Reede, 23. veebruar 2024
Fordi 1.0- liitrine EcoBoost pälvis rahvusvahelisel Aasta Mootor 2016 – konkursil viiendat aastat järjest alla 1-liitriste jõuallikate kategoorias parima mootori tiitli. Ford tähistab seekordset võitu vaimuka klipiga, kus märulistaar ja kehakultuslane Dolph Lundgren ehitab EcoBoost mootoril põhineva blenderi ja teeb endale kättejuhtuvatest asjadest hommikusöögi.

Ford saavutas oma kütusesäästliku ja sportliku mootoriga võidu juba üheksandat korda, varasemalt on rekordiliselt 3 korda pälvitud üldvõit ning parima uustulnuka tiitel. Tegemist on jõuallikaga, mis on kasutusel ühel igast viiest Euroopas müüdud Fordi sõidukist.

Uuenduslik 1.0 l EcoBoost tunnistati klassi parimaks sõiduomaduste, sooritusvõime, ökonoomsuse, täiustatuse ja tehnoloogia osas. EcoBoost mootorite õnnestunud tehnoloogilisi lahendusi rakendatakse nüüd juba ka uute Fordi EcoBlue diiselmootorite tootmisel.

EcoBoost Ford

Konkursi žürii tõstis Fordi liitrise EcoBoost mootori puhul esile õnnestunud kombinatsiooni kõigist omadustest, mida ühelt pisimootorilt oodata oskaks ning nentis, et Ford on pannud aluse uuele standardile. Konkurents väikemootorite segmendis on kibe, Ford on juba aastaid suutnud oma innovaatiliste tehnoloogiatega tipus püsida.

Säästlik kolmesilindriline EcoBoost pälvis Parima väikemootori tiitli žüriilt, kuhu kuulus 65 autoajakirjanikku 31 riigist. Selle tunnustuse osaliseks on mootor saanud järjekindlalt igal aastal alates turuletoomisest. Tänavusel konkursil jäi seljataha 32 konkurenti, seda on 19 võrra enam kui 2012. aastal.

ECOBOOST BLENDER

Järjekordne võit väärib humoorikat tähistamist! Ford on seekord appi palunud Rootsi päritolu aktsioonmärulistaari Dolph Lundgreni. Mees, kes kogu oma elu on kõvasti trenni teinud ja tervislikult toitunud, tuleb mõttele, ehitada maailma parim blender, kasutades selleks Fordi 1-liitrist EcoBoost mootorit.

Nüüd saab veski, milles võib smuutiks lasta kõik, mida märulitäht hea väljanägemise nimel sööma peab. Lundgren kutsub appi pisikese ümara, piloodiprillidega ja üleni nahka mähitud assistendi ning töö võib alata! Tegude mees röögib käsklusi ning pisike ümar verivorsti väljanägemisega mehike rügab!

Kõigepealt lendab EcoBoost blenderisse Lundgreni hommikusöök, mis koosneb puu- ja juurviljadest (mis te arvasite, miks ta nii kõrges vanuses veel suhteliselt kobe välja näeb?). Lundgren manustab tavaliselt selle osa toidust koos koorte ja seemnetega ning ühe portsjoni suurus on silma järgi hinnates umbes 40 kg.

Järgmisena on lõunasöögi kord. Lundgren kallab veskisse kõrvaltänava poest kokku kahmitud noad-kahvlid-lusikad, laseb need sodiks ja sööb tõenäoliselt ära. Seda meile ei näidata muidugi, sest klipi pikkus on limiteeritud.

On õhtusöögi kord. Kõigepealt võimlemisharjutus – saekaatrist servamata lauad käega pooleks ja siis blenderisse. Tselluloos on kõhule kohutavalt hea, Lundgren teab! Magustoiduks laseb aktsioonimees oma veskist läbi ka vaese pisikese blenderi, mis kõige alguses talle sobiva toiduvalmistamisega hätta jäi. Suure söömaga härra! Aga taas kord – selline väljanägemine kohe kuuekümneselt nõuabki panustamist!

ECOBOOST – 72 RIIKI, 11 MUDELIT

Tuleme tervisliku toitumise juurest tagasi maiste asjade juurde. Fordi 1.0 l EcoBoost mootor on kasutusel 72 riigis üle maailma. See on saadaval 100 hj, 125 hj ja 140 hj variandina, Ford Fiesta R2 ralliautol isegi 180 hobujõulisena. 140 hj mootor pakub enam võimsust ühe mootorimahu liitri kohta kui Bugatti Veyron.

Tänavalegaalne vormel, Formula Ford, varustatuna 205 hj EcoBoost mootoriga, läbis Saksamaal kuulsa Nürburgringi ringraja ajaga 7 min 22 sek, millega edestas ridamisi superautodest konkurente, sealhulgas enam kui 600 hj Lamborghini Aventador, Ferrari Enzo ja Pagani Zonda.

11 mudelit – Fiesta, EcoSport, B-MAX, Focus, C-MAX, Grand CMAX, Tourneo ja Transit Connect, Tourneo ja Transit Courier ning Mondeo on saadaval Fordi auhinnatud mootoriga. Üks igast viiest Euroopas müüdud Fordi sõidukist 2015. aastal oli varustatud 1,0 l EcoBoost jõuallikaga, Fiestade puhul tuksub see jõuallikas lausa kahe viiendiku kapoti all.

ECOBOOST ECOBLUE

Fordi EcoBoost bensiinimootorite tehnoloogiat kasutatakse nüüd ka uusima väikese töömahuga diiselmootori, 2.0 l EcoBlue tootmiseks. See jõudis Ford Transiti jõuallikana turule käesoleva aasta algupoolel.

Madala inertsiga turbolaadur, kõrgsurve otsepritse, integreeritud kollektorid, nukkvõllilahendus ja hõõrdumist vähendavad elemendid tagavad 13% suurema kütusesäästlikkuse ja 20% parema pöördemomendi madalatel pööretel. *

Fordi globaalsesse EcoBoost mootorivalikusse kuuluvad võimsad ja säästlikud, neljasilindrilised 1.5 l, 1.6 l, 2.0 l ja 2.3 l mootorid, samuti 2.7 l ja 3.5 l V6 mootorid. Viimasega neist on varustatud superauto Ford GT, mis naaseb Le Mans´i võidusõidusarja juunikuu lõpupoole.

VAIMUSTUNUD AJAKIRJANIKUD

“Fakt, et Fordi 1.0 l EcoBoost on saavutanud kolmel korral üldvõidu ning pälvib endiselt žüriilt kiidusõnu, tõestab selle mootori erakordsust,” nentis Dean Slavnich, rahvusvahelise Aasta Mootori konkursi žürii aseesimees, kes on ühtlasi rahvusvahelise mootoritehnoloogiaväljaande Engine Technology International peatoimetaja.

“Tegemist on fantastilise tõestusega selle kohta, et mootorite töömahu vähendamine ja suurem kütusesäästlikkus ei pea endaga kaasa tooma järeleandmisi niisugustel aladel nagu võimsus, täiustatus ja juhitavusomadused, vaid hoopis aitab neid paremaks muuta.”

EcoBoost
Kuskilt ilmus ka teine mees, keda me enne tähele ei pannud – aga temast on näha, et ta Lundgreni dieeti kenasti järgib. Ta näeb oluliselt kobedam välja kui teine assistent. Maitseme kahvleid!

Allikas ja meedia: Ford

KOMMENTEERI SIIN