Reede, 29. märts 2024
Sõltuvalt akupakist 330 – 550 km sõiduraadiust, 100 kW võimsusega kiirlaadimine ja hind umbes 40 000 eurot: need numbrid iseloomustavad Volkswageni elektriautot ID.3, mida 8. maist alates saab broneerida ka Eestis. Tootja usub, et ID.3 teeb sama vägevat ajalugu kui omal ajal Golf.

Volkswageni jaoks algab 8. maist uus ajastu. Nii teatas suurejoonelisel, üle ilma striimitaval esitlusel ettevõtte juhatuse liige Jürgen Stackmann, avades pidulikult VW elektriauto ID.3 (ingliskeelne hääldus meenutab liigagi Audi 3-e) broneerimiskeskkonna.

Uut algust tähistatakse uhkelt varustatud eriseeria autodega, mida 8. maist saab üle Euroopa tellida. Eesti broneerimiskeskkond avanes samal ajal Euroopa suuremate sihtturgudega.

Tingimused on Teslale sarnased: eeltellimust vormistades tuleb deposiiti maksta 1000 eurot ning seejärel loota, et oled üks nende 30 000 õnneliku seast, kellele eriseeria autosid jagus.

Ehk siis täpsustame: ID.3 elektriauto veel müügile ei tule ja elusuuruses autot meile ei näidata. Auto ametlik esitlus toimub Frankfurdi autonäitusel, kus seekord keskendutakse elektrifitseerimisele.

Tootmist loodetakse alustada 2019. aasta sügisel, esimesed autod peaksid klientideni jõudma 2020. aasta kevadel. Seda muidugi juhul kui kõik läheb plaanipäraselt.

Loodetakse Golfi-väärilist sooritust

ID.3 peaks tegema elektriautonduses samasugust ajalugu nagu Golf omal ajal väike-keskklassi pereautode seas ehk riisuma tavainimese jaoks taskukohaste elektriautode seas koore.

Tootja eesmärk on ID. perekonna kaudu – lisaks äsjanäidatud luukpärale peaks tootmisse jõudma krossover, tarbesõidukite osas väikebusside seeria ja ehk midagi veel – viia elektriautod massidesse.

VW loodab aastas Zwickau tehases toota vähemalt 100 000 autot. Zwickaus, mida tootja nimetab kohaks, kus on arvesse võetud kõiki keskkonnasäästuaspekte, valmistatakse autosid Euroopasse.

Paralleelselt Saksamaaga algab tootmine ka Hiinas. Jürgen Stackmanni kinnitusel on Hiina ID.3 “look alike” ehk sarnane Euroopa mudelile. Tulevikus pole välistatud Hiina toodangu jõudmine teistele sihtturgudele. 

Ei ole päris esimene VW elektriauto

Kuigi ID.3 presenteeritakse kui Volkswageni esimest elektriautot, ei ole see sugugi nii – enne ID.3 olid ammugi e-Golf ja e-Up, mis on Euroopas päris hästi müünud.

Tõsi, nimetatute sõiduraadius on kaugelt väiksem (alla 100 km) kui uuel ja need ei näe välja “nii elektriautod” vaid nagu tavaline Golf ja e-Up, aga ühe päeva linnasõidud saab mõlemaga rahulikult ära teha.

ID.3 saab olema edev. “Suur klaaskatus, esiklaasinäidik ja virtuaalne kokpit,” näitab Stackmann. “Kasutajast lähtuv disain ja sõidumugavus,” jätkab ta.

Kui kolme esimeseta saame hakkama (klaaskatus on ilmselgelt üle vindi!), siis mugavuse ja sõidetavuseta ei oleks ühtegi tänapäevast autot võimalik müüa. Teisisõnu on ID.3 täiesti äge kaasaegne auto, selle erisusega, et see on täiselektriline.

Välismõõtudelt meenutab ID.3 Volkswagen Golfi, sõitjateruumi avarus on võrreldav aga Passatiga. Palju seni harjumuspärast on tänu digitaliseerimisele ja elektrile üleminekule muutunud üleliigseks ja jätab ruumi muule.

Sõiduraadiust 330 – 550 km ja kiirlaadimine

Hääljuhtimise, kahevärvilise katuse ja moodsate juhiabidega elektriautot ostma ei meelita. Stackmann lubab, et ID.3 toob suurima muutuse sõiduharjumustesse, sest sobib pere esimeseks autoks. See kõlab nagu suur lubadus.

Liitium-ioon elementidest koosnev akupakk on uputatud sõiduki põrandasse ja meenutab šokolaaditahvlit, võimaldades akumahte vabalt varieerida. ID.3-le pakutakse esialgsete plaanide kohaselt kolme akuvarianti.

WLTP metoodikaga on ID.3 sõiduraadiuseks mõõdetud sõltuvalt akupaki suurusest 330-550 km. 58 kWh aku on piisav umbes 480 kilomeetri läbimiseks. Seda on umbes samapalju kui Hyundai Kona ja Kia Niro EV-l.

Ka hinnaklass on umbes samasugune: “lahjema” akupakiga ID.3 maksab Saksamaal veidi üle 30 000 euro ja 58 kWh akupakiga versiooni hind on kusagil 40 000 euro kandis. Eesti hindu eraldi veel teada ei ole.

Volkswageni ID.3 saab kiirlaadida IONITY võrgustiku CCS-laadijates. Eestis esindab IONITY-t Circle K, kaks esimest superlaadijat paigaldatakse juba tänavu Via Baltica trassile Märjamaale ja Häädemeestele.

Eriseeria ettetellimine on alanud

Alates 8. maist saab broneerida ID.3 esimest eriseeriat, mille sõiduraadius on 420 kilomeetrit ning mille hind jääb (Saksamaal ja väidetavalt ka Eestis) alla 40 000 euro.

Eriseeriat saab neljas värvitoonis ja kolmes varustuses. Baasvarustuses on hääljuhtimine ja naviseadme, First Plus lisab nutikust veelgi ning rüütab interjööri kontrasttoonidesse. First Max lisab panoraamkatuse.

Esimeste tundidega on üle Euroopa tulnud juba mitu tuhat broneeringut, Eesti kohta andmed puuduvad kuid Iltalehti kirjutab, et Soomes läks lahti tõeline buum. 1000 eurot, mis see siis ära ei ole!

Esitlusel rõhutas Jürgen Stackmann, et ID.3 sobib linnainimesele, kellel on vaja igapäevaselt liikuda ja kes on aru saanud, et keskkonnasõbralik liiklusvahend on parem kui mitte nii keskkonnasõbralik. Ehk sama ümar jutt nagu ikka. Noored, ilusad, veganid.

Digitaliseerimine to the max

Jürgen Stackmann rõhutab esitlusel korduvalt, et Volkswageni jaoks on tegu paradigma muutusega. Igal aastal müüb VW Euroopas umbes kaks miljonit autot, teadmata täpselt, kes neid ostavad.

Uue elektriautoga koos tuleb uus kontseptsioon, kus firma hakkab oma klientidega lähemalt tutvust tegema, nende vajadusi analüüsima ja kogu auto kasutamise aja vältel auto kasutajaga ka otse suhtlema.

Digitaliseerimine toob kaasa ühtsed andmebaasid ja kohalikele esindustele senisest suurema mõjuvõimu. Ehk siis tulevikus võib olla Volkswageni omanikul päris oma isiklik kontaktisik firmas.

Kas ID.3 muudab maailma?

Jürgen Stackmann loodab, et ID.3 elektriauto muudab maailma. Vaadates seda vähest infot, mida täna meile on jagatud, siis tuleb Volkswagenil maailma muutmise nimel kõvasti pingutada.

Probleemid tulevad sealt kus ikka – tooraine ja akutootjate poole pealt. Euroopa oma akutehase valmimiseni läheb aega, ja isegi kui see valmis saab, ei toodeta seal seninägematu tehnoloogia alusel valminud elemente vaid ikka neid, kus läheb vaja koobaltit ja muid väärtuslikke (muld)metalle.

See, et sõiduraadius ei olegi 1000 km, pole probleem. Linlane saab kõik oma sõidud tehtud märksa vähema arvu kilomeetritega. Laadimine on probleem.

Või siis mitte. Täna ei tea me, kas nn aeglane kodulaadimine põhineb kolmel või ühel faasil. No äkki saame ikka kolm !?

Raskeks läheb konkurentidest eristumisel. Volkswagen on oma elektriautosid presenteerinud juba vähemalt 4 aastat ja see ühetaoline “tahume kõik elektrikad T1 sarnaseks” konseptsioon hakkab ära tüütama. Saati kui sõnadest pole palju kaugemale jõutud.

Põhilisteks konkurentideks on praegu Nissan, Hyundai ja Kia ja kohe ka Ford, mis uuest aastast alates kallab kapaga elektriautosid. Tõe huvides – Ford plaanib kallata.

Särinat kostub kõvasti ka PSA grupist, Peugeot e-208 jõuab müügile tänavu, ja see auto ongi kõige tõsisem ID.3 konkurent, olles enam-vähem samas mõõdus ja võimekuses, aga… olles enne ka tootmises.

Ja siis Škoda, Toyota, … ühesõnaga, nad kõik üksteise järel. Tänavune Euroopa elektriautode müügihitt tuleb aga loomulikult Tesla sepapajast ja kannab nime Model 3. Neid müügimahte on raske ühelgi ületada.

Näib, et maailmamuutmiseks on vaja midagi, mida Volkswagen oma 8. mai suuresitlusel meile ei pakkunud. Eks aeg näitab.

Martin Rinne teeb igakuiselt ülevaadet Euroopa elektriautode müügituru seisust

Pilt ja video: tootja. Tabel: Martin Rinne

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN