Reede, 22. september 2023
2. juunist 5. juunini toimus Tallinnas kuues Tallinn Bicycle Week. Tänavu osales üritustel rekordiline arv jalgrattasõidust huvitatuid. Tour d’Öö tõi Lilleküla staadionile kokku rohkem kui paar tuhat ööratturit ning menukalt kulgesid kõik jalgrattanädala üritused. Saabuv suvi on põnevatest ühistegevustest  kirju.

Rattafestivali traditsioon sai alguse 2011. aastal, mil Tallinn oli Euroopa Kultuuripealinn ning sel on suur osa Eesti Linnaratturite Liidu tegevusest rattakultuuri tutvustamisel, uurimisel ja arendamisel Tallinnas ja teistes Eesti linnades.

Festivali üks tippsündmusi, Tour d’Öö XXXII Tallinn/Suur Suvekruiis tõi Lilleküla staadioni parklasse ja sealt mööda linnatänavaid edasi kulgema hinnanguliselt rohkem kui 2000 ratturit. See näitab, et rattaga linnas sõitmine muutub üha iseenesestmõistetavamaks järjest rohkemate linlaste jaoks.

TourdÖÖ-lõpupilt2016_foto-TallinnBicycleWeek

Üks festivali korraldajatest, Rein Soesoo kõneleb: ,,Oleme veendunud, et öistel ühissõitudel osalejad rikastavad meie tänavaid ka argipäevadel: sõidavad tööle, kooli, viivad ja toovad oma lapsi lasteaiast. Soovime, et just need samad lapsed saaksid lähiaastatel sõita ringi võimalikult turvalises keskkonnas. Tour d’Öö on küll meelelahutuslik ettevõtmine, ent näeme, et selle mõju on olnud viimase kuue aasta jooksul suurem kui ettevõtmise algatajad oskasid oodata,“ lisab Soesoo.

[dropcap]POPULAARNE RATTANÄDAL [/dropcap]Ka TBW festivali teisi ettevõtmisi saatis edu. Vabaduse väljakul toimunud rattakoolitusel osutus populaarseks Politsei- ja Piirivalveameti ning TBW koostöös toimunud ohutu sõidu kool, mis näitas selget vajadust taolisi ettevõtmisi statsionaarsemalt korraldada, et ratturite pealekasv valdaks nii sõidu tehnilist poolt, etiketti kui liikluseeskirju.

Populaarsuse puudumise üle ei saanud kurta ka väljakul oma tööd tutvustanud rattamehaanikud. Publiku ovatsioonide saatel möödusid BMX flatland’i demoetendus Flatstyles Estonian Edition ning lustakas rattapolo turniir.

Telliskivi Loomelinnakus toimunud Goldsprints klubiööl nautis rattarahvas öist melu, ent ei puudunud ka sportlik noot – pukirataste võidusõidu auhinnad anti välja suurepäraste tulemustega. Festival päädis rahulikus tempos pühapäevasel rattapiknikul.

Tour d'ÖÖ üritused vabaduse väljak

[dropcap]ÜRITUSED JÄTKUVAD [/dropcap]Festivali korraldaja Eesti Linnaratturite Liidu suvi on töine. Jätkuvad tegevused mai lõpus Riigikogus loodud jalgrattaga liiklemise ning linnaratturite toetusrühma ümber.

9. juulil ootab ees omanäoline rattaüritus Vormsil, augustis sõidetakse öine tuur Pärnus, Augustiunetuse raames ning veeretakse Tartus, Linnafestivalil UIT. Puutumata ei jää ka Võru ning Viljandi. Suvetuuritamine on ettevalmistuseks 2018.aastal toimuvale Tour d’ÖÖ Eestile, mis on osaks EV100 programmist.

Juba suve lõpus kuulutavad Eesti Linnaratturite Liit ja Tallinn Bicycle Week välja ideekonkursi järgmise aasta festivali laiendamiseks ja mitmekesistamiseks, sooviga kaasata veelgi rohkem inimesi ühistegevustesse ja jalgrattakultuuri populariseerimisse: ,,Soovime, et festivali tegevusse oleks kaasatud üha suurem hulk huvigruppe. Näeme, et just ühine tegutsemine on see, mis toob rataste kasutamise üha suuremasse fookusesse ning parandab seeläbi ka meie ühist elukeskkonda,“ on Eesti Linnaratturite Liidu esindaja Tõnis Savi veendunud.

Tour d'ÖÖ

TBW ja Eesti Linnaratturite liidu tegevusel saab silma peal hoida FB lehe kaudu
Vaata ka, mis toimub suurimas Eesti rattarikkaks! FB kommuunis
TBW Instagrammi leht
Allikas: TBW, ELL. Pildid: Jaanus Ree, Gabriel Winegarner, Maria Ruubas

Uuring: jalgrattasõit vähendab edukalt seenioride riski surra südamehaigusse

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.