Esmaspäev, 5. detsember 2022
Eluaseme järel on auto järjekorras teine suurem ost. Erinevalt majast või korterist, kus tihtipeale elatakse kümme ja rohkem aastat, ostetakse auto tänapäeval mõneks aastaks ning müüakse siis edasi. Kuidas valida neljarattalist nii, et selle väärtus ajas röögatult ei langeks? Selgub, et auto värvil on selles mängus oluline roll. iSeeCars põhjalik analüüs selgitas välja need värvid, mis on hinna hoidmise seisukohalt kasulikumad.

See ei ole teil siin mingi “meil oli palju raha, andsime teadlastele ja nad uurisid horoskoobimärgi ja auto värvi omavahelisi seoseid” vaid tõsine metoodiline lähenemine asjadele meie kõige õrnema organi – rahakoti – seisukohast.

Analüüsis osales üle 1,6 miljoni kuni kolme aasta vanuse kasutatud auto. Kõik sõidukid müüdi ajavahemikus 1. juuli 2015 kuni 30. juuni 2016. Auto odavnemise hindamiseks võrreldi iga värvi, keretüübi ja turusegmendi lõikes keskmisi müügihindu soovituslike jaehindadega. Analüüsist jäeti välja värvid, mida müüdi vähem kui 1000 ja keretüübid ning turusegmendid, mida müüdi vähem kui 30 eksemplari.

KOLLANE JA ORANŽ TEEVAD MÜÜJA (JA OSTJA) TUJU HEAKS!

Värv on ootamatult oluline osas, mis puudutab sõiduki edasimüügiväärtust. Kui keskmine auto kaotab esimese kolme aastaga 29,8 protsenti oma väärtusest, kaotavad oranžid ja kollased autod oma väärtusest kõikidest värvidest kõige vähem – vastavalt 27,4 ja 26,2 protsenti vähem kui keskmine auto. Need värvid olid kõikide keretüüpide ja turusegmentide lõikes kõige vähem väärtust kaotavate autode edetabeli tipus.

Kollase ja oranži saladus on suur nõudlus ja vähene pakkumine. Nimelt ei ole ebatavalised värvid nagu oranž, kollane ja roheline nii vabalt saadaval – moodustades kõikidest autodest vaid 1,5 protsenti – ometi on need piisavalt populaarsed. Seega on tikutulega tagaotsimine see põhjus, mis teeb tuju heaks haruldast värvi neljarattalise müüjal ja ostjal!

KESKMINE VÄÄRTUSE KAHANEMINE VÄRVIDE LÕIKES
Auto värv Väärtuse kadu 3 aasta jooksul Keskmisega võrreldes
Oranž 21,6% -27,4%
Kollane 22,0% -26,2%
Roheline 24,5% -17,6%
Pruun 28,5% -4,2%
Punane 29,1% -2,4%
Hall 29,5% -1,1%
Valge 29,5% -1,0%
Sinine 29,9% 0,3%
Must 30,2% 1,4%
Hõbedane 30,6% 2,6%
Beež 31,2% 4,8%
Kuldne 33,5% 12,5%
Keskmine auto 29,8%
HARUKORDSET VÄRVI AUTO, VÄIKSEM LÄBISÕIT

Huvitava tõigana selgus analüüsist, et haruldasemat värvi autode puhul on läbisõit enamasti väiksem kui n-ö tavalist värvi autodel. See aga on väärtuse säilitamise juures oluline faktor.

Enamasti on kollaste, oranzide ja mõnikord ka roheliste autode puhul tegu sport- või muskelautodega. Need värvid mitte ainult ei meeldi nende turusegmentide sihtgruppidele, vaid nende autodega sõidetaksegi vähem, kuna nende näol ei ole tavapäraselt tegemist igapäevasõidukitega.

Näiteks on kolme aasta vanuse oranži sportauto keskmine läbisõit kõigest 17 000 kilomeetrit ja muskelautol 16 700 kilomeetrit, võrreldes kõikide autode keskmise 22 370 kilomeetriga.

Üllatav on seegi, et haruldast värvi autode müük ei võta keskmisest märkimisväärselt kauem aega. Kui n-ö tavalist värvi kolme aasta vanuse sõiduki müük võtab aega 43,9 päeva, siis oranži auto müügiks kulub 44,1 ja rohelise auto müügiks 44,9 päeva.

Tõsi, kollaste autode müümine võtab veidi kauem, 49,5 päeva aega, kuid need ei vedele ka müügiplatsidel. Tegelikult müüakse peaaegu kõikides värvides autod (välja arvatud beež) võrreldes kõikide autode keskmise müügiajaga maksimaalselt kuus päeva hiljem.

KESKMINE MÜÜGIAEG 3 AASTA VANUSTEL AUTODEL VÄRVI JÄRGI
Värv Päevi keskmiselt
Oranž 44,1
Kollane 49,5
Roheline 45
Pruun 46,2
Punane 49
Hall 41,4
Valge 42,8
Sinine 43,6
Must 42,1
Hõbedane 46,6
Beež 55,8
Kuldne 42,6
Keskmine 43,9

kuldne auto

UNUSTA HÕBEDANE, BEEŽ JA KULDNE!

Ootamatult näitasid populaarsed värvid nagu must, valge ja hall pigem kõikide autode keskmisele lähenevat väärtuse kadu. Kuna neid värve eelistavatel ostjatel on palju rohkem valikut, ei pruugi müüjatel olla nii suurt õigust hinna osas kaasa rääkida. Või pigem – kaasarääkimise õigus on – kui ostja tingib hinda alla, on müüjal õigus kas nõustuda või nuttes ära minna…

Kuldsete sõidukite omanikele ei ole meil häid uudiseid. Kullakarva sõidukite väärtus langes esimese kolme aasta lõikes kõige rohkem, tervelt 33,5 protsenti. Põhjusi, miks nii on, on mitmeid. Olulisim kahtlemata, et enamik kuldsetest sõiduautodest on sedaanid. Neid aga tänapäeval eriti keegi enam ei taha.

Kui pakkuda turule nelikveoline kuldne maastur, peetakse sind peast lihtsalt napapaks. Nii, üldiselt – kui tegu pole naftašeigi või maailmakuulsa aristiga, on kuldne, hõbedakarva, pärlitega ülekleebitud auto selge kinnitus faktile “tuled põlevad, kedagi kodus ei ole”. Paraku kipub see suhtumine laienema ka lihtsalt pärlmutterkuldsele autole, seega, üheksa korda mõtle ja… pigem ära osta.

Siiski, kui leidub keegi, kes tahab just kuldset, hõbedakarva, liivavärvi või pärlitega kaunistatud autot, ei ole mõtet loota üle keskmise kallimat müügihinda. Tegu on halastuslasuga või siis on tal nii vähe raha, et laual on vaid kehvad valikud.

Oranžide, kollaste ja roheliste autode omanikud võivad aga oma autode eest julgelt veidi rohkem hinda küsida – nende tulevane omanik ei pea öö varjus oma sõidukini hiilima ning päevavalges identiteedi varjamiseks hiiglasuuri päikeseprille kandma.

Kärts värv mõjub värskena ja teeb kaasliiklejatel tuju heaks! Seda muidugi juhul, kui rooli ei istu oss või äss, kes õnneks – tänu auto meeldejäävale värvile – kiirelt satub sinna, kus ta tõeline koht on. Auto läheb pärast muidugi jälle müüki ja ring algab otsast.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Nagu ikka, saame me ameeriklaste suuruuringu üksnes teadmiseks võtta. Eesti oludes on minev kaup hall, hõbedane, liivakarva, mudavärvi, khaki, tumepruun, must auto – seda põhjusel, et suure osa aastast on meie tänavad kaetud ühtlase soola-, sodi-, sopa- ja tolmukihiga, mis armastab end kittida just autodele.

Oranži, roosa ja kollase, isegi sportsinise auto omanikku vaadatakse meie mail väikese kahjutundega – värviline auto peaks olema alati puhas. Mis tähendab, et tüüp kulutab suurema osa oma teenitud rahast auto pesemisele ja vahatamisele. Palju õnne talle!

Ka pole mõtet Eestis rääkida hobiautodest või “mitte-igapäevasõitmiseks mõeldud autodest” – teadaolevalt oleme me nii vaesed, et ei raatsi isegi naabrit kadestada, ilma et tahaks talle moraalse pingutuse eest arvet esitada… Aga tõsi see on, et mitme auto omamine on suhteliselt mõttetu. Kuigi ideaalne oleks skeem – igapäevaselt rendin autot, vabal momendil imetlen hobiautot – siis selle tõdemuseni on meil oi, kui pikk maa minna.

Ja – olgu ära öeldud – “auto ei kõlba kuhugi”- suhtumine ei ole maainimeste aadressil isegi mitte kohane, sest Eesti maapiirkondade infra on nii mannetu, et kui pole autot, siis pole ka tööd, arsti, teatrit, kooli, lasteaeda… Hästi elame, hästi! Hakka või kuldseid autosid ostma…

Allikas: iSeeCars Tõlkis: Maarja. Toimetas: Ylle. Pildid: tootjad, Pixabay, Accelerista

Uuring: ütle mulle, mis värvi on su auto, ja ma ütlen, kes sa oled!

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.