blog.aidol.asia youngteens.net a-coon.com
rarefilm.net

Saksa TÜV 2015. aasta raport: kui töökindel on sinu auto?

Igal aastal koostab Saksamaa tehnilise ülevaatuse katusorganisatsioon TÜV ülevaate, millised autod on töökindlad, millised mitte. Selleks, et TÜV raportisse pääseda, peab ülevaatuse olema läbinud vähemalt 500 ühe aastakäigu sama marki autot. Saksa TÜV vaatab üle ja hindab autosid, mille vanuseks on paar kuni kümme aastat.

Raport põhineb 2013.-2014. aastal tehnoülevaatustelt kogutud 8,9 miljoni auto andmetel. Veaprotsenti arvutatakse nende autode põhjal, mis tehnoülevaatust esimese korraga ei läbinud, vaid pidid teekõlbulikuks kuulutamise eel käima remonditöökojas.

Saksa TÜV teeb koostööd ajakirjaga Auto Bild, mis 2014. aasta lõpus raporti esmakordselt ka avaldas. Tänaseks on tulemusi tsiteerinud sajad väljaanded kogu Euroopas ning nimekirjad on ligipääsetavad kõigile huvilistele. See tähendab, et ka eesti autoomanikul tasub enne auto ostma minekut visata TÜV aruannetele pilk peale ja otsustada, kas mõttes tehtud valik ka jätkusuutlikkuse seisukohalt hea on.

Eesti autoturg on Euroopa omast pisut erinev, tõenäoliselt ei leia nimekirjadest kõiki siin levinud autosid, aga üldpildi peaks TÜV 2015. aasta raport andma küll. Meie tabelis on ära toodud TÜV nimekirjad, oma autot saab otsida vanuse järgi, klikkides ülareas vastavat sektsiooni.

Raport hõlmab 2-3-aasta kuni 10-11-aasta vanuseid levinud automarke. Lisaks veaprotsendile on välja toodud ka konkreetse mudelibaasi keskmine läbisõit, et oleks näha, millise kilometraaži juures mingid vead ilmnema hakkavad.

Loomulikult oleks tore teada ka, millised on autode tüüpvead, aga selleks tasub kätte võtta kas sakslaste Auto Bild või meie omamaine Autoleht ja sealt täpsemat infot otsida. 2015. aasta TÜV raporti tabelid originaalis leiab ingliskeelselt kasutatud autode leheküljelt.

TÜV TABELID AASTAKÄIKUDE KAUPA

Mõni nipp, kuidas tabelit lugeda: otsi välja õige aastakäik ja mudel ja vaata järgmisena neljandas tulbas toodud keskmist läbisõitu. Kui tegu on nn. fleet- või esindussõidukiga, siis on ilmne, et suure läbisõiduga ilmnevad ka suhteliselt värskel mudelil teatud vead.

Kui tegu on sportauto või kabrioletiga, siis seda kasutatakse Saksamaal üldiselt pere teise või kolmanda autona ning osa aastast istub auto turvaliselt varju all. Vead ei jõua niipea ilmsiks tulla.

Auto seisundi suurimaks mõjutajaks on omaniku suhtumine, tee-ja ilmastikuolud ning funktsioon, milleks sõidukit kasutatakse. Kaubaveokit ei saa võrrelda sportautoga, taksot ei kõlba kõrvuti panna vanaema väikeautoga. Loe lisaks kommentaare tabelirea lõpust.

SAKSA TÜV ERALDAB TERAD SÕKALDEST

Tabeleid uurides selgub, et eri automarkide veaprotsendid on seinast seina – parimate ja kehvemate tulemuste vahel laiutab kuristik. Piltlikult öeldes eraldab Saksa tehnoülevaatuse aruanne terad sõkaldest ja paneb mõnegi autoostja pead kratsima – üksnes hea välimus ja vinge mugavusvarustus ei pruugi olla hea argument ostu vormistamiseks.

Hinnatud raportist paistab selgelt välja viimastel aastatel üha rohkem maad võttev trend – jaapani autode kvaliteet, mida seni on peetud ületamatuks, on kaotamas oma ülemvõimu, sest saksa autod võtavad kestvuses järele. Kõvasti arenguruumi on sakslaste aruande põhjal veel prantslastel ja ameeriklastel. Aga! Siinkohal tuleb veelkord rõhutada, et tervikpildi saamiseks tuleb uurida, millised on konkreetse mudeli tüüpvead, mitte langetada lahmivat otsust. Tüüpvigadest oskab kõige parema ülevaate anda kohalik margiteenindus.

SAKSLASTE KVALITEET ON TÕUSNUD

Sakslased on oma automarkide vastupidavuse selgelt luubi alla võtnud ning suudavad jaapnalastega enam-vähem sammu pidada. Kui vaadata 2-3-aasta vanuste mudelite edetabelit, ei leia me esikümnest enam ühtegi jaapani marki, kõrged kohad on vallutanud saksa luksusbrändid ja…Ford!

4-5-aastaste autode puhul on pilt mitmekesisem. Mazda3 esikohal, Porsche 911 hõbemedal ja 9. kohal Volvo XC60. Punase laterna rollis selles tabelis on aga pisike Fiat Dobló. Fiatil üldiselt ongi üsna viletsad tulemused kõigis aastakäikudes.

Ehkki Toyota ei ole napsanud 2015. aasta TÜV raportis otseselt ühtegi esikohta, on ta tugev tegija kõikides aastakäikudes läbivalt. Muuseas, samasugune fenomen on Porsche 911, mille leiame ka vastupidavamate seast, olgu aastakäik milline tahes. Ega’s lmaasjata räägita, et autot tuleb vaadata kui investeeringut – mida pikemaks ajaks soetad, seda olulisem on see osa autost, mis hoolduses viibib ja rahakotile tüli teeb.

ÜLDVÕITJATE SEAS SAKSLASED JA JAAPANLASED

Saksa TÜV paneb igal aastal pingeritta parimad ning mõõdab nende tulemust ka kõikide tehnoülevaatuse aastaaruannete valguses. 2015. aasta kogu raporti parim ja ühtlasi läbi aegade parima tulemuse kõige väiksema veaprotsendiga tegi Mercedes-Benz SLK -kabriolett.

Saksa TÜV aruanne M-B CLK kabriolett

Suure tõenäosusega on selle soorituse taga asjaolu, et sakslased ei sõida aastaringselt lahtise autoga vaid kasutavad kabriosid pigem romantilisteks pühapäevasõitudeks või enese eksponeerimiseks. Seda kinnitab ka M-B SLK tavatult väike keskmine läbisõit: autod, mis on tehnoülevaatusel käinud, on hästi hoitud teised või kolmandad sõidukid.

Saksa TÜV 2015. aasta raporti üldvõidu hõbemedali viib koju Audi A6 ja kolmandalt kohalt leiame taas M-B oma GLK parketimaasturiga.

TÜV teeb pingerea parimatest ka segmentide kaupa: kuni kolmeaastaste väikeautode seas on parim Mazda2, väike-keskklassis viib võidu oma tuppa Audi A3 ja M-B C klass võtab endale kogu au suure-kesklassi sõiduautode jätkusuutlikkuse ja remondi mittevajamise osas. Suurte sedaanide seas on kõige tublim Audi A6, kõikjalsõitjate (SUV) kategoorias M-B GLK ja Opel Meriva on kõige vähenõudlikum superminide (MPV) seas.

Praktiliselt uute, kuni kolme aasta vanuste autode veaprotsendi tabeli tagaotsas teevat punast tuld ja rahakotile õua-õua Dacia Logan, Alfa Romeo Mito ja Fiat Panda. Kui Logani puhul võib viletsa tulemuse andeks anda – auto on oma peaaegu olematu hinna juures sõidetav ja seda kasutatakse usinalt töösõitude tegemiseks (loe: võetakse viimane), siis Alfa ja Fiati vabandust tahaks küll kuulda. Nii ilus ja nii katki?

KÕIGE ROHKEM KORDI ESIKÜMNES – TOYOTA, VIIMASES KÜMNES – FIAT

Ei ühtegi esikohta, aga 13 korda esikümnes kõikide aastate lõikes – jah, see on Toyota. 9 korda pääses esikümne hulka Mercedes-Benz ja siis tulevad “viielised” – 5 korda esikümnes Volkswagen, Aud, Porche. Viimati nimetatu tegi puhta töö mudeliga 911.

Porsche 911 GTS

Fanfaarid vist siinkohal nüüd optimistlikult “tuut” ei tee, sest koguni üheteistkümnel (11) korral näitab viimases kümnes tagatuld Fiat. Tema stabiilsus viimases kümnes püsimisel on hämmastav, samasuguse innukusega on viimaseid kohti rabanud vaid eesti murdmaasuusatajad, kellele tahaks soovitada, et võtke suusad ära ja minge jala edasi, saab kiiremini.

Ülejäänud tagarea-markide osas on näha heitlemist – osa mudeleid on esikümnes ja mõni siis täitsa tagaotsa jäänud ning see näitab, et autotootjal ei õnnestu alati kõik, mis ette võetakse. Tasub enne auto ostma hakkamist tabelist vaadata, kas meeldiv mudel on kõva tegija või rahakoti hirm.

Mudelite kaupa peaksid muret tundma Mercedes-Benz ML-maasturi esimese põlvkonna (W163) omanikud. Seda autot valmitatakse Ühendriikides ja auto veaprotsent on üsna kõrge – ML on kahes vanemas aastarühmas viimasel kohal. Uuem ML mudel (W164) enam nii suurt auku rahakotti ei krõhvitse.

Volkswagen ja Ford tulevad käsikäes Galaxy/Sharan/(Seat) Alhambra suure mahtuniversaaliga ja soovitavad omanikul selle autoga teeninduses käia tavalisest agaramalt. Nii… igaks juhuks. Sest sel, Portugalis kokku pandud sõidukil võib… no võib ilmneda tülikaid tüüpvigu, millega ülevaatuselt läbi ei lasta. Ford Ka aga on hea näide sellest, kuidas ühe mudeli kvaliteet aastast-aastasse kõikuda võib. Nõnda siis tasub tabelit luubiga uurida, et mis aasta Ka mõistlik koju kanda oleks.

Saksa TÜV 2015 Toyota

KESKMISELT SAADETAKSE ÜLEVAATUSELT TAGASI 23,5% AUTOSID

Saksamaal on 43,9 miljonit sõiduautot. Nagu mujal Euroopas, tõuseb ka Saksamaal autode keskmine iga, ulatudes tänaseks juba 8,8 aastani.  Üle 40% tehnoülevaatusel käivatest sõidukitest on 10 aastat ja rohkem vanad. Seda olulisemaks saab tabeli viimases tulbas olev keskmise läbisõidu number – selle põhjal on võimalik teha mudeli vastupidavuse osas üldistusi.

TÜV raporti põhjal saadetakse neist esmasel ülevaatusel vigu parandama 10 miljonit autot. Kui kuni kolmeaastaste autode hulgast läheb remonti keskmiselt 8,4%, siis 10-11-aasta vanuste sõiduautode veaprotsent on juba 32,1 – see tähendab, et parandusi vajab iga kolmas “vanake”.

2-3-aasta vanuste autode puhul on väga selgelt eristatav kvaliteedivahe – suur osa läbisõidust tehakse garantiiajal ning tüüpvead ilmnevad toote elukaare alguses. Vanemate sõidukite korrasolekut mõjutab suuresti see, kuidas omanik oma autoga ümber on käinud, millistes tingimustes autot on kasutatud, kui suur on selle läbisõit.

Paljude luksusbrändide nigelat tabelikohta võib põhjendada kasvõi sellega, et sakslased kasutavad taksodena ja esindussõidukitena meelsasti uhkeid BMW, Audi, M-B mudeleid ning levinud on ka Volvo, Ford, Volkswagen: Audi A6, BMW 5-seeria, Mercedes-Benz E-klass, Ford Mondeo, Volkswagen Passat, Volvo V70 – sõltumata aastakäigust on tabelis nende mudelite taga muljetavaldav keskmise läbisõidu number ning ime siis, et lauskasutamise peale siit ja sealt mõni ühendus järgi annab…

Alla kolme aasta vanuste seast leiame keskmisest suurema läbisõidunumbri Audi A6, Mercedes-Benz GLK, Audi Q5, Mercedes-Benz C-klassi ja Volvo XC60 tagant – need on sakslaste poolt armastatud esindusautod, millele antakse kiirteedel itsi tihtipeale hommikust õhtuni. Sportautod ja kabriod aga veedavad suure osa töönädalast turvaliselt varju all, heal juhul teeb omanik autole kaks korda päevas pai; ja nende pahelisem mutreid pillama panev pool ei tulegi sellepärast esile.

Ülevaatuselt tagasi saadetakse sõidukid, millel on vigu, mis jagatakse laias laastus kolme kategooriasse – väheohtlikud (pirn läbi põlenud vms), ohtlikud (kõrgem heitmenäitaja vms) ja väga ohtlikud (pidurid ei tööta vms). Kuna TÜV võtab neid kõiki arvesse, siis on tabelis veaprotsentide taga vaja otsida siiski ka tüüpvigade spetsifikatsioone. Üldiselt aga on 2015. aasta TÜV tulemus parem kui eelmisel aastal ning sakslased ise rahul – tänu paremas korras autodele paraneb liiklusturvalisus.

Kasutatud materjalid: TÜV reports 2015, Maanteeameti infoleht, Riigi Teataja

TOIMETAJA MÄRKUSTegu on aruandega, mis ilmus 2014. aasta sügisel. Acceleristas kajastasime teemat möödunud suvel, vahepealse kodulehe apsaka tõttu artikkel “haihtus”, aga pidasime vajalikuks selle uuesti taastada, et oleks edaspidiste TÜV-idega võrdlusmoment olemas. Lugu on seega vana kuld, mitte tänane tõde – ja nii teda käsitlemegi. 

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blog.aidol.asia youngteens.net a-coon.com