Neljapäev, 25. aprill 2024
Tänavuse Genfi autonäituse leitmotiiviks oli helesinine tulevik: fookuses olid elektri- ja isejuhtivad autod ning ulmelahendused. Tšehhi autotootja Škoda stend pakatas energiast: muuhulgas sai näha järjekorras neljandat Vision mudelit. Kupeelike joontega kõikjalsõitja jõuab tootmisse paari aastaga.

Märtsis toimunud Genfi autonäitusel näitas Tšehhi autotootja järjekordset Škoda Vision ideeautot. Neljas Vision on neljaukseline kupeelike joontega krossover; sarnaste kupeemaasturite esmaloojaks on peetud BMW-d, mille X6-st alates on maailma vallutanud tõeline muljate kõrgendike buum.

Škoda iseloomustab oma muljat nägemust kui avara sisemuse ja sportlikult emotsionaalse välimusega sõidukit.

Selle sõiduomadusi kirjeldatavad tšehhid otse loomulikult omadussõnaga dünaamiline – kuis siis muidu! Kui on kandiline, on kandiline, kui ümar, siis dünaamiline.

306 hobujõudu puhast elektrit

Škoda esimene elektriauto põhineb VAG skaleeritaval elektriautode platvormil MEB. Liikumapanevaks jõuks on kaks elektrimootorit koguvõimsusega 225 kW (306 hj), üks esi- ja teine tagateljel.

WLTP-tsükli kohaselt on sõiduulatus 500 kilomeetrit ja akupaki saab 80 protsendi ulatuses täis laadida 30 minutiga.

Tootja lubab, et sobivates tingimustes suudab auto autonoomselt sõita ja parkida, ümbruse jälgimiseks on see varustatud radarite, laserite ja kaameratega.

Ühenduvuslahendused nagu 5G-l põhinev värkvõrk võimaldavad sõidukil kommunikeerida teiste liiklejate ja taristuga.

Ruumikas linkideta ja peegliteta auto

Škoda Vision iV pikkus on 4665 mm, laius 1926 mm ja kõrgus 1613 mm. Esiosa on lühike, sõitjateruum aga pikk ning langev katusejoon muudab välimuse kupeelikuks.

Ukselinke uuel autol ei olegi, uksed avanevad puudutuse peale. Ka traditsioonilised küljepeeglid puuduvad, neid asendavad kaamerad, mis kuvavad 180-kraadist vaadet ekraanile. Digipeeglite lahendus on juurutamisel Audil ning kasutuses Lexus ES-l. 

Viiplev infolust kontrollib tervist

Auto kabiini sisekujunduses paistavad silma mitme tasandiga armatuurlaud, uudne keskkonsool ja püstise kujuga infolustiekraan.

Uusima põlvkonna infolustisüsteemiga võib kasutada mitmeid nutirakendusi, seda saab juhtida nii viibates kui kõneldes, samuti ühilduvad sellega juhi ja kaassõitja nutitelefonid. Nutifoni kaudu saab avada ka sõiduki kesklukustust.

Aga lisaks kõigele sellele monitoorib ideeauto juhi südame tööd turvalisuse mõttes – vajaduse korral suudab sõiduk automaatselt pidurdada ja peatuda.

Esialgu pole teada, kas süsteem aktiveerub südame kiirenenud löögisageduse peale või hoopis rütmihäiret tuvastades.

Värkvõrk ja pidev internetiühendus võimaldaks tulevikus terviseandmed saata kohe ka perearstile või küsida abi 112st. Škoda tavasõidukitel on olemas e-Call süsteem, mis reageerib avariidele ning kutsub abi kui autos sõitjatega ühendust ei saa.

This slideshow requires JavaScript.

Pildid: Toomas Vabamäe. Tekst: Lena Murd. Allikas: Škoda

KOMMENTEERI SIIN