Esmaspäev, 25. september 2023
Linnamaasturite segmendi liider Land Rover on nüüdisaegsete hübriidmudelite osas suunanäitaja, väites, et maasturite puhul on elektrifitseerimine märksa otstarbekam kui mõne teise keretüübi puhul.

„Meilt on juba mõnda aega küsitud laetavate akudega hübriidajamitega Land Roveri ja Range Roveri mudeleid. Kliendid otsivad tasakaalupunkti kõige uuema tehnoloogia, võimsuse ja keskkonnasäästlikkuse vahel. Suurbritannia autotootja arvestab üleilmsete suundumuste ja uute saastestandarditega ning seetõttu oleme esimesed maailmas, kes pakuvad koguni kuut uut pistikhübriid-linnamaasturit,“ ütleb Justė Šataitė, Land Roveri Baltimaade turundusjuht.

Range Rover PHEV

Pea kõik mudelid võiksid olla hübriidid

Erinevalt tavaautodest ei anna linnamaasturite puhul elektriajami ja akude lisakaal nii tugevalt tunda. Suurem inerts võimaldab regenereerida rohkem energiat ning võrreldes omavahel hübriidajami ja diiselmootoriga autot, räägivad esimese kasuks vahetum pöördemoment ja sellest tulenev parem sõidudünaamika.

Lisaks on hübriidautode eeliseks ka märkimisväärselt väiksemad saastenumbrid. Ka pistikhübriidide puhul muutub suurema automudeli iseloom elektrifitseerimise tagajärjel rohkem kui väikesel linnaautol.

Land Rover torkab kõigi maasturitootjate seas silma keskkonnahoidlikkuse poolest. Mootorite hulgas on erakordselt populaarne kolmeliitrine V6 diiselmootor, samuti ka kaheliitrised bensiini- ja diiseljõuallikad. Mitmetel neist on mahehübriiditehnoloogia (MHEV), mida tuntakse ka poolhübriididena.

Poolhübriidsüsteem kasutab generaatoririhmalt käitatavat startergeneraatorit (BiSG) ja akupakki, et aeglustamisel vabanevat energiat koguda ja salvestada see 48-voldisesse liitiumioonakusse. Energiat kasutatakse auto kiirendamisel ja Start-Stop süsteemi sujuvama töö tagamiseks. Lõpptulemusena on kütusekulu seetõttu väiksem kui tavapärastel mootoritel.

Kõige kasulikumad on siiski pistikhübriidajamid, mis võimaldavad nii nullemissiooniga sportlikumat sõitu kui ka tavapärasemat keskkonnasäästlikku kulgemist.

Veel rohkem kasu

Laetavad hübriidajamid on saadaval kõigil Land Roveri mudelitel, välja arvatud uuel Discoveryl. Elektrifitseeritud linnamaasturite valik on erakordselt lai, alates 150 hj arendavast hübriidajamiga Range Rover Evoque’ist kuni Range Roveri tippmudelini, mille ajami koguvõimsus on 404 hj.

Lipulaeva laetav hübriidajam on kütusesäästu vaatepunktist olulise tähtsusega. Juhid, kes laevad 13,1 kWh akut regulaarselt, kulutavad saja kilomeetri läbimiseks keskmiselt alla nelja liitri bensiini. See on 2577 kilogrammise tühimassiga linnamaasturi kohta väga hea tulemus.

Range Rover Sport PHEV

Elektriajamitest saadav lisavõimsus ja suurem pöördemoment ei mineta sõidumõnu, kuid kütusekulu on seejuures palju väiksem. Laetava akuga Range Rover Sporti keskmine kütusekulu on 3,5 liitrit 100 km kohta, kuid see suudab kiirendada 0-100 km/h 6,5 sekundiga ja saavutada tippkiiruseks 220 km/h.

Elektriajami koheselt saadaolev pöördemoment annab uusi võimalusi ka maastikusõidul, kus see on maksimaalsest võimsusest olulisem. Land Rover on üks tootjatest, kes mõistab suurepäraselt uue põlvkonna jõuallikate potentsiaali.

Hübriid… isegi Defender!

Pole kaugeltki juhus, et legendaarse Defenderi uuel mudelil on samuti rikkalik valik hübriidjõuallikaid. Enamik neist on mahehübriidid (MHEV), kuid peagi jõuab klientideni ka mudel, millel on kaheliitrine bensiinimootor, elektriajam ja laetav akupakk.

Land Rover Defender PHEV

Auto puhul, mis on võimeline üles sõitma 45-kraadisest nõlvast ja läbima kuni 90 cm sügavust veetakistust, on jõuallikas ilmselt kõige olulisem näitaja. Kõnealune pistikhübriid on väga võimas, pakkudes koguni 640 Nm pöördemomenti. Lisaks suudab Defender sõita umbes 40 kilomeetrit ainult elektriga.

Hübriidajamid annavad juhile ka võimaluse soovi korral liikuda kära tekitamata. Kiirteel on tore gaasi vajutada ja sõita kiiremini kui 100 km/h, kuid elamupiirkonnas või oma lemmikrestoranile liginedes on vaikus palju kõrgemas hinnas kui sisepõlemismootori müra. Vaid elektrimootori kasutamise võimalus annab selles vallas valiku juhile.

Kõiki Land Roveri pistikhübriide saab tellida juba praegu. Esimesed autod jõuavad Eesti klientideni 2021. aasta esimeses pooles.

Fotod: Land Rover

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.