Esmaspäev, 5. detsember 2022
Togliatti autotehas avalikustas kahekohalise elektrilise miniauto Zetta hinnad ja peamised tehnilised andmed. Baasvarustuses väikeauto hind on kodumaal ligi 6200 eurot ja sõltuvalt oludest suudab see ühe laadimisega läbida 100-180 km.

Togliatti autotehas plaanis Zetta väikeauto tootmisega alustada 2020. aasta alguses kuid koroonakriis lükkas liini käivitamise edasi: praegu lubatakse esimesed sõidukid omanikele toimetada tänavu aasta lõpus.

Zetta on venelaste vastus smart EQ fortwo e-autole ja seda toodetakse AvtoVAZi tehases kuid Lada märki see ninale ei saa.

Zetta ehk Zero Emission Terra Transport Asset (nullheitmega maismaa transpordivahend) on arenduses olnud mõne hea aasta. Projekti varasem nimi oli El Panda. Kõik auto komponendid valmistatakse kohapeal, va akud – need tuuakse Hiinast.

Zetta puhul on tootja seadnud kaks eesmärki: see peab olema taskukohane võimalikult rohkematele inimestele ja see peab ühe laadimisega suutma läbida võimalikult pika vahemaa kuna laadimisvõrgustikuga on asjad nagu need on.

Zetta on saanud tüübikinnituse ja läbinud nõutavad turvatestid ning on tunnistatud kobedaks linlasele sobivaks liikumisvahendiks. Ökorežiimis sõites on auto keskmine energiakulu 10 kWh 100 km kohta, mis võimaldab isegi kuni 180 km sõiduraadiust. 

Autole nähakse tulevikku rendisõidukina, samuti linnataksona ja väikevedudel. Mitu ettevõtet, sh Rosseti, kelle kaasabil loodetakse püsti panna laadimisvõrgustik, on lubanud Zetta võtta igapäevaselt ametikasutusse.

Projekti arendamiseks on juba kulunud ligi 7 mln eurot, kõigi tegevuste elluviimiseks on vaja veel umbes 2 mln eurot. Muuhulgas sisaldab tegevuste pakett Zetta omanikele äpi loomist, mis võimaldaks neil planeerida sõite laadimispunktist laadimispunkti. 

Ühesõnaga, põnev. Zetta pole kaugeltki ainus venelaste elektriauto, nii iseseisvalt kui ka koostöös välismaiste partneritega on tootmisfaasi jõudmas mitmed n-ö tavasuuruses sõiduautod ja ka tarbesõidukid. Kui kõik läheb nagu plaanitud ning Zetta tõesti on nii hea nagu nad lubavad, on tegu potentsiaalse ekspordiartikliga. 

Allikas: uudisteagentuur TASS. Pildid: tootja

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.