Nädala paar: Mazda MX-5 ehk otsime talvel suveautot

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Nagu autoentusiastid kindlasti kuulnud on – “Miata is always the answer“. Pole asja, mille jaoks kerge ja väle Mazda MX-5 (Miata/Eunos) poleks sobilik või mida mõndade modifikatsioonidega lahendada ei saaks.

Pisike võimekas sportauto sai eelmisel aastal 30-aastaseks ning selle ajaga on tehtud palju. Järelturg on täis kõikmõeldavaid tooteid alates õhuvõttudest, turbokomplektidest, mootorivahetuspakettidest kuni nn “tõstmiskomplektideni” välja. Jah, Miata saab edukalt ka metsaautoks teha, ilma et ise komponente leiutama peaks!

Tõsi, pigem on Miatasid tehtud näituseautodeks või kiiresti sõitmiseks – ringrajasarjad, mäkketõusud, drift, time attack… Aiste vahele mahub isegi Chevroleti LS-seeria V8, mis ilma šassiid tugevdamata pisikese Miata kandmiku korgitseriks väänaks.

Kerge tagaveoline rotster

Kuigi algselt oli selleks nädalaks plaanis ette võtta kerged tagaveolised rotsterid tervikuna, pannes ideaalis vastakuti mõni müüdav Miata ja Toyota MR2 Spyder, ilmnes kurb tõsiasi – Spydereid hetkel Eestis müügil ei olegi. Põhjust ei pea kaugelt otsima.

Kuigi nüüd on Spyderi võlusid aina enam tunnustama hakatud ning paljud peavad seda juhitavuse ja sõiduelamuse koha pealt paremaks ja puhtamakski kui Miatat, sai Spyderile omal ajal saatuslikuks panipaikade puudus ning samuti ka järelturul haigutanud tühjus. Tootmisarvud ja müüginumbrid kahvatusid Miataga võrreldes ja edasine on ajalugu.

Asjalood oleks kindlasti teisiti, kui kuulus autofilmide frantsiis “Kiired ja vihased” oleks seeria teises osas ühe autovaliku teisiti teinud. Ühe kõrvaltegelase autoks kaaluti pikalt just MR2 Spyderit, kuid otsustati viimasel hetkel valida hoopis Honda S2000.

Loeme selle pisikeseks kõrvalepõikeks trivia valdkonda ning siirdume edasi selle nädala kangelaste juurde.

3500€: MX-5 kui tühi lõuend

See masin on pigem tühi lõuend, millele oma projekti maalima asuda. Tehaseseadest kaugeim lisa on LPG-seade, kuid muus osas on tegu väga hea toorikuga, millele oma pitser vajutada.

Kui lisatud gaasiseade kõrvale jätta, on mootor tehaseseades. Põhi on heas korras, karbid samuti. Tagumine vasak koopaserv tahab korda tegemist.

Omaniku sõnul ei ole ta jõudnud Eestis arvele võtmisega veel tegeleda, kuid sellega ei tohiks probleeme olla ning võimalusel teeb ta selle ise ära. Lisaks pakub ta kaasa ka uuema MX-5 16-tollised veljed, mida kuulutuses veel mainitud pole.

Katus, mis paljudel kangast või vinüülist “pehme katusega” masinatel murekohaks, on heas korras, ei leki ning seda pole eelnevalt lapitud. Sõitjateruum on tehaseseisukorras, auke ega muid kahjustusi pole.

Üldjoontes tundub pärast arvele võtmist mõistlik – gaasiga saab soodsalt ringi sõita ja mõtteid koguda, kuniks ehitamise aeg käes. Või võtta ette ja masin täielikult tehasekorda taastada? Selliseid Miatasid liigub aina vähem ringi…

7000€: pigem näitusele või niššiostjale

Teine Miata on juba välimuselt rohkem näituseauto maiguga – kuulsa firma Rocket Bunny kerelaiendite toel on rööbe palju laiem kui tehasest. Ees on velgede laiuseks 8,5 ning taga 10 tolli, madalduse eest hoolitsevad Ta-Technixi coilover’id – hoiak on igakülgselt agressiivne.

Kui värvitoon ei istu, pole mõtet karta – tegu on kilega. Ka tiivalaiendid on värvimata, ainult kiletatud. Siiski ei ole tehasevälimuse juurde tagasi minek just mugav variant, kui seda mingil põhjusel soovima peaks – tiivalaiendite paigaldamisel lõigatakse koopaservi, et laiemad veljed ja rehvid alla mahuks.

Samas mootori poolelt on siiski tegu tehaseseades masinaga, näpitud pole isegi mitte õhuvõttu ega väljalaset. Kui kompressioonid korras ja õli ei põleta, siis miks mitte turbokomplektiga välimusele võrdväärne minek anda?

Edev numbrimärk paraku sõidukiga kaasa ei tule. Masin on pikalt seisnud ning hetkel puudub ka ülevaatus, mis on läbi saanud juulis 2019. Masin on kerelaienditega arvel, seega see ülevaatusele takistusi ei sea.

Lahtiütlus: käesolev artikkel on informatiivse eesmärgiga ning ei ole mõeldud soovitusena osta, müüa ega vahetada mainitud autosid. Accelerista.com ei vastuta käesolevas artiklis sisalduva teabe põhjal tehtud otsuste eest.

Fotod: Andres Heinsoo, elcha.eu

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.