Pühapäev, 4. detsember 2022
Jalgratas tähistab tänavu 200. juubelit. Eesti teedel-tänavatel on kaherattalised vuhisenud umbes sajandi. Sellest, kuidas velost on saanud meie argipäeva pea lahutamatu osa, jutustab näitus „Meie sõber jalgratas“, mis on avatud Tallinnas, Rahvusarhiivi Maneeži tänava galeriis kuni 22. detsembrini 2017.

Näitus toob Rahvusarhiivi filmiarhiivi kogudest välja nii liikumatud kui ka liikuvad pildid kahe või enama rattaga kondimootoritest.

Näituse pealkiri „Meie sõber jalgratas“ on laenatud Hans Roosipuu 1987. aasta samanimelisest dokumentaalfilmist – mida saab ka näitusel näha –, olles seega väike kummardus legendaarsele spordifilmide režissöörile ja operaatorile, kes kahjuks lahkus hiljuti meie seast.

„Lisaks Rahvusarhiivi visuaalsele materjalile saab näitusel näha ka mitmeid rattaid erinevatest ajastutest. Kindlasti on silmapaistvaim üle-eelmise sajandi lõpust pärit kõrgratas Rudge 60”, mille pani välja Mark Vuuk oma erakogust, kust on galeriisse nähtavale toodud lisaks ka miniatuurne prantsuse lasteratas 1920. aastatest,“ räägib näituse kuraator Maarja Hindoalla.

Eesti Jalgrattamuuseumi kogudest on näitusel esindatud 1940. aastast pärit Rootsi meesteratas Husqvarna ning 1969. aastal Harkivi tehases valmistatud meestejalgratas Ukraina B-134.

Waypoint Tallinn on välja pannud Minski Mootor- ja Jalgrattatehases toodetud kokkupandava jalgratta ning 1990. aastate alguses humanitaarabi korras Eesti kaitsejõududele antud Rootsi sõjaväeratas.

Tasuta jalgrattatuurid Tallinna filmiradadel

Lisaks on kõik huvilised oodatud osa võtma näituse juurde kuuluvatest Tallinna rattatuuridest 23. ja 30. septembril kell 15. Ekskursioonid on mõeldud jalgratastel läbimiseks ning kõigile tasuta – nii neile, kes tulevad oma rattaga, kui ka neile, kes soovivad kasutada tuuri läbiviiva firma Waypoint Tallinn Adriatica linnarattad.

Tuur viib trajektooril Kesklinn-Pelgulinn kohtadesse, kus on toimunud nii kodu- kui ka välismaiste filmide võtted. Jalgrattatuur kestab orienteeruvalt kaks tundi ning lõpeb Rahvusarhiivi filmiarhiivis, kus tuleb vaatamisele Juli Kuni lavastatud jalgrattakomöödia “Jalgrattataltsutajad” (1963).

Kõigil huvilistel palutakse end tuurile registreerida aadressil maarja.hindoalla@ra.ee või telefonil 55550286.

Näitus jääb avatuks kuni 22. detsembrini ning Rahvusarhiivi galeriis, Maneeži 2, Tallinnas ja seda on võimalik külastada teisipäevast-reedeni kl 11-18, L kl 11-15.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.