Ego Urban Transporter on pilkupüüdev kolmerattaline, mis linnaliikluses asendab edukalt nii autot kui jalgratast. Kondiauru ja elektri jõul edasi liikuv voolujooneline väikesõiduk on ilmastikukindel ja selle tippkiiruseks on kuni 32 km/h.

Velomobiilid on kolmerattalised sõidukid, mis liiguvad pedaalimise jõul ja mida katab aerodünaamilise kujuga kere. Seni tuntud velomobiilid Pedalist, e-fox, Elf ja Tripod saavad endale peatselt tubli konkurendi – Illinoisist pärit leidur Eliel Rojas plaanib Kickstarteri ühisrahastuse toel hakata tootma hübriidvelomobiili nimega Ego Urban Transporter. Hübriid siis sellisena, et liikumiseks on ühendatud kondiauru ja elektri jõud. Nagu teisedki velomobiilid, on tegemist päris pilkupüüdva sõidukiga.

“Ma olen üles kasvanud linnas ja olen alati tahtnud luua sõiduki, mis vähendaks keskkonnasaastet ja liiklusummikuid ning ühtlasi lahendaks parkimisprobleemi,” räägib Ego Urban Transporteri looja Eliel Rojas. “Alguses mõtlesin, et teen sellise sõiduki iseenda tarbeks. Ehitasin neljarattalise jalgratta platvormi, millele mõtlesin oma sõiduki rajada. Siis vaatasin, et ei, ma tahan midagi toredamat kui see. Nii sündiski Ego Urban Transporteri prototüüp, sõiduk, mis pole mõeldud sportlastele vaid inimesele, kes teeb oma igapäevasõite linnas. Sel on piisav sõiduraadius, seda ei pea ainult väntama, see näeb lahe välja ja asendab edukalt autot.”

Suuremad velomobiilid on enam-vähem sama kõrged kui autod, mis muudab nad teistele liiklejatele hästi nähtavaks. Samuti on sellise velomobiili juhil päris hea vaateväli. Väiksemad mudelid on aga lühema esiosaga ja enamasti loodud kiiremaks sõiduks – ühtlasi pakuvad need sõitjale mugavamat istumisasendit. Ego Urban Transporter on kombinatsioon mõlemate parimatest omadustest. 1,4 meetri kõrgune sõiduk on piisavalt kõrge, et olla kaasliklejatele nähtav, juhi jaoks on selles aga mugavat sõiduasendit võimaldav iste.

Ja nagu velomobiilide maailmas trendiks, on ka Ego standardvarustuses elektriline abimootor. Muidugi võib sellega sõita ka ainult pedaale vändates, kuid soovi korral tõttab appi 750W elektrimootor, mis annab omalt poolt hoogu juurde või võtab kogu liikumise vaeva enda kanda. Mootori jõul võib sõiduk arendada kiirust kuni 32 km/h (siis sekkub elektrooniline kiirusepiiraja), sõiduulatuseks lubatakse aga 48 km.

Kummastust tekitab velomobiili kere oma lahtiste külgedega. Tootjad kinnitavad, et see on ventilatsiooni eesmärgil, samuti ei paiska sel juhul külgtuul sõidukit ümber, vaid puhub sellest läbi. Siiski on olemas ka nailonmaterjalist allatõmmatavad kardinad, mis kaitsevad ilmastikutingimuste eest ja parandavad aerodünaamikat. Sõidukisse pääsemiseks tuleb aga kere ülemist osa tõsta – see avaneb esiosas oleva uksehinge abil ülespoole. Muidugi on Ego varustatud ka esi-, taga- ja suunatuledega, küljepeeglitega, ketaspiduritega ja vedrustusega.

Huvilistel tasub Kickstarteri kampaanial silma peal hoida (ja miks mitte ka omalt poolt hoogu anda) – vajalik info on projekti kodulehel. Ego looja Rojas on lubanud esimesel 20 toetajal osta Ego 3750-dollarise erihinnaga – tavahinnaks plaanitakse ligemale 5000 USD. See hind tundub esialgu olevat krõbedavõitu, kuid on tegelikult üsna samas suurusjärgus teiste elektri-velomobiilidega.

Avatud Ego Urban Transporter

[dropcap]ACCELERISTA KOMM[/dropcap]Eliel Rojas on oma ühisrahastuse kampaania vist veidi valesti ajastanud või siis ei ole ta sellele kolmerattalisele piisavalt tähelepanu tõmmanud – siiani on projektil Kickstarteris vaid üks toetaja. Iseenesest on mõte ju hea – sõiduk näeb lahe välja, liigub kiirelt edasi ja on keskkonnasõbralik.

Kui midagi ette heita, siis kallist hinda ja mõningaid turvalisusega seotud küsimusi. Ka võiks mõelda tootearenduses sellele, kuhu panna lapsed? Egoga on tore tööle minna küll, aga enne tuleb päkapikud lasteaeda ja kooli ära viia. Või siis äkki kahekohaline velohübriid? Nädalavahetusel linnaserva, linnulaulu kuulama kallimaga? Mõtle sellele, Eliel ja ära head mõtet maha mata!

Allikas ja meedia: Ego Urban Transporter

Tõlkis: Lena Murd

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.