Tänavu veebruaris tellis edumeelne Saksa autorendifirma Nextmove Teslalt 100 Model 3 elektriautot, mis pidi kätte toimetatama selle aasta jooksul. Mõni aeg tagasi otsustasid sakslased tellimusest taganeda, sest autosid on siiani kätte saadud vaid 15 ja neilgi on ilmnenud kvaliteediprobleeme.

Tesla Model 3 on teinud tänavu elektriautode segmendis puhta töö ja tõusnud müüduimaks elektriautoks. Ent alati ei lähe kõik nii hästi kui loodetud: Saksa autorendifirma Nextmove, mis on tuntust kogunud kui ettevõte, mis pakub võimaluse rentida elektriautosid, on Teslas (täpsemalt selle teeninduses) pettunud.

Tänavu veebruaris tellisid sakslased Teslalt 100 Model 3 elektriautot. Lepingujärgselt pidid kõik autod olema sügiseks käes. Praeguseks on firma kätte saanud lubatud tellimusest vaid 15 autot.

Lisaks on rendiettevõtte omanikud kurjameelsed, sest tarnitud Model 3-l on esinenud iluvigu: värv koorub või on ebaühtlane, armatuurlauad on kriimulised, vigu on leitud ka rehvide, tulede ja isegi infolusti töös.

Tesla on lubanud küll kõik vead jooksvalt parandada ning anda asendusautod, ent sakslased ei jaksa oodata: kas kõik või ei midagi. No ei midagi: Nextmove ütles tellimuse Teslale üles.

“Me ei saa oma klientidele anda vigaseid ja kriimulisi autosid, see põhjustab meile mainekahju,” teatas firma Nextmove kõneisik pressiteates.

Tesla omakorda vastas meedia kaudu, et küsimus ei ole ükspäinis pisivigades: “Tundub, et Nextmove’i otsus, öelda leping üles, ei tulene kvaliteediprobleemist – neid võib esineda kõigil sõidukitel – vaid varasemalt ette tulnud üksteisest möödarääkimisega,” jääb Tesla kõneisik väärikaks.

Ühtlasi tuletab ta meelde, et saksa kliendid on üldiselt olnud Model 3-ga väga rahul ning kvaliteediprobleemi üle ei ole kurdetud.

Tehingu maht oli ligikaudu 5 miljonit dollarit, Nextmove on 15le kättesaadud autole andnud hävitava hinnangu – statistiliselt oli vaid 1 neljast Model 3-st korralik, ülejäänud 75% ei olnud aga isegi mitte “sõidukõlbulikud”.

[dropcap]TOIMETATUD [/dropcap] Nextmove’i tehingust taganemise saaga jätkub. 20. augustil avaldas NM oma Youtube’i kanalil 25-minutilise video, milles selgitab toimunu tagamaid. Häštäg on #servicehell

Eesti Tesla-kogukonna eestkõneleja Mario Kadastik, kes on Nextmove’iga olnud partnerluses, on teemaga paremini kursis: “Nextmove tellis autosid plaaniga veelgi rohkem tellida. Esimesed autod (varasemad VIN-d) olid mõne defektiga ja Nextmove muutus rahulolematuks.

Lisaks oli Teslal tarnete süsteemis bug vin matchingu algoritmis, mis andis klientide poolt tühistatud, aga juba registreeritud autosid uute pähe.

See tekitas arusaadavalt pahameelt, kuna nende puhul ei oleks Nextmove saanud 2000-eurost riigi toetust. Tesla kinnitas ka Electrecile, et tõesti oli bug mis Nextmove’i tellimuse raames välja tuli ja korda tehti.

Saksa rendifirma on pigem olnud hädas oma S ja X mudelite remondi ja varuosade saadavusega ning kui siis Model 3ga ka puudujääke oli, esitasidki ultimaatumi teenindusele.

Kuna Teslal on nõudlust rohkem kui nad pakkuda jaksavad, siis tõenäoliselt loobusid nad ja tarnisid sakslaste Model 3-d teistele klientidele.”

Mario Kadastik nõustub, et Tesla järelteeninduses on asjad olnud käest ära: mõnda tühist detaili on pidanud 2-3 kuud ootama. Aga ta ütleb, et asi on paranemas.

Model 3 puhul on otsese teeninduse puudumine murekoht just mahuklientidele. Eesti osas tegutseb Mario Kadastik asjade paranemise nimel.

Rõõmustav on, et Model 3 varuosad ja remont on nooblimatest S ja X mudelitest odavam ja lihtsam ning et tegu on volüümitootega, millest Tesla loodab ka kõvasti kasumit, esineb ka vigu vähem.

Maanteeameti andmetel on Eestis arvel 3 Model 3: kaks Harjumaal, üks Jõgevamaal. Kuna oleme Tesla jaoks marginaalne turg, millel puudub tootjaga otselink, tilgub autosid siiapoole nii nagu Jumal juhatab.

Kaanepilt: Ylle Tampere/Oslo

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.