Telliskivi Loomelinnak eemaldas oma territooriumilt pikema jututa Dark Diamonds MC mootorrattaklubi näituse “Eesti tsiklinaised”. Loomelinnaku esindaja, sisujuht Raimo Matvere põhjendas teguviisi muuhulgas sellega, et fotodel kujutatud naised oma tsiklitega on liiga väljakutsuvad.

Dark Diamonds MC liikmed on Telliskivi Loomelinnaku otsusest hämmelduses. Heategevusürituse raames valminud kalender ning selle põhjal koostatud fotonäitus julgustab naisi rohkem oma hobidega esile tulema ning ühtlasi populariseerib ka mootorrattasõitu. Kalendri müügist saadud tulust toetatakse Eesti motosporti.

Eestis on motonaiste klubiline liikumine saanud just viimastel aastatel hoo sisse, WIMA eestvedamisel korraldatakse mitmeid toetuskampaaniaid ning tänavu suvel võõrustati esmakordselt suurt rahvusvahelist naistsiklistide seltskonda.

Loomelinnakus võeti näituse plakatid lühikese etteteatamisega maha

“Oleme sunnitud ääretu hämmingu ja pahameelega teatama, et hetkeseisuga te meie “Eesti tsiklinaiste” näitust enam väisata ei saa. Vaid kahepäevase etteteatamisajaga on Telliskivi Loomelinnak korjanud maha plakatid põhjendustel, mis on meie jaoks siiani täiesti arusaamatud, ” seisab klubi FB seinal.

Telliskivi Loomelinnaku sisujuhi Raimo Matvere seisukoht: „Kuivõrd loomelinnak on mootorsõidukite vaba ala, siis mootorrataste temaatika eksponeerimine näitusena ei ole selle mõtteviisiga päriselt kooskõlas.”

“Teiseks ja ehk olulisemaks kitsaskohaks on naiste kujutamine antud fotodel. Midagi lubamatut ei ole seal kindlasti, kuid linnaku tiimiliikmete ning mõningate kogukonnaliikmete hinnangul (kel on muuhulgas varateismelisi lapsi) on mõningad fotod siiski liiga naisi objektistavad ja väljakutsuvad,” lisas Matvere.

“Varasemalt kogu näituse protsessi jooksul pole kordagi tekkinud kahtlustki, et sellise probleemi ees täna seisame,” kirjutavad motonaised.

“Piltidel on kujutatud ometi päris Eesti oma naisi, kes on fotodel oma rataste ja riietega ning pole kunstlikult püütud saavutada vale arusaama naistest. Tegemist on reaalsete inimestega, seega on nemad objektistanud meid ning surunud kuhugi seksistlikku kasti.

Kas oleme jõudnud ühiskonda, kus Eesti naine, kellel on tavatöö kõrval muu hobi, kui põll ees ja köögis aja veetmine teiste jaoks nii objektistav, et sellepärast peaks pildid keelustama? Kallid naismootorratturid – me oleme liiga seksikad loomelinnaku rahva jaoks, sest julgeme olla meie ise!

Selle kogu virr-varri keskel püüame aga mitte unustada suurt eesmärki- kalendrid on jätkuvalt müügis ja nende müük ei lõpe!”

Klubi FB seinal on alanud aktiivne diskussioon, kus muuhulgas kiidetakse näitust, aga tuuakse ka paar näidet Telliskivi Loomelinnaku “motovabast” olekust. On tõsi, et Vaba Lava ning ümbritsevad tööstushooned on võõrustanud mitmeid uudismudelite uhkeid esitlusi.

Üks “tumedatest teemantidest”, Kati Soonvald, kellega kirja teel suhteme, ütleb, et ta ei tea, kes ja millal täpselt plakatid maha võttis ning mis sai nendest edasi. Klubi sai vaid lakoonilise teavituse, et näitus on eemaldatud.

Näitus pidi üleval olema 15. detsembrini Ma lihtsalt ei mõista, kus olid need segava sisuga fotod, ma lihtsalt ei mõista,” on Soonvald nõutu.

SOOV MURDA STEREOTÜÜPE JA TEHA HEAD

Näitus “Tsiklinaised” on pilguheit naismootorratturite maailma. Näitusega soovivad klubi Dark Diamonds MC liikmed näidata tsiklinaisi tavaliste Eesti inimestena ja öelda lahti stereotüüpidest – fotodel on esindatud erinevate valdkondade tegijad, keda ühendab kirg mootorrataste vastu.

Näitusel on Eesti tsiklinaiste 2018. aasta kalendrifotod. Kalendri müügist laekuv tulu läheb eesti motospordi toetamiseks. Kalendrit saab osta Tallinnas Harley Davidsoni esindustest, Streetmotost ja Rude Rats’ist, Pärnus Aleksandri pubist ja Tartus Motohoovist. Näituse fotod on teinud Viktor Koškin, Oliver Moosus, Henry Neemelaid ja Donald Serbin.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Kui midagi lubamatut neil piltidel ei olnud, siis milles on tegelik probleem, Telliskivi Loomelinnak, keda antud juhul esindab sisujuht Raimo Matvere?

Kas naised olid liiga vähe riietatud; vastupidi, liiga palju riietatud; liiga kaunid või olid nende tsiklid piltidel liiga võimsad loomelinnaku muidu nii malbe keskkonna jaoks?

Mõni päev tagasi jagati VWSEK kogukonnas artiklit, milles imestati, miks küll naised vajavad eraldi autožüriid – jutt käis siis WWCOTY-st – aasta auto konkursid on ju olemas?

Täna saame küsida ilmselt, et milleks naistele mootorrattad ja eraldi tsikliklubid? Ja milleks naistele eraldi kalender, kui igaüks saab Selverist endale sobiva seinakalendri osta niigi? Retseptid sees ja puha…?

Jah, tõenäoliselt on kinnistu omanikul õigus teha oma maa peal mis tema tahab, aga seda võiks siis veidi viisakamalt korraldada. Näiteks öelda enne plakatite üles panemist, et vabandage, meile need ei meeldi. Selline poole öö pealt maha võtmine ja teavitamine, et “nüüd on nii” ei ole okei.

Allikas ja pildid: Dark Diamonds MC

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.