Värskelt avaldatud Euro NCAP ohutustestide tulemused on vastuolulised. Tänavu viimases,  seitsmendas satsis, testiti kokku 15 sõidukit, millest koguni 11 said maksimaalsed viis tärni, kaks neli, üks piirdus kolmega ning üks auto tegi aegade kehvima tulemuse, süttides põlema ning teenides üksnes kaks tärni.

[dropcap]![/dropcap] Vaata kõiki tänavusi testitulemusi Euro NCAP lehelt.

Detsembri alguses avaldas Euro NCAP viieteistkümne viimase tänavu testitud auto kokkupõrketestide tulemused. Kui vahepeal tundus, et viis tärni võis lihtsa vaevaga saada iga uus sõiduk, siis 2015. aastal lisati põrketestide nimistusse tagant otsasõit, kogu auto tagaotsa ulatuses. Lisaks sellele pannakse sõidukid proovile laup-, külg- ja postipõrkel.

Senisest rohkem pöörab Euro NCAP tähelepanu aktiivturvavarustuse kvaliteedile. Alates 2016. aasta algusest võtab Euro NCAP kasutusele uue testi, mis kontrollib, kui hästi sõidukid jalakäijaid automaatselt avastavad ja nendega kokkupõrkeid ennetavad. Järjest enamate autonoomsete juhiabide turuletulekuga teeb Euro NCAPi autonoomse hädapidurduse (Autonomous Emergency Braking, AEB) jalakäijate testi tarbijatele ja tootjatele parimate süsteemide leidmise lihtsamaks.

Screen Shot 2015-12-02 at 14.00.35Peaaegu kõik seekord testitud autod pakuvad autonoomse hädapidurduse süsteemi (AEB), kas siis standardvarustuses või lisatellimise võimalusega. Ka paistab kuuik silma innovaatiliste tagaistmel sõitjate jaoks mõeldud turvalahendustega. Eriti oluline on see laupkokkupõrke puhul. Need erisused tulid ka Euro NCAP testides välja. Euro NCAP alustas autonoomse hädapidurdussüsteemi propageerimist kaks aastat tagasi, on rõõm, et tänaseks on mitmed autotootjad lisanud selle oma standardvarustusse. Praegu on näha, et tootjad on valmis võtma ka järgmist sammu ning juba on mõni neist lisanud jalakäijate tuvastussüsteemi autode standard-või lisavarustusse.Screen Shot 2015-12-02 at 16.06.00BMW Z4, mida toodetakse 2013. aastast alates, oli seekord ainus rodster Euro NCAP testis. Ilmselgelt on autol keskeakriis, sest teistega võrreldes on tegu mitu aastat vanade tehnoloogiatega. See selgitab ka, miks Z4 sai üksnes kolm tähte: täiskasvanute kaitstus 69%, lastel 61%, kokkupõrkel ülespaiskuva mootorikatte eest, mis jalakäijat koguni 91% ulatuses kaitseb, sai Z4 muidugi tugevad plusspunktid. Autonoomse hädapidurdussüsteemi puudumine, rajal püsimise assistendi ja kiiruspiiraja puudumine tõid aga selle osa testi tulemuse vaid 46% tasemele.Screen Shot 2015-12-02 at 16.08.05

Punaseks sabatuleks selles rivis on väike Lancia Ypsilon. Lancia on aastaid olnud tuntud oma nigela soorituse poolest ning Ypsiloni läbikukkumine laupkokkupõrkel ei andnud lootust helgemaks tulevikuks. Nimelt süttis auto kokkupõrkel aku tekitatud lühisest põlema. Tulemus – kaks tähte.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Euro NCAP on viimasel ajal hindamist karmistanud ning see saab tulla vaid kasuks meie edasise turvalisuse vaatevinklist. Autotootjad võtavad passiiv- ja aktiivturvalisuse meetmeid üha tõsisemalt ning kollaseid turvatärne aetakse taga sama innukalt kui restoranid võistlevad Michelini-tähekeste nimel: lõpuks on kuningas ikkagi klient, kes eelistab ellu jääda ise ja ei taha ka teistele tänaval ohuks olla.

Andmed ja pildid: Euro NCAP

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.