Sel pühapäeval, 2. oktoobril leiab Saku vallas Tagadil juba kahekümne esimest aastat järjest aset traditsiooniline vanatehnikalaat ehk Restauraatorite päev. Tagadi laat toob kokku sadu tsikli- ja autodetailidega kauplevaid müüjaid ja tuhandeid ostuhuvilisi Eestist, Lätist, Leedust ja Soomest.

Restauraatorite päev on iga-aastane vanatehnikahuviliste suursündmus, mis leiab aset alati mai ja oktoobri esimesel pühapäeval. Väike arvutus näitab, et selliseid laatasid on 21 aasta jooksul toimunud üle neljakümne! Tagadi vanatehnikalaat alustab ja lõpetab Maarjamaa vanatehnikahooaja suure meluga. Ürituse korraldajaks on Eesti Vanamootorrattaklubi Unic-Moto.

Tagadi laat

Klubi presidendi Reigo Vilu sõnul on laadale oodatud kõik, keda huvitab Eesti vanatehnikaajalugu ning kes tegelevad vanatehnika restaureerimisega või saavad restauraatoreid nende töös ja hobis aidata.

Kui Unic-Moto aastakümneid tagasi Restauraatorite päevi korraldama hakkas, kogunes sellele esimestel kordadel kokku mõnikümmend asjahuvilist.

Tänaseks on nii Tagadi kui ka Kurtna laada all tuntud vanatehnikaüritus saavutanud rahvusvahelise ürituse mastaabi, sest siia kogunevad nii ostjad kui ka kaupmehed lähiriikidest, aga ka näiteks Venemaalt, Poolast ja Tšehhist.

Kaks korda aastas toimuvast Restauraatorite päevast on saanud tükike Unic-Moto ajaloost ning samm-sammult üritatakse laadakorraldamist edasi arendada, et see traditsioon ei kaoks. Selleks renditakse kohalikelt müügiplatsi ja parklapinda, klubiliikmete poolt paigaldatakse Tagadi külla liikluse sujuvamaks voolamiseks ajutisi liiklusmärke ja suunaviitasid, müügikohtade broneerimine on viidud internetipõhiseks ning huvilistele on avatud Unic-Moto infotelk, kust saab infot klubi tegevuse kohta.

Lisaks on infopunktis sel aastal välja pandud väike väljapanek Eesti motomatkamise ajaloo auks: rattad, millega unicmotolased tänavu Slovakkias FIM Rallyl käisid, seal võidetud karikad ning teavet 80. aasta möödumisest eestlaste esimesest võidukast FIM Rallyst ehk Berliini Tähesõidust. Sellest tähtsast sündmusest saab lähemalt lugeda siit.

KLIKI PILDID SUUREMAKS!
EESTI SUURIM MOTOKLUBI, UNIC-MOTO

Kuigi Unic-Motot teatakse enamasti just Restauraatorite päeva järgi, ei ole see klubi põhitegevus. Unic-Moto eesmärgiks on ühendada vanamootorratta valdajaid ja huvilisi ning vanatehnika säilitamine Eesti Vabariigis asjahuviliste individuaalse ja ühendatud tegevuse kaudu.

Iga aasta suvel korraldatakse kahepäevane kokkutulek mõnes vahvas Eestimaa paigas, kus osalevad lisaks oma liikmetele ka sõbrad-vanamootorrattahuvilised Venemaalt, Lätist, Soomest ja Poolast. Kokkutulekul esitletakse uhkelt aasta jooksul valminud projekte, hinnatakse „musta numbri“ vääriliseks peetavaid tsikleid, sõidetakse koos paraadil ning peetakse vanamootorrataste jõukatsumisi.

Detsembris ootab ees ühine jõulupidu, kus kingitakse igale liikmele Unic-Moto kalender, mille „kaanepoiss“ valitakse nö teenete järgi ning hoitakse jõuludeni saladuses. Lisaks annab Unic-Moto alates 1994. aastast kord aastas välja oma ajakirja Tempo.

Klubi ajalugu ulatub aastasse 1976, mil loodi ENSV Ühing Autom juurde vanatehnikaklubi Unic, mis jagunes veo- ja sõiduauto-, velo- ning mootorrattasektsioonideks. 3. detsembril 1994 otsustasid mootorratturid reorganiseerida klubi Unic motosektsiooni Eesti Vanamootorrattaklubiks Unic-Moto. Klubis on täna 160 liiget.

Tekst ja pildid: Gerli Ramler

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.