Tesla on valmis oma erinevaid tarkvarasid, sealhulgas juhiabisüsteemi Autopilot ka teistele litsentsima. Elon Musk teatas kolmapäeval, et läbirääkimisi on teiste autotootjatega juba peetud.

Eelmise aasta lõpus anti “autopiloodi” uus funktsioon nimega Full Self-Driving valitud seltskonnale beetatestimiseks. Autopiloodi standardversioon pakub harjumuspäraseid juhiabilisi nagu kohanduv kiirushoidja ning rajahoidmisabi, mis võimaldavad autol ise näiteks kiirteel sõita – aga juht peab kogu aeg olema valmis juhtimist üle võtma.

Musk sõnas, et FSD poolt lisatavad täiendavad funktsioonid peavad kindlasti kasutusvalmis olema, enne kui tarkvara litsentsimine teistele päriselt teoks võiks saada. Litsentsida plaanitakse ka nn. neuraalvõrgustiku tehnoloogiat, mis võimaldab autodel sensoritelt ja kaameratelt saadavaid andmeid täpselt tõlgendada ja nende põhjal liigeldes otsuseid teha.

Tesla tegevjuht lisas, et firma eesmärk ei ole kindlasti rajada “aiaga piiratud parki”, vaid lubada ka teistel sellest osa saada. Selle all pidas ta silmas näiteks Tesla kiirlaadimisvõrgustikku ning teisi autonoomse sõiduga seotud tarkvarasid.

Üks suuremaid väljakutseid isesõitmise juures on tõestada arendatava neuraalvõrgustikutehnoloogia usaldusväärsust – see peab ju situatsioonide tõlgendamise ja vastavate otsuste tegemisega järjepidevalt inimjuhist paremini hakkama saama. Hetkel kogutakse videopilti, mille põhjal “õppida”, umbes ühelt miljonilt autolt, mis teevad läbi kõikmõeldavaid liiklussituatsioone.

Siiski toimub see õpe lõpuks üksikute kaadrite analüüsimise pinnalt – igalt võrguga ühendatud autolt võetakse vaid ühe kaamera pilt ning see lüüakse lahti üksikuteks kaadriteks, mille põhjal õpitakse objekte identifitseerima ning distantsidest “aru saama”. Mida rohkem materjali koguneb ning võimsate arvutite toel läbi analüüsitakse, seda täpsemaks süsteem ajapikku muutub – hetkel aga on see veel liiga aeglane.

Seega soovitakse tagada võimekus analüüsida üksikute ühest kaamerast saadud kaadrite asemel reaalajas mitmest kaamerast saadavat videot. Selleks on vajalik väga täpne videote sildistamise tarkvara, mis loodetakse ajapikku arendada täiesti automaatseks.

Tesla eesmärk on muuta see tarkvara inimjuhist 2000% usaldusväärsemaks ning kiivalt endale hoida nad seda (õige hinna korral) ei kavatse.

Meedia: Tesla, Getty Images

Jaga

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.