Neljapäev, 28. märts 2024
Kombinatsioonis 2l bensiinimootor ja 60 kW elektrimootor
Kombineeritud võimsus 407 hobujõudu, moment 640 Nm
Saadaval nii nelja- kui seitsmekohalisena
Hind Momentum varustuses alates 77 700 eurost
Sobib… kõigile kiiretele ja julgetele (aga mitte vihastele)

Noobelmaastur XC90, millega tegime kaks aastat tagasi esimese pikema proovisõidu, on vaieldamatult Volvo kaasaegse mudelirivi kõige populaarsem isend.

Põhjus? XC90 pakub kõike seda, millest unistab majanduslikult kindlustatud nugris pereinimene klantsajakirju lapates või telekast romantilist lembefilmi vaadates.

7-kohalises autos on reipalt ruumi nii emale-isale-lastele-lemmikloomale-ämmale kui ka nuhvlitele, kühvlitele ja rannapallile.

Linnas sõites on toimuvast suurepärane (kõrge) ülevaade, kogemata kolme puu vahele ekslema sattudes ei pea muretsema muttajäämise pärast. Göteborgi-kontserdisaali elamus pealekauba. Noobel auto, noobel, jaa!

volvo xc90 t8

Nüüd on nad meie Ferdinandi täitsa hulluks ajanud ja paigutanud XC90 kapoti alla hüperhübriidajami, mis igasuguse väljakantud väärikuse varjutab ning ajab pereautoga (mida XC90 ju oma põhiolemuses on) mööda ilma ringi aelema, et mitte öelda, lausmäratsema.

407 hobujõudu, mis on su käsutuses samal hetkel kui mõtled “läheks nüüd…”, ulmeline sõidudünaamika ja see neetud “5,9 sekundit sajani” mis paneb sind füüsikaseadusi öösel unetuna väherdes ümber hindama. Näpistage mind. “Soccer Mom’i” kolakas ja T8, nagu… päriselt?

Päriselt. Äkki siiski nõustuda veendumusmeedia andunud fännidega – Maakera on lapik, seni ta ei pöörle kuni pole ise näinud, ja möirakaru on pereautode uus normaalsus…

Strateegiline samm

2010. aastal läks Volvo Geely omandusse. Samal aastal alustati strateegilise plaani elluviimist, mille eesmärk on turule tuua keskkonnasäästlike noobelsõidukite uus mudelirivi ning aastaks 2025 müüa vähemalt miljon Volvo märgiga elektriautot.

Esimesena jõudis 2012. aastal müügile Volvo V60 pistikhübriid, mis ühe tankimisega võimaldas läbida kuni 1200 kilomeetrit. Seega, kui tahta, on võimalik kõik autod elektrilie või kombineeritud jõuallikale üle viia.

Olemasolevate mudelite ümberehitamine ei olnud aga tootja eesmärk. Vaja oli platvormi, mis võimaldaks sõidukile paigaldada juba tootmisliinil soovitud jõuallika, olgu selleks elekter, hübriidajam või “tavaline” sisepõlemismootor.

This slideshow requires JavaScript.

Lipulaeva vastus

Esimene Volvo, mis on algusest peale disainitud pistikust laetava ja elektrit genereeriva T8 ajami jaoks,  on Volvo uuenenud mudelisarja lipulaev, luksuslik maastur XC90.

Selles autos saavad kokku asjad, mis justkui omavahel kokku ei kõla: suurus, luksus, äärmine ökonoomsus ning suurepärased sõiduomadused.

XC90 T8 mudelit disainides tugines Volvo uuele skaleeritava sõidukiarhitektuuri (Scalable Product Architecture – SAT) moodulplatvormile ning bensiinimootorile Drive-E. Hübriidajami kombineeritud võimsus on kuni 407 hobujõudu ning selle maksimaalne pöördemoment on 640 Nm.

NEDC andmetel on keskmine kütusekulu 100 kilomeetri kohta 2,1 liitrit, heitmenäit 49g/km ning täislaetud akuga suudab XC90 üksnes elektri jõul läbida kuni 43 kilomeetrit.

Piltlikult on XC90 T8 kolm ühes auto: pistikust laetav särtsukas, hübriidajamiga maanteelaev ja võimas maastur. Drive-E jõuallikad on iseseisvaltki üsna võimsad, kombos elektriajamiga antakse juhi käsutusse ulmeline hulk “hobuseid”.

Volvo XC90 T8 kanda on lipulaeva vastutav koorem, tegu on suurima Volvoga, mis keskkonnasäästliku ja samal ajal nii võimsa hübriidajami jõul edasi liigub.

90 seeria mudelitest on noobelmaastur esimene, millel nüüd valikus olemas ka hübriidversioon, riburadapidi tulevad järele kõik teised “üheksakümnendikud”. Aga väljakutse füüsikale on esitatud, kõik kaardid korraga mängu pandud.

Viis sõiduviisi

XC90 T8 suudab kiirendada 0-100km/h 5.9 sekundiga, see number teeks au mõnelegi kähkusõitjale, kuigi päriselus  läheb head kiirendust vaja vaid ristmikelt rahulikult ära sõitmiseks.

XC90 T8 pakub: autol on viis erinevat sõidurežiimi, mis pakuvad tervet valikut sooritust ja tõhusust edendavaid omadusi.

Kasutades kas juhtrulli keskkonsoolil või puuteekraani armatuurlaual, võib juht valida oma sõidustiili alates vaikimisi režiimist Hübriid, mis on sobiv igapäevaseks kasutamiseks.

Selle juures valib sõiduk automaatselt 2-liitrise, neljasilindrilise Drive-E mootori ja elektrimootori vahel, et pakkuda ökonoomseimat kütusekulu.

Režiimis Ainult Elekter (Pure Electric), kui suure võimsusega aku on täiesti täis, toimib see auto ainukese energiaallikana, laadides elektrimootorit üle tagatelje. XC90 T8 sõidab ainult elektril jõul kuni 43 kilomeetrit, mis katab enamuse inimeste päevase sõiduvajaduse.

Tänu rekuperatsioonile ehk regeneratiivsele pidurdusüsteemile on see super-efektiivne linnaliikluse peatu-ja-sõida keskkonnas. Kui on vaja täiendavat võimsust, lülitub automaatselt sisse Drive-E sisepõlemismootor.

Režiimis Võimsus (Power) on juhi käsutuses sisepõlemis- ja elektrimootori kombineeritud jõudlus. Kohalt võttes kasutab maastur ära elektrimootori kiiret reaktsiooni ja kohest kõrget pöördemomenti, kuni sisepõlemismootor pöörded üles saab. Sarnaselt suure V8 mootoriga annab see kombinatsioon parema pöördemomendi.

Nelikvedu (AWD) režiim võimaldab valida pideva (elektroonilise) neljarattaveo. Võimalus, valida seda sõiduviisi käsitsi, annab juhile vabad käed kasutada nelijarattavedu siis, kui seda tõeliselt vaja on ning säästa muul ajal energiat.

Säästmisrežiimis (Save) on juhil võimalus laetud aku “külmutada” ja hoida seda laetuna puhuks, kui sõiduviisiks tuleb valida Ainult Elekter – näiteks linnakeskkonnas on üksnes elektri jõul liikumine säästlikum ja särtsakam.

Teisest küljest, kui aku on tühjem, saab juht kasutada sisepõlemismootorit aku laadimiseks kindla tasemeni, et seda hiljem Ainult Elektri režiimis sõitmiseks kasutada.

Jõuülekanne

Paljud XC90 T8 jõuülekande omadused on optimeeritud spetsiifiliselt hübriidtehnoloogia jaoks. Kapoti all on 4-silindrilise Drive-E bensiinimootori spetsiaalselt modifitseeritud versioon.

Drive-E-l on jaksu, pakkuda endast kaks korda suurema mootori võimsust, XC90 T8 jaoks on jõuallikat täiendatud üle- ja turbolaadmisega, et saavutada koguvõimsus 322 hj ja maksimaalne pöördemoment 400Nm.

T8 kasutab sama käigukasti, mida Volvo XC90 T6: hüdraulilist  ZF tüüpi automaatkäigukasti koos elektrilise nelikveoga (E-AWD), kus auto tagumisi rattaid veab vaid elektrimootor.

8-käiguline automaatkast on kohandatud hübriidajamile – elektrooniline käiguvahetustehnoloogia võimaldab ühe nupuvajutusega käike vahetada.

Suurem õlipump tagab vajaliku määrde elektritoitel sõitmiseks ja võimaldab kiiremat rõhu tõstmist sujuva üemineku korral sisepõlemismootori jõul sõitmisele.

Otse väntvõllile paigaldatud starter-generaator (CISG), mis asub mootori ja käigukasti vahel, täidab kolme olulist funktsiooni: sõidu alguses on see võimas, 34kW käivitusmootor, mis lubab autol puhtalt elektrisõidult sujuvalt üle minna kombineeritud elektri ja sisepõlemismootori jõul sõidule.

Autojuhi jaoks moodustavad auto bensiini- ja elektrimootor ühe üksuse; CSG toimib sõidu ajal nagu tõhus elektrigeneraator; ja kui on vaja täiendavat võimsust, töötab CSG ka elektrimootori võimendina, suurendades pöördemomenti kuni 150Nm võrra ning toimides koostöös üle- ja turbolaaduriga.

Aku jätab ruumi

Uudne modulaarplatvorm võimaldab hübdiid- ja elektrisõidukite ruumipaigutuse ümber mõtestada nii, et akupakid asetsevad kohas, kus nad reisijatele kõige vähem “jalgu jäävad”.

XC90 T8 kõrgepingeaku (270-400V) võimsusega 65kW on paigutatud auto kesktunnelisse. Sellisel asukohal on mitmeid eeliseid. Näiteks ei mõjuta aku asetus salongiruumi.

See tähendab ka, et kaksikmootoriga XC90sse mahub jätkuvalt kolm rida istmeid – küllaldaselt ruumi kuni seitsmele reisijale ja nende pagasile.

Veel enam, aku asetus annab suurele maasturile madalal ja keskel asuva raskuspunkti, nii et XC90 T8 -t on kergem käsitleda ja ohutum juhtida.

Elektriajam tagateljel

Suur elektrimootor võimsusega 83hj (60kW) ja pöördemomendiga 240Nm asub tagateljel ja veab tagumisi rattaid elektri- ja suurendatud võimsusega (power-boost) režiimis.

Asukoht tagateljel on on oluline, sest see lubab kasutada suuremat mootorit, mis on tarvilik linnas peatu-ja-sõida rütmis liikudes. Antud paigutus võimaldab ka tõhusat neljarattavedu, kuna kummalgi teljel on oma jõuallikas.

XC90 T8 kombineeritud pidurisüsteem kasutab osaliselt elektroonilise pidurduse tehnoloogiat, et energiat kokku koguda autosse tagasi juhtida, kas aku laadimiseks või koheselt kasutamiseks.

Süsteem on varustatud ka unikaalse stabiilsusfunktsiooniga, mis kontrollib energia hulka, mida saab turvaliselt regenereerida.

Unikaalne jahutussüsteem koosneb kahest eraldi ringlusest. Esimene jahutab starter-generaatorit ja suurt elektrimootorit tagumisel teljel, samas kui teine jahutab akut ühel või kahel viisil – passiivselt (radiaatori kaudu) või aktiivselt (läbi auto kliimasüsteemi).

Mida tähendab 8?

D4, D5, D6, T5, T6, T8… üks auto ja mitu erinevat tähist. Mida need numbrid tähendavad? Tänapäeval tähendab täht D diislit ja T bensiini ning number selle taga mootori võimsusevahemikku. T8 on kõige võimsam jõuallikas. Seega, mida suurem number, seda vägevam auto.

Paari aasta eest põgusalt tootmises olnud V60 pistikhübriid kandis mootoritähist D6. Ei varem ega hiljem ole sellist varianti Volvo sõidukitele rohkem pakutud. blank

This slideshow requires JavaScript.

Sõidukogemus

Ma ei tahaks sellest pikemalt isegi rääkida, sest XC90 T8ga läks nii, et Härra Abikaasa tõstis mind roolist juba esimesel linnasõidupäeval lihtsalt maha. “Jää palun seisma,” käratas ta. “Palun tule roolist maha,” lisas ta täpsustuseks.

See on olukord, kus ma ei vaja lisaselgitusi vaid tulen roolist ära. Täielises vaikuses ja üsna alandlikult. T8 tõmbas esimeste minutitega lamedaks kõik mu sisemised piirangud ning pani mõttes otsima lahendust, kuidas autoga Eestist põgeneda nii, et keegi mind kunagi kätte ei saaks.

Eks me põgenesimegi – sõitsime üle mere Soome ja läbisime seal T8ga päris mitusada kilomeetrit. Nädala lõpuks kogunes kilometraaži pisut üle poole tuhande kilomeetri.

Otsutasime mitte jännata aku lisalaadimisega, kasutasime rekuperatsiooni ning bensiinimootorilt aku laadimist. Aku püsis enamasti 50% või rohkem täis.

Isegi kui ise mitte viie sõiduviisi vahel sebida, valib auto sõltuvalt kiirusest sobivaima. Linnakiirustel läheb automaatselt peale elektriline sõiduviis, maanteesõidul kasutatakse kahte jõuallikat kombineeritult.

Põlluvaheteel lülitab XC90 peale nelikveo. Vaid sportliku sõidustiili korral tuleb ise pisut hoogu anda, aga noobelmaasturil jagub jõudu vilkalt edasi liikuda ka igasuguse lihaselise erirežiimita.

Kütusekulu jäi kogu selle tuuritamise tulemusena 4.2 liitri peale, paaki me tühjaks sõita ei suutnud, seda kui palju venitanuks välja vahepealsete akulaadimistega ja ainult ökosõiduga, öelda ei oska. Paremad sooritajad väidavad et ühe paagiga 1200 km läbida on käkitegu.

Soomes ja neis Põhja-Euroopa riikides, kus inimesed saavad aru sõnapaarist “viisakas liiklemine” on rekordeid kahtlemata lihtsam püstitada kui siilikujuliste kohukeseroheliste rändrahnude maal…

Kokkuvõtteks

Kui Härra Abikaasa mind – olgu siis kaastundest või puhtast südameheadusest  –  uuesti rooli lubas, olin ma hulga taltsam. Nautisin tunnet, mis 90 seeria Volvo roolis istudes päris kindlasti peale tuleb: kõik on nii hea. Niiiiii hea.

Ausõna, ma ei ole suurte noobelmaasturite fänn, aga T8 hübriidajam pani mind maailma ümber mõtestama. Vähemalt korraks.

Mulle meeldib, kuidas see suur kolakas teel püsib, kuidas sujuvalt kiiruse üles võtab ning kurvidesse siseneb. Puudub igasugune vajadus pool kilomeetrit enne kurvi hakata aeglustama: masin on stabiilne, rool tagasisidestab korralikult, kuskilt miski mootorit kinni ei poo, kõik sujub.

Mulle ei meeldi ühe margi teisega võrdlemine, sest igas on midagi head ja igale leidub oma ostja. Volvo hübriidtehnoloogia on muljetavaldav, tehtud on tubli töö.

Ma julgen isegi öelda, et Lexus RX on saanud endale väärilise sõbra, mis hoolib võrdselt keskkonnast ja ei tee sõiduomadustes allahindlust. Et miks ei ole konkurent? Ma vist ei tea kedagi, kes võrdleks Lexust ja Volvot, on ikka üks või teine ja siis need sakslased…

See on ka põhjus, miks ma ei nurise T8 hinna üle, mis tippvarustuses kerib kaugelt viiekohaliseks: Volvo fänn ei loe hinnasilti. See auto on nagu sõber. Sõber mitmeks aastaks.

Võimalik, et rohkem kui mitmeks sest nagu näitab senine XC90 kasutajakogemus, auto on kvaliteetne ja selle ülalpidamiskulud mõistlikud. Eks paistab,milline on tagasiside siis, kui esimestel noobelmaasturitel garantiiaeg läbi saab.  So far, soooo good.

Vaata lisaks maaletooja lehelt

Pildid: Ylle Rajasaar, Erik Sikk. Tehniline toimetaja: Kadi Rünkla. Meedia: Volvo

Loe siit XC90 proovisõidulugu ja siit XC90 Polestari kohta

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN