Neljapäev, 25. aprill 2024
Lukustamata ja järelvalveta seisev ratas on kurikaela jaoks tõsine ahvatlus. Ratta kaitsmine on omaniku jaoks aga paras peavalu, sest erinevaid rattalukke on kümneid ning mitte kõik neist ei ole kerged kaasas kanda ja mugavad kõikjale kinnitada. Teeme siinkohal ülevaate eri lukutüüpidest ja anname nõu, kuidas valida just sinu vajadustega sobiv rattalukk.

[dropcap]REEGEL NR. 1 [/dropcap]Kehtib kirjutamata reegel: rattalukk võiks maksta 10% ratta hinnast. Kui su sõiduvahend on kallim kui 2000 eurot, mõtle tõsiselt, kas on mõistlik seda jätta järelevalveta? Lasterataste puhul 10% reeglist alati kinni pidada ei saa, avalikes kohtades tuleb pisikese inimese velo lukustada sama korralikult kui täiskasvanu kaherattaline.

[dropcap]REEGEL NR. 2 [/dropcap]Pole olemas üheselt kõrge või madala turvariskiga kohti, kõik sõltub olukorrast. Näiteks poeukse ette ratast parkides ja lukustades võid sa rahuliku südamega ostelda, sest ratas on seal paljude silme all nähtavas kohas. Kõige rohkem vinnatakse rattaid kohtades, kus inimesi liigub vähe või need tunduvad olevat kaitstud: koridorid, garaažid, keldrid on loetelus esirinnas. Lukusta ratas alati!

[dropcap]REEGEL NR.3 [/dropcap]Kaitset vajavad kõik jalgrattad, ka laste omad. Õpeta oma järeltulija varakult oma kaherattalise eest hoolt kandma. Kõige suurem mure on, kuhu panna luku võti. Selle võiks panna kindlasse kohta  –  näiteks pinalis – või koduvõtmega samasse kimpu.

[dropcap]REEGEL NR. 4 [/dropcap]Võta rattalukk alati kaasa. Rasked kettlukud on turvalised, aga rasked kaasa vedada. Kasuta neid koos seina-ankruga keldris või panipaigas. Liikleja jaoks on optimaalne kaasas kanda liigendlukku või raamkinnitusega U-lukku. Vali sobivat tüüpi, piisava turvaklassiga ja optimaalse hinnaga rattalukk, mida kannad alati kaasas.

RATTALUKKUDE ERI TÜÜBID
1. Lülilukk

Lülilukud ehk liigendlukud on käepärased ja mugavad ning nende hulgas on küllaldaselt turvalisi mudeleid. Head lülilukud on samas rattalukkude seas ka kallimate hulgas, nende hinnad algavad 50st eurost. Hea lülilukk sobib igapäevasele liiklejale jalgratta turvamiseks. Küsi müüjalt luku turvaklassi, eelista kõrgeimat võimalikku, kompaktset ja kvaliteetse tootja poolt toodetud lukku.

rattalukk

2. U-lukk

U-luku suureks plussiks on tema tugevus ning kõrge vastupanuvõime kohta soodne hind. Lukku valides jälgi, et seda oleks võimalik kinnitada raamile, mis lihtsustab luku kaasaskandmist. U-luku puuduseks on see, et paljude objektide külge ratast sellega lukustada ei saa. U-lukku valides eelista väiksemat ja kergemat lukku, neid tehakse ka uudsetest kergmaterjalidest, mis aga on sama tugevad kui tavaline metall.

rattalukk

3. Kettlukk

Jämeda ja tugeva kettluku läbisaagimine või muul moel lõhkumine on väga raske, ebamugav, lärmakas ja aeganõudev. Kettlukke on kahte sorti:

1) integreeritud lukutüübiga kettlukk, kus kogu lukumehhanism on ühes osas. Suureks eeliseks on integreeritud luku kasutusmugavus lukustamisel, selle sobivus kasutamiseks erinevates kohtades ning raami lukustamine koos jooksudega.

2) kettlukk koos eraldi tabaga. Selle lahenduse plussiks on luku pikkuse kerge reguleerimine, tänu millele saab ratta posti külge tihedalt kinnitada.

Üldiselt on seda tüüpi lukud kaasas kandmiseks kõige ebamugavamad, sest enamasti puudub neil raami kinnitus või spetsiaalne hoidja. Kui võimalik, eelista kaasaegset, kerget kettlukku ning jälgi, et tegu oleks maksimaalse võimaliku turvaklassi märgistusega.

rattalukk

4. Trosslukk

Trosslukud on enamasti kerged ning mugavad kaasas kanda, nt saab neid keerata ümber sadulaposti või raami. Kahjuks tuleb möönda, et enamus trosslukkudest alistuvad vargale esimeste sekunditega ning sobivad ehk vaid kiivri lukustamiseks või väheatraktiivse ratta kaitsmiseks impulssvarguse vastu.

rattalukk

LUKKUDE TURVAKLASS

Levinuim lukkude turvaklass, millele Euroopas viidatakse, on Suurbritannias välja töötatud reitingusüsteem “Sold Secure”. Tegemist on lukuekspertide ühingu reitinguga, mille järgi lukkudele antakse hindeks pronks, hõbe või kuld (bronze, silver, gold). Korraliku luku juures on see reiting enamasti ka kirjas.

Lisaks on lukutootjatel ka oma turvareitingud, mida võib samuti uskuda. Sellega paneb lukutootja oma lukud turvalisuse järgi edetabelisse. Hea süsteem on näiteks saksa tuntud lukutootjal Abus’el, mis annab oma lukkudele hinde 1st kuni 15 punktini. Abus’e süsteemist saab lähemalt lugeda siin.

KUIDAS HINNATA KVALITEETI

Kehva ja hea rattaluku vahe on selles, et esimesest saab varas paari sekundiga ja lihtsate tangidega jagu, teise kallal peab kurikael möllama kauem ning appi tuleb võtta ka ketaslõikur. Niisiis on kindlustus jätkuvalt ainus täiesti kindel kaitse varguse vastu.

Mõistagi on rattalukkudest kasu. Esiteks ei pea lukk olema maailma tugevaim – ta peab olema vaid tugevam kui kõrval seisva sama ägeda jalgratta lukk.

Teiseks, kui jätad ratta veerandiks tunniks poe ukse taha, lukustatuna 15 turvaklassiga liigendlukuga, siis ei hakka varas vast päise päeva ajal ketaslõikuriga käsipuud pooleks lõikama, kui ta just pimekurt või peast pisut soe pole.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Meie lugejad on rattalukkudega üsna hästi kursis ning kui vaadata kommentaare loo all Eesti Rattarikkaks kogukonnas, selgub, et suur osa igapäevaseid rattureid eelistavadki kas U- või lülilukke.

Jalgratas on omanikule vähemalt sama kallis kui auto ning nagu näha, osatakse oma kaherattalisest ka hoolida. Järgmine loogiline samm lukustamise järel ongi kindlustamine. Sellest kirjutame peagi lähemalt.

Allikas: Bike ID, pildid: tootjad, Bike ID. Kaanepilt: Pixabay

3 kommentaari

  1. blank

    Väide, et head lülilukud on rattalukkude seas ka kallimate hulgas, makstes enamasti rohkem kui 100 eurot, on tugevalt liialdatud. Lülilukkude hinnad jäävad ikka valdavalt 50 ja 100 euro vahele. Üks populaarsemaid – Abus Bordo 6000 on olenevalt müüjast 70-80 eurot.

KOMMENTEERI SIIN