ka selle eest, et kolmest ainsana puudub sel autol kokkupõrke hoiatussüsteem.

Dodge Challenger sai osalise kattega avariitestis piiripealse (Marginal) tulemuse, lisaks keredeformatsioonile tungis vasak esiratas salongi ning rebis testnukul jala küljest. Ainus hea hinne tuli külgkokkupõrketestist, katus, istmed, peatoed andsid ainult rahuldava tulemuse.

Ainuke, kes peaaegu veatult testid läbis, oli Ford Mustang. TSP märgist jäi osalise kattega avariitesti rahuldava tulemuse tõttu seekord gramm puudu, esile tõsteti aga Mustangi salongi turvalisust ja võimekust, ennetada õnnetusi ning neist juhile märku anda.

“Sportautodele antud hinded kõnelevad enda eest ja ostjatel tuleks seda arvestada. On tähtis, et sõitjad oleksid sportautos sama hästi kaitstud kui tavalises sõiduautos,” võtab Lund testi kokku. Vaata ka (ingliskeelset) detailset videot kõikide testide tulemustega:

Ameerika Ühendriikides on kaks autode turvalisusteste korraldavat organisatsiooni: lisaks sõltumatule IIHS-ile ka föderaalne ohutusamet NHTSA. Autode turvatestimise meetodid erinevad on neil organisatsioonidel mõnevõrra erinevad, aga mõlema hindeid aktsepteeritakse tootjate ja ostjate poolt. Tootja huvi on saada mõlemalt hinnang ning ostjad eelistavad samuti masinaid, mille on oma haamri alt läbi lasknud nii IIHS kui NHTSA. Kahe organisatsiooni erinevustest saab ülevaadet lugeda siit.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Mis me sellest loost õppisime? Esiteks: turvalisust ei ole kunagi liiga palju. Eriti, kui tegu on sportautoga, millega tavaliselt ei kruiisita 40 km/h vaid ikka… sõidetakse. Teiseks: enne kui ostad, vaata, mitu ja mismoodi on hinnanud. Rohkem NHTSA, IIHS, Euro NCAP jm. tärne ja hindeid on parem.

Kolmandaks: meid huvitab ametlikult vaid Ford Mustang, millel on Eestis olemas volitatud maaletooja, garantii-ja hooldusettevõte. Ja Ford Mustang sai seekord (jälle) väga hästi hakkama. Tubli, poniauto! Camaro tuleb siis järgmine kord koos ennetussüsteemiga ja Challenger… on lihtsalt ilus.

Allikas ja meedia: IIHS

Ford Mustang, poniauto kuues ilmutus petroseksuaalidele

KOMMENTEERI SIIN