Kolmapäev, 1. veebruar 2023
Möödunud aastal hukkus Eestis kaks ja sai viga 175 jalgratturit. Neist õnnetustest suure osa saanuks ära hoida kui liiklejad üksteisega arvestaksid. Ratturi seisukohalt on jätkuvalt kõige odavam elukindlustus jalgrattakiiver ning pimedal ajal enese nähtavaks tegemine.

Liikluskindlustuse fondi andmetel oli mullu 118 liikluskindlustuse juhtumit, kus õnnetuses osales jalgrattur. Maanteeameti statistika kohaselt sai eelmisel aastal liiklusõnnetustes kokku vigastada 175 jalgratturit ja kaks inimest hukkus kokkupõrkel sõidukiga.

Turvaliseks sõiduks peab jalgrattal olema signaalkell, töökorras pidurid, ees valge ja taga punane tuli ning helkur, samuti kodarates valged või kollased helkurid. Lisaks võiks rattur kanda kiivrit ning olla pimedal ajal ise hästi nähtav – see on odavaim viis ellu jääda.

Õnnetuste ennetamine on ka ratturite puhul oluline. Kui planeerida oma teekond eelnevalt ning vältida tipptunni ajal ummistunud liiklussõlmi, arvestada kaasliiklejatega, tunda märguandeid ja neid ka kasutada, siis ei tohiks rattasõit probleeme tekitada.

ÕNNETUSJUHTUMI KINDLUSTUS TULEB APPI

Sugugi mitte kõik õnnetused pole liikluskindlustuse juhtumid. Kui ratturiga juhtunud liiklusõnnetuse kahju eest vastutab autojuht, siis jalgratturi kahju hüvitab sõiduki juhi liikluskindlustuse kindlustusandja.

Juhul kui rattur saab viga vale sõiduvõtte tõttu kukkudes või muus õnnetuses, on abiks kui olemas õnnetusjuhtumikindlustus.

Õnnetusjuhtumikindlustus aitab katta inimese väljaminekuid õnnetuse korral, kui ta saab vigastada, jääb töövõimetuks või saab püsiva puude.

Õnnetusjuhtumikindlustuse hüvitist makstakse ka juhul, kui kannatanule tekitatud kahju hüvitab õnnetuse põhjustaja liikluskindlustusandja.

Kindlustushüvitist võib kannatanu kasutada omal äranägemisel, näiteks tasulise taastusravi eest maksmiseks, eluaseme kohandamisel ratastooliga ligipääsetavaks või õnnetuse tõttu vähenenud sissetuleku kompenseerimiseks.

TEAVITA POLITSEID

Auto ja jalgratturi kokkupõrke järel on vaja õnnetus sündmuskohal osaliste andmetega vormistada ja politseid teavitada.

Pärast õnnetust arvatakse sageli, et vigastus ei ole tõsine ja teavitamine ei ole vajalik. Tihtipeale avalduvad aga tervisekahjustused hiljem, mistõttu tuleb kohe helistada 112.

Liikluskindlustuse kindlustusandja hüvitab kannatanule ravikulu ja töövõimetuse või töövõime vähenemise tõttu saamata jäänud sotsiaalmaksuga maksustatava tulu.

KA KOERAD ON OHUKS

Ükski hüvitis ei ole inimese tervisest tähtsam. Jalgratturil tuleb alati liiklust jälgida ja teinekord oleks tervise huvides mõistlik pigem autojuhile teed anda, kui enda eesõigust järgida.

Tavapärased õnnetusjuhtumid jalgrattaga liigeldes on kukkumised, mille tagajärjeks on rasked põrutused ja luumurrud. Ka koerad kimbutavad jalgrattureid ja halvimal juhul lisandub kukkumisest saadud traumale ka koerahammustus.

Allikas: LKF

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.