Novosibirskis esitleti venemaist elektriautobrändi Monarch – tulevikus kannavad seda nime taskukohased täiselektrilised sõidukid. Plaanid on uhked, lisaks heale hinnale on sõidukitel laiendatav autopakk ja kes tahab, saab auto endale legona kokku laduda. Bränd on mõeldud vallutama tervet maailma.

29. juulil toimus Novosibirskis esimene avalik pressikonverents, mille eesmärgiks oli tutvustada venelaste uut elektriautobrändi Monarch.

Projektiga on tegeletud omasoodu 2015. aastast peale, koostööpartnerite nimekiri on pikk, enamus neist on Venemaa teadus- ja tehnoloogiaasutused. Ambitsioon on suur: vallutada uue brändiga maailm.

Venemaal tõdeti mõni aasta tagasi, et elektriautode segmenti sisenemisega on hiljaks jäädud ning üleüldse on puudu sõidukitest, mis poleks ei liiga odavad ega liiga kallid.

Ent asi ei ole veel lootusetu: elektrimootoriga sõidukeid, mis oleksid taskukohased rohkematele, mahub veel küllaga turule.

Otsustatigi luua uus kodumaine autobränd, mis keskendub vahemiku miljon rubla (umbes 13 700 eurot) kuni 17 miljonit (235 000€) maksvate sõiduautode tootmisele.

Hinnasildid on võetud konkurentidelt: kuni miljoni maksab Venemaal Lada elektriauto, aga 17 miljonit Auruse  esindussõiduk. Nende vahel valitseb Venemaa autotööstuses tühjus, mida Monarch täita tahabki.

Kaks platvormi, kuus sõidukit

Monarchi elektriautod põhinevad tulevikus kahel moodulplatvormil. “J” ehk “Junior” on mõeldud väiksematele sõidukitele, “L” ehk “Large” nooblimate ja ruumikamate jaoks. Tootmisse peab esmalt jõudma 6 mudelit.

Junior platvormil põhinevad mudelid

J klassi sedaan (analoogid Mercedese C klass, BMW kolmas seeria)
JX klassi kompaktmaastur (Kia Sportage, Škoda Kodiaq)
S klassi luukpära ja sedaan (Mercedese E klass, BMW viies seeria)
SX klassi linnamaastur (BMW X7, Mercedes ML)

Large platvormile ehitatavad mudelid

L klass (analoogid Mercedese S klass, BMW 7 seeria)
LX klass (Mercedes GL, BMW X7)

50 kWh ja 75 kWh akupakid

Monarchi sõidukitele hakatakse pakkuma 50 ja 75 kWh akupakke. Ajamite võimsused jäävad vahemikku 135- 815 hobujõudu. Akudel on õhkjahutus.

Monarchi eestvedajad on asja lihtsaks teinud: on 2 elektriajamit, 100 või 150 kW ja kahte tüüpi reduktoreid. Neid võib mudelikaupa varieerida. Tulemuseks on kas 100, 200, 300, 400, 500 või 600 kW elektriajam.

Akupakke ja ajameid on võimalik Monarchi esindustes asendada, mõeldud on ka akude taaskasutusele. Kui klient soovib autole paigaldada suurema mahutavusega akupaki, saab ka seda teha.

Aku laadimiseks kasutatakse superkiirlaadijaid, mis võimaldavad selle kuni 4 minutiga täis laadida. Plaanis on ka kolmefaasilised kodulaadijad. Kus akusid tootma hakatakse, mis tüüpi on laadijad, esialgu ei avaldata.

Nagu tänapäeval ikka, isikupära on hinnas. Sõiduki tulevane omanik saab valida värve ja aksessuaare, sõiduki kokkulappamine on sama lihtne kui legodega mängimine: nii lubavad projekti algatajad.

Hind ja kättesaadavus

Monarchi kuus mudelit on mõeldud globaalselt läbi lööma, vaid 20% toodangust on plaanis müüa Venemaal, ülejäänud mujal. Suurim väljakutse on naaberturg Hiina, kus loodetakse müüa isegi kuni pool sõidukitest.

2019-2020 avatakse esimesed tootmisliinid Barcelona ja Los Angeleses. Hong-Kongi SINO sildi alt hakatakse autosid valmistama Aasia turule.

Mis Venemaasse puutub, siis seal ollakse otsingutega alles algusjärgus, otsitakse koostööpartnereid linnades kus elab rohkem kui 500 000 inimest.

Odavaim J mudel hakkab maksma ligi 25 000 eurot (1,8 mln rubla), kõige kallim pisut alla 68 000 euro (4,9 mln rubla).

Siberi elektriauto

Monarch jääb oma juurtelt Siberi autobrändiks: ettevõtte peakontor jääb Novosibirskisse. Akud, elektriajamid ja uued tehnoloogiad valmistatakse Venemaal, LioTech-is. Tõenäoliselt on seal ka esimene koosteliin, millelt venelaste elektriautod veerema hakkavad.

Kuna projekt on ametlikult kestnud vaid kaks ja pool kuud, on paljudele küsimustele veel vara vastata. Teada on, et esialgne investeering on umbes 2 miljardit eurot. Osa sellest rahast saadakse aktsiate müügist, plaan on kuni 30% ettevõttest aktsionäridele müüa.

Aastane tootmisplaan on esialgu 20 000 autot kõigi tehaste peale kokku. Seda ei ole kuue mudeli kohta kuigi palju. Edaspidi peaks tootmisvõimsused kasvama, eeskujuks on võetud hiinlaste BYD, maailma suurim e-auto tootja.

Kui reaalne see plaan on?

Esitluse ajal näidati kehva renderdusega pilte J platvormil baseeruvast Concept S ideeautost. Auto näeb välja piltidel pisut nagu Jaguar I-Pace või Porsche.

Maailma meedia haarab meelsasti uudiseid Venemaalt ning kui esimene tuhin möödunud, asi unustatakse. Nii ei saa me täna sada protsenti kindlad olla, et venelased sel korral renderdatud piltidest kaugemale jõuavad.

Lootma aga peab, sest kui uskuda Novosibirski insenere, on koostööle haaratud kõik riigi juhtivad teadlased ja insenerid. Oleks tore teada, mida nad välja mõelda suudavad.

Venekeelset pressikonverentsi võib täismahus vaadata siit:

Pilt: tootja

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.