Teisipäev, 19. märts 2024
Esmaspäeval, 18. novembril esitles Ford pidulikult elektrilist krossoverit Mustang Mach-E. Uustulnuk kütab kõvasti kirgi veel enne kui tootmisliinilt maha saab, aga mitte sellepärast, et see meenutab Tesla Model Y-d või et teeb silmad ette noobelklassi elektriautodele, vaid sellepärast, et see on Mustang.

Ford Mustang tähistab tänavu oma 55. sünnipäeva. Mustang on läbi kõigi kuue põlvkonna olnud legend oma eluajal, puhtavereline sportauto, “Pony”, “poniauto”. Muuhulgas ka populaarseim sportauto naiste seas.

Nüüd siis on meil Mustang ja… Mustang Mach-E. Elektriauto, mis reklaammaterjale uskudes kannab Legendi DNA-d, pakkudes võrratut sõiduelamust ja piiritut õnnetunnet. Mingil põhjusel aga arvab osa fänne, et Mach-E on kõike muud kui ponipesakonna väärikas võsu.

Aprilli alguses toimunud Fordi aastakoosolekul #gofurther näidati valitud ajakirjanikele uustulnukat õige natuke ja juurde käis jutt, et uustulnuk saab olema Mustangist inspireeritud. “Mustang Inspired SUV” ütlesid nad selle üliägeda, ülivõimsa, ühe laadimisega 600 km ja Ionity CCS superkiirlaadijast viimast võtva sportauto kohta.

mustang

Mis nimi see ometigi on?*

Mustang Mach-E, mille kohta automaatselt tahaks öelda lihtsalt Mach-E. Mida tähendab “mach-e”? Kas see on tuletatud prantsuskeelsest mâche-st, mis tähistab suutäit, aga ka närimist? “Suutäis Mustangit”?

Või on see ingliskeelne mache nagu “mass”, paper-mache nagu papjeemašee? Või tuleks otsida sõnamängu ja eraldada “e” nagu “elekter” ning häädalda auto nime “Mustang mätš-e?” Mätsib Mustangiga!? Olemegi tagasi suutäie juures. Mälumist jätkub kauemaks, sest slängis tähistab mach ka nätsu.

Igatahes on Ford maha saanud kahe asjaga korraga: laiendanud Mustangi pesakonda ja teinud valmis esimese elektrilise krossoveri oma ajaloos. Ja kolmandaks ajanud meid omavahel tülli, sest ühed ütlevad “vägev” ning teised oigavad, et Enzo Ferrari, kõigi sportautode jumal keerleb Fordi pärast taas kord nagu vurrkann hauas.

Kes on konkurendid?

Hakkame kohe õigest otsast kinni ja vaatame üle Mach-E võimalikud võistlejad. Meil on teada lähteandmed: u’ 3 sekundiga “nullist sajani”, 248-342 kW võimsust ja 830 Nm pöördemomenti, hinnaklass – sõltuvalt seeriast – 40 000 – 60 000 eurot. Ja ühe laadimisega 600 km ning võimekus tõmmata mõne minutiga patareisse 100 km sõiduraadiust.

Jaguar I-Pace ja Audi e-Tron on kohe mängust väljas. Hind, sõiduraadius, laadimiskiirus, nimeta vaid… neil ei ole seda. Volkswagen I.D 3: umbes sama hinna eest poole vähem; paneme kõrvale.

Porsche Taycan: ojaa, aga tegu on täiesti teisest klassist sõiduvahendiga. Heal juhul võiks ette kujutada, et Porsche Taycani ostja ostab oma pere teiseks autoks Mach-E. Pigem siiski mitte, siis juba VW e-up!, veri on paksem kui vesi (VAG).

Tesla Model X? Pigem Model Y. Seda peaksime ka kohe-kohe nägema ning nii sõiduraadius kui hinnaklass, ka olemus ja välimus on just ja just Mach-E-ga sarnased. Veel võiks samasse ritta panna Hyundai Kona EV ja Kia Niro EV: hinnatase on võrreldav Mach-E tavaseeria autoga, sooritus muidugi mitte. Aga need on krossoverid.

Kui nüüd silmad korra veel üle libistada, jääb ainsaks tõsiseltvõetavaks sama klassi e-krossoveriks ikkagi vaid Model Y. Vaadates, kui kiiresti suutis Tesla Model 3 tootmist kohandada ja liinid olenemata kõigi lootusest, et asi täiega pekki läheb, tööle tõmmata, võib Y jõuda ostjateni enam-vähem samal ajal kui Mach-E.

Fordi uudistoodangut saab täna kodulehel juba eelbroneerida. Esialgu saab linnukese teha suurema akupakiga ja nelikveoliste särtsakate disainielementidega rikastatud Premium ja First Edition eriseeria mudelite lahtrisse, mõlemad peaksid tellijateni jõudma 2020. aasta lõpus.

Odavamat Select põhiseeriat saab ka tagaveolisena, aga seda peab ootama 2021. aastani. Samal aastal peaks USA-s müügile jõudma ka California Route 1 nelikveoline versioon, kõige võimsam (ja kallim) Mach-E GT tuleb kas 2021. aasta lõpus või veel natuke hiljem.

©ongratulations, Ford! Sustainable /electric cars are the future!! Excited to see this announcement from Ford, as it will encourage other carmakers to go electric too,” saatis Elon Musk oma õnnitluse kohe esitluse järel. Ehk Y see on.

Esimesed autod 2020. aasta lõpus

Ford lubab, et esimesed Mach-E krossoverid veerevad liinilt 2020. aasta lõpus. Valikus on nii standardse kui ka laiendatud akupakiga versioon, mida saab kas taga- või nelikveolisena.

Esialgse WLTP meetodi tulemusena on laiendatud akupakiga tagaveolisel Mach-E-l jõudu kuni 600 km sõiduks ühe laadimisega. Sel on võimsust kuni 248 kW ja pöördemomenti 565 Nm.

GT versioon on veelgi võimsam: 342 kW ja 830 Nm, ning selle kiirendus on “alla 5 sekundi” ehk “umbes kolme sekundiga nullist sajani”. Kuidas asjad täpselt on, saame teada siis, kui tuleb rohkem tehnilisi andmeid.

Mach-E neljarattaveo kohta on teada, et süsteemi kaks elektrimootorit annavad sõltumatult esi-ja tagateljele jõudu, tagaveolise juhitavust on aga timmitud parema elamuse saamiseks eriti… tagaveoliseks.

Autot on testitud kõige raskemate võimalike teeoludega ning see püsib teel nii vihma kui ka lumega ja suudab toime tulla ka metsarajal. Nelikvedu on abiks ka Eesti lumistes talvedes… kui neid veel antama peaks.

Valikus ka ohjeldamatu sõiduviis

See-eest on Mustang Mach-E-l kolm seninägematut sõiduviisi: Whisper, Engage ja Unbridled. Kui mäletate, on Fordi ja Webasto ühistöös sündinud Mustang Lithiumi elektrilisel prototüübil sõiduviis “Beast”. Unbridled oleks justkui krossoveri variant sellest, tähistades ohjeldamatut, piiritut… aku kiiret tühjakssõitmist.

Kes aga 600 km üritab täis sõita, peab ilmselt sosinal (“Whisper”) liikuma. “Engage” viib kiirelt kallima kaissu ja lubab pühendunult kiirenduspedaali pressida. Vaimukad on need sõiduviisid igatahes, keegi ei vaidle vastu.

Ja nagu ikka, saab täitsa tasuta kaasa erinevad diskovalgused, sportauto hääli imiteeriva helipaketi ja vilkuvad kirjad armatuuril. Loodetavasti saab neid hindamatuid lisasid ka välja lülitada, sest liiga palju diskopalle sõidu ajal viivad parimagi juhi tähelepanu.

Infolust nagu… arvake ära, kellel?

Uue põlvkonna SYNC® infolust uhkeldab keskkonsoolis 15,5-tollise ekraaniga, mida varasemalt oleme näinud… Teslal. Libista, pressi ja skrolli menüüd on lihtsad käsitseda.

Juhtmevabalt ühendub see nii Apple’i kui Androidi telefonidega, peegeldades nende sisu ekraanile. Muusikat kuulata ja ka filme vaadata (kui sõiduk on peatunud) on veelgi vahvam.

Süsteemi saab hääljuhtida, viipekeelt nagu BMW puhul õppida vaja ei ole.  Automaatsed süsteemuuendused on samuti nagu Tesla pealt maha viksitud.

Mustang Mach-E-sse saab siseneda üle mobiili, mis võimaldab autot mugavalt pereliikmete vahel jagada. Selle autonoomsuse tase peaks olema SAE 2.5: baasvarustuses on nii kohanduv kiirushoidik kui ka liiklusmärgilugeja mis vastavalt piirangutele auto kiirust korrigeerib.

Akud ja laadimine

Mustang Mach-E on esimene Fordi elektrisõidukite platvormile ehitatud auto. 2020. aasta lõpuks peaks sinna peale ehitatama veel päris mitu elektrikat.

Ford Mustang Mach-E liitiumioon- akudest teame esialgu päris vähe. Vedelikjahutusega akupakid koosnevad LG Chemi standardmoodulitest, mis on paigutatud nii, et elemente saaks vajadusel ka ükshaaval välja tõsta ja vahetada. Standardversioonis on elemente 288, laiendatud akupakis 376.

Akupakke pannakse kokku Mehhikos, Cuautitlani lähistel asuvas tehases, kus ehitatakse ka uusi Fiestasid ning kus töötab Mach-E koosteliin. Akusid on testitud ekstreemsetes oludes, tootja lubab, et -40°C ei tee akupakile suurt midagi.

Baasversiooni Select akupaki netomaht on 75,7 kWh, mis peaks võimaldama ühe laadimisega umbes 500 km sõitu. Laiendatud akupakk, mis võimaldab korraga kuni 600 km sõitu on 98,8 kWh. Suurem akupakk kaalub ligi 600 kg. Needki arvud kõnelevad sarnasusest Tesla Model Y-ga.

Laadimisstandard on CCS. Ford on üks Ionity superlaadijate võrgustiku alusepanijaid, 2020 aasta lõpuks peaks olema võimalik 400 kohas üle Euroopa kasutada 350 kW laadijaid.

Mustang Mach-E on võimeline vastu võtma kuni 150 kW laadimisvoolu: kümne minutiga laetakse juurde umbes 93 km sõiduraadiust. 10% 80ni täitub aku selles laadijas umbes 35 minutiga. Paras aeg üheks kohviks Circle K jaamas.

Akupakid on paigutatud krossoveri põhja alla, mis ruumipaigutuse ja sõidu stabiilsuse mõttes on igati loogiline lahendus. Tänu sellele lahendusele mahub Mach-E-s sõitma kuni viis inimest.

Sarnaselt Volvo XC40-le on ka Mach-E puhul pööratud tähelepanu lisaturvalisusele: akupakki ümbritseb lisa – turvapuur, mis peaks ära hoidma selle võimaliku süttimise kokkupõrke korral. Vedelikjahutus toimib vajadusel ka vedeliksoojendusena, hoides aku temperatuuri stabiilsena laadimisel ja eri ilmastikuoludes.

Ford usub, et 80% Mach-E omanikest laeb autot põhiliselt kodus. Seks puhuks pakutakse seinalaadijat, mis 1 tunniga suudab ammutada kuni 62 km sõiduraadiust. Tavalisest pistikust suudab auto tunniga kätte saada 14 km sõiduraadiust.

Võõras riigis reisides on abi Fordi nutikast navisüsteemist, mis peilib välja lähimad vajalikud laadimispunktid ja juhatab teed nende juurest.

Teisisõnu ei pea autojuht silmad krõllis arvestama, kas jõuab laadijasse: selle töö teeb auto tema eest ära juba enne teeleasumist. Oleks päris põnev teada, kuidas Mach-E navi näiteks Poolas või Itaalias selle ülesandega hakkama saab… “leitud elektrikontakt. Järgmise nädala istume juhtme otsas ja laeme akut…”

Kapoti all on pisike pakiruum

Nagu Porsche klassikutel või nagu Tesla Model S-l on ka Mach-E-l seal, kus ICE autol oleks mootor, pakiruum. Pisike ent täpselt paras, et enne autosse istumist sinna oma käekott või sülearvuti poetada. Metsast tulles on see kui loodud mudaste riiete käestviskamiseks.

Põhiakiruumi suurus on vaikimisi 402 liitrit, tagumist isterida alla lappides saab selle laiendada 1420 liitriseks ja vedada seal kasvõi hiidtelki.

Kabiini jäävad panipaigad on peadisainer Amko Leenartsi juhtimisel nutikalt lahendatud: need ei riiva silma, aga käest saab ära panna kõik lahtised esemed.

Sõitjateruumi interjöör on kvaliteetne, detailirikkalt ja maitsekalt viimistletud, siin-seal leidub tõepoolest vihjeid ka legendaarsele Mustangile. Kes otsustavad klaaskatuse kasuks, siis see muuseas püüab kinni UV-kiired ning isoleerib välistemperatuuri nii, et suvel on autos meeldivalt jahe, talvel aga soe välja ei pääse.

Siit saad broneerida oma esimese Fordi elektriauto

Galerii: vaata pilte

*Mach-1 on 1968. aastal kokku pandud “soorituspakett” Mustangile. See ongi vastus Mach-E-le.

Pildid ja video: tootja

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN