Suvel rattaga igapäevakäikude tegemine on Eestis saanud paljudele normaalseks liikumisviisiks. Neid, kes tahaksid ja julgeksid ka talvel rattaga sõita, on aga oluliselt vähem. Meie alljärgnev lugu ongi mõeldud ratturitele julgustuseks: sõbrustage oma kaherattalistega aastaringselt!

Niipea, kui ilmad muutuvad talvisemaks, temperatuur langeb nulli ja alla selle ning maha sajab esimene lumi, pakib suur osa rattasõitjatest oma kaherattalise peale sügishoolduse tegemist kenasti sisse ja tõstab talveks hoiule. Jalgratta asemel eelistavad need inimesed liikuda pigem ühistranspordiga või autoga. Aga see ei peaks sugugi nii olema!

Talvised jalgratturid Calgarys.Ei olegi täpselt teada, palju on Eestis neid inimesi, kes aastaringselt kasutavad jalgratast kui peamist transpordivahendit. Talvise linnapildi põhjal neid on. Paraku puudub aastaringse jalgrattasõidu harrastajate kohta Eestis igasugune statistika. Seega jääb üle oletada, et sajast suveratturist mõni ikka aastaringselt pedaalib ning loota, et see hulk iga aastaga kasvab.

[dropcap]NOORED SÕIDAVAD! [/dropcap] Saame võrdluseks tuua meist põhja pool asuva Soome, täpsemalt Oulu linna. Olus tehakse talvisel ajal 12% kõigist päevastest liikumistest jalgrattal. Ülejäänud sõidud tehakse motoriseeritud transpordiga. Seejuures väärib märkimist fakt, et 13-17 – aastastest noortest sõidab rattaga aastaringselt koguni 50%. Suvel on rattureid muidugi oluliselt rohkem. Väidetavalt sõidab Oulus talvel rattaga keskmiselt siiski „vaid“ 27% ratturitest, Eesti mõistes hiiglasuur osa- üle neljandiku kõigist pedaalijatest!

Või hüppame teisele poole maakera – Kandasse, kus Albertas asuvas Calgarys linnas on neid rattureid, kes ka talvel rattaga sõidavad, väidetavalt koguni 30% kandis. Talvisel ajal valitsevad Calgarys enamasti miinuskraadid (eriti detsembris ja jaanuaris) ning sajab lund – kuigi võrreldes Ouluga on ilm seal siiski pisut leebem. Kolmandik kõigist ratturitest, kes talvel sadulasse ronivad, on sellegi poolest imetlusväärne number.

[dropcap]HIRM TUNDMATUSE EES[/dropcap] Miks siis inimesed ei kipu talvel rattaga sõitma?

Küllap on üks tegur külmakartus, aga veel rohkem pelgavad inimesed libedaid ja/või sopaseid teid, kehvemat nähtavust, pimedust ja lund tänavatel. Viimasest võib olla raske läbi sõita ning lumevallide tõttu on tänavaruum kitsam ja ratturile seega ebamugavam.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM[/dropcap] Arvame, et talvine rattasõit on väärt kaalumist. Kui esialgu ei tundugi igale poole mugav külma ja lumega sõita, siis sellegagi harjub. Iganädalased liikumisteed muutuvad talvelgi rattaga läbides harjumuspärasteks, võimalikud ohud saavad tuttavaks ning riske võib ennetada.
Lähipäeval jagame ka konkreetseid soovitusi, kuidas talveks koos kaherattalise sõbraga valmistuda, millele enne talvist rattasõitu mõelda ja kuidas see endale mugavaks teha. Püsige sadulas!

Allikad: People for bikes
Winter Cycling Blog
CBC News
Foto: Bike Calgary

Jaga

1 kommentaar

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.