Reede, 19. aprill 2024
Noppisime Las Vegases toimuvalt maailma tähtsaimalt tehnoloogiamessilt CES 2018 üles 5 olulist autouudist, mis lähitulevikus päriselus realiseeruvad. Sel valikul on kolm ühisnimetajat: hea disain, kaasaegsed energiaallikad ja mõistuspärasus, mis lubab uudismudelitel massidesse jõuda.

Ideeautodest, suurtest rullitavatest ekraanidest, värvilistest kasutajaliidestest, ümaratest nutitelefonidest ja arrogantsetest robotitest saab ühel hetkel isu täis. CES on uus Genf, Pariis ja Frankfurt – iga endast lugupidav autotootja või ratast veeretav idufirma on siin oma pööraste ideedega väljas.

Idee üksi ei maksa midagi. Isegi ideeauto ei maksa suurt midagi – varasematel aastatel oleme CES-il näinud imeasju ja lootnud, et kohe-kohe… aga siis selgub, et investorid pole üleliia vaimustunud ventialtsioonitoru moodi välja nägevast elektrisõidukist, mis suudab edasi liikuda koguni 80 kilomeetrit ja kogu tingel-tangel kaob häbenedes ajaloo hämarusse.

Nõnda siis vaatasime 2018. aasta tehnoloogiamessil ringi selle pilguga, millega vaataks elu inimene, kes tahaks oma vana õlijoodiku vahetada millegi säästlikuma vastu. Valisime välja 5 sõidukit, millest on teada, et need jõuavad tootmisse ning Eestis (või vähemalt Euroopas) lähiaastatel ka müügile.

1. FISKER EMOTION
ces 2018
Fisker EMotion elektriauto

2019. aastal peaks Henrik Fiskeri uusim iludus, EMotion elektriauto jõudma seeriatootmisse. See on maiuspala autogurmaanile ning pole kaugeltki igaühe jaoks jõukohane ost: eeltellimise hind algab 110 000st eurost.

Kuigi ühegi kohaliku autosalongi aknale EMotion ei jõua, pole see isegi oluline: üle ilma saab Fiskeri elektriautot tellida interneti teel. Seega, kel nüüd silmad põlema läksid, hoiab pilku peal Fisker EMotioni netilehel.

Supersärtsakas EMotion on nelikveoline, ühe laadimisega suudab see läbida umbes 650 kilomeetrit ning auto tippkiiruseks on mõõdetud 260 km/h. Kiirlaadimisega on võimalik 200 kilomeetrit sõiduraadiust pakkida akusse umbes üheksa minutiga.

Mõõtudelt meenutab EMotion Tesla Model S-i, olemuselt aga M-B S klassi. Autokere on valmistatud süsinikkiust ja alumiiniumist ning valikus on nii 4- kui 5-kohaline versioon. Uksed avanevad liblikatiibadena ning neid saab avada moodsal moel nutitelefoniga.

EMotion saab peale autopiloodi, mis võimaldab valida nelja eri autonoomsustaseme vahel. See võib tähendada, et isejuhtimise oskustelt on Fiskeri loodu Tesla või Volvo tippmudelitega võrdne, 2.0 või 2.5 SAE järgi.

2. TÄISELEKTRILINE KIA NIRO

CES-il esitletud naksaka krossoveri Kia Niro täiselektrilist versiooni nimetavad korealased ise tagasihoidlkult ideeautoks. Lootust on, et särtsakas Niro jõuab müügile juba sel aastal.

See ei ole uisapäisa kiirustamine vaid reaalsus: Niro on kogu maailmas näidanud väga vinget müüki ning et sõsarmudelil Ioniqul on särts juba sees, pole mõtet heade uudistega venitada.

Kia Niro EV-l on 64 kWh akupakk ning ühe laadimisega suudab auto läbida 383 kilomeetrit. Magus uudis on neile, kes armastavad hobuseid – Niro elektrimootoril on võimsust koguni 204 hj jagu!

Niro EV-ga koos tutvustati ka uudset kasutajaliidest, mis on senisest intuitiivsem ja millel on 5G tugi. Euroopa Liidu uusi ühenduvust eeldavaid ohutusnõudeid arvestades igati mõistlik lahendus.

Kõvasti on panustatud uudsetesse turvaabidesse – Niro EV saab jalakäijatuvastuse ning selle autonoomsete abiliste nimekiri on kasvanud. Niroga saab alguse Kia “Smart City” – nimeline isejuhtimise testprogramm, mille eesmärgiks on tasapisi liikuda SAE 4. tasemeni.

Aastaks 2025 peaks maailma teedel liikuma 16 täiselektrilist Kia-märgiga autot, nende seas vähemalt üks, mis saab isejuhtimise kõrgema pilotaažiga mängeldes toime.

Ja et head uudised siinkohal otsa ei lõpeks, saime CES-il teada sedagi, et aastal 2020 jõuab müügile esimene vesinik-Kia. Vaata viiendat uudist allpool – on võimalik, et vaid puhast vett sirtsutav autoke sünnib kahe suure korporatsiooni koostöös!

3. HYUNDAI NEXO VESINIKAUTO

See uudis peaks kõnetama kõige kõvema häälega neid, kes arvavad, et Eestis ei ole vaja vesiniku pärast muretseda ja see, et lähim tankla on Lätis või Soomes, on täiesti okei. Autotootjad arvavad teisiti ja turule on jõudmas järjest uusi vesinikautosid.

Hyundai esitles CES-il uut vesiniktoitel krossoverit, mil nimeks Nexo, mis sõidab päriselt ja näeb sealjuures supermoodne välja. Nexo puksib liinilt oma eelkäija, Tucson’i põhjal ehitatud Fuel-Cell mudeli.

Hyundai Nexo sõiduraadius ulatub ühe tankimisega 600 kilomeetrini ja see on eelkäijaga võrreldes kolmandiku parem tulemus.

Milleks on vaja vesinikku? Selleks, et toota elektrit! Ja teha seda kõige keskkonnasõbralikumal moel, nii, et summutist tilguks vaid puhast vett.

Puhast vett purskavat autot võiksime siinmail oodata juba sel või järgmisel aastal, sest plaan on Nexo müügile tuua 2018. aasta lõpus. Paraku on ootajal pikem aeg, sest Eestis puudub siiani vesinikutankla.

Unistada tuleb suurelt: aastaks 2025 on Hyundail väljas paarkümmend keskkonnasäästlikku autot ja selleks ajaks me oleme ehk sinnani arenenud, et teame, mis on vesinik, milleks seda vaja ja kus seda tankida saab.

4. HIINA ELEKTRIAUTO BYTON

Saksamaa-Hiina idufirma Byton (bytes-on-wheels), mille võtmeisikud on tulnud nii BMW-st kui Apple’ist, näitas CES-il oma esimest “intelligentset elektriautot”. Arvake ära, kellega see pealtnäha päris kenake sõiduk konkureerima tuleb? Eks ikka Teslaga. Palju õnne!

See “põnevam kui BMW särtsukad” ja “mina olengi Apple’i auto” on oma olemuselt elektriline maasturilaadne (nagu nad kõik). Ühe laadimisega suudab auto sõita eri andmetel 480-520 km. “Nullist sajani” andmed on samuti hägused, aga nii umbes 5 sekundit võiks see kiirendus olla.

Auto intelligentsus seisneb üüratus ekraanis, mis põhimõtteliselt asendab armatuuri. Kuhu mahub turvapadi, pole teada, aga 1,5-meetri pikkuse 49-tollise kinolina ja puutetundliku rooli puhul vist sellistele pisiasjadele mõelda väga ei jõuagi.

Hiinas jõuab sõiduk müügile 2019. aastal, Ühendriikides ja Euroopas 2020. Auto maksab umbes 40 000 eurot. Ja et intelligentsuse tasemest veelgi paremini aru saada, siis võrreldes pooleteisemeetrise ekraaniga on auto ise umbes 5 meetrit pikk.

5. TOYOTA JA HYUNDAI VESINIKUALANE KOOSTÖÖ

CES 2018 viies uudis ei tutvusta ühtegi konkreetset sõidukit vaid tulevikku tervikuna. Eile saime teada, et Toyota ja Mazda on leidnud Ühendriikides koha, kuhu rajavad ühise tehase et keskenduda kergete täiselektriliste moodulautode tootmisele.

Täna kinnitasid Toyota ja Hyundai oma koostööd vesinikautode arendamise alal. Mõlemad tootjad loodavad, et koostööleping saab reaalsuseks.

Hyundai asepresident Chung Eui-sun rääkis väljaandele Car Advice, et autotootjate arusaam vesinikautodest on jätkuvalt lapsekingades ning seis segasem kui tavaliste särtsukatega. Seega on just praegu õige aeg asuda koostööle, et luua vesinikauto, mis kiiresti massidesse jõuaks.

“Vesinikautode turupotentsiaali laiendamine on märksa olulisem kui tootjatevaheline võistlus. Meil tuleb lahendada rida probleeme, et vesinikautod saaksid turule jõuda. See võtab aega.”

Toyota näitas CES-il küll põnevat “ratastel maja” ehk e-Palette kontsepti, aga ei toonud uuesti imetlemiseks Miraid, mis töötab vesinikul ja on juba mõni aasta edukalt müügis olnud. Mõni aeg tagasi algatas Toyota üleilmse vesiniktehnoloogiate arendamise ümarlaua. Nõnda on koostöö Hyundaiga igati loogiline.

Vesiniktehnoloogiate kallal murravad päid paljud tootjad: BMW ja VAG on lubanud lähiaastatel midagi näidata, Hiinaski on mitu idufirmat, kes üritavad aru saada, miks vesinik on parem kui elektrikaabel. Hoiame tulevikule pöialt!

Allikas ja meedia: CES 2018, tootjad

KOMMENTEERI SIIN