Teisipäev, 23. aprill 2024
Taanis Aarhusi linnas on käivitatud pilootprojekt, mille käigus plaanitakse ratturid varustada spetsiaalsete kiipidega, mis muudavad foorituled neile soodsaks.

Aarhusis liiklevad jalgratturid saavad peatselt rõõmsalt tööle või kooli vändata, ilma et neid peataks ükski punane foorituli. Selleks tuleb paigaldada jalgrattale vastav kiip, mille foori sensor ratturi lähenedes ära tunneb ning tule roheliseks ümber lülitab.

Aarhusi projekt on osa Euroopa Liidu programmist RADICAL, mille käigus viiakse linnaliikluse planeerimine kokku tehnoloogiaprojektidega viies Euroopa linnas. Need linnad on Santander Hispaanias, Issy‐les‐Moulineaux Prantsusmaal, Ateena Kreekas, Genoa Itaalias ja Aarhus Taanis.

Projekti eesmärk on tõhustada jalgrattaliiklust ja innustada inimesi rohkem kaherattalisi sõiduvahendeid kasutama, andes neile linnas liiklemisel teatud eelised. Peamised põhjused jalgrataste mittekasutamiseks on kehvas korras rattateed ja pidev vajadus foori all peatuda – nii selgus Aarhusi linnavalitsuse poolt projekti raames tehtud uuringutest.

Osana jalgrattasõitu soodustavast pilootprogrammist on Aarhusis üks tiheda liiklusega ristmik juba muudetud jalgrattureid eelistavaks. Ratturid, kes on varustatud foori sensorit aktiveeriva kiibiga, muudavad foorile lähenedes fooritule roheliseks. Tänavaid ratturisõbralikuks muutes loodetakse vähendada autoliiklusega kaasnevaid ummikuid ja õhusaastet.

Aarhusi jalgrattaprojekti esimestel kuudel on kiibiga varustatud 200 ratturit ja valmis on ristmik, mille fooridel on olemas kiibiga rattureid tuvastavad sensorid. Süsteemi looja ja paigaldaja, Taani ettevõtte ID-Advice väitel on käesoleva aasta keskpaigaks kavas veel mõne ristmiku sensoritega varustamine.

Tehniliselt näeb asi välja nii, et kiip kinnitatakse jalgratta esiratta külge ja kui rattur möödub sensorist, annab see foorile teada vajadusest roheline tuli sisse lülitada. Välja arvatud muidugi juhul, kui autod parasjagu ristmikku ületavad. Aga idee on selles, et anda ratturitele võimalusel roheline tee.

Kiibid on liiklusvoos ettetulevatele probleemidele üsna lihtne lahendus. Paljudel tänavatel on juba praegu ristmike läheduses magnetsensorid, mis annavad lähenevast autost foorile teada – nii saab süttida vajalik foorituli. Jalgrattad on kerged ja neis ei ole magnetsensorite mõjutamiseks piisavat metallikogust. Siin tulebki appi spetsiaalne kiip, mis kinnitub kergesti ratta külge ja ei vaja laadimist ega mingit muud hooldust. Ka sensorid on mõõduka suurusega ning samuti hõlpsasti paigaldatavad.

Esimesed katsetused on olnud edukad. Ratturid ja autojuhid on rahul, ei ole olnud ka õnnetusi ega muid intsidente. Ainsad probleemid on olnud seotud süsteemi ülesehitusega. Sensorite hooldus on mõnevõrra komplitseeritud, kuna neile on raske ligi pääseda.

Samuti on kiibid, mis algselt polnud jalgratastele mõeldudki, veidi veidra välimusega ja suurevõitu. Kuid tehniliselt on kõik töökorras. Pigem ongi tegu disainiprobleemidega. Tootja tegeleb süsteemi arendamisega ja käsil on ka paigaldustööd teisel Aarhusi ristmikul – tööd valmivad tänavu teises kvartalis.

Seda kontseptsiooni saab rakendada paljudes erinevates linnades. Huvi on juba ilmutanud Lissabon ja Ateena. Samuti suunatakse oma tegevus nendele linnadele Euroopas, USAs ja Austraalias, kus rattasõitu soodustamist ja autoliikluse vähendamist oluliseks peetakse. Näiteks San Francisco plaanib rakendada seadust, mis lubaks ratturitel stoppmärkide ees mitte peatuda, vaid aeglustades edasi sõita.

Taanis on palju rattureid. Aarhus püüab luua oma linnas järjest mõnusamat keskkonda pedaalijatele ja arendada kaasaegset jalgrattakultuuri. Üks on kindel – kui tahad olla moekalt linnalik, siis on sul jalgratas ja sa kasutad seda transpordivahendina.

DNK_bicycle_light_2 Taani jalgratturid

[dropcap]ACCELERISTA KOMM[/dropcap]Seni, kuni keegi jalgratturile kiipi kõrva taha ei kleebi, on kõik väga lahe. Iga projekt (olgu või euro-), mis soodustab keskkonnasäästlikku linnas liiklemist on teretulnud. Jalgrattaga sõitmine on tervislik ja võib olla isegi väga äge – mõelge kasvõi Saksamaal avatud jalgratta kiirteele! Ühesõnaga, disainige see ratta külge käiv vidin kauniks ja andke minna! Roheline tuli pedaalijatele!

Kurbi mõtteid Eesti rattakultuurist siinkohal mõtlema ei hakka, eks. Minge Aarhusi – nii avardate silmaringi ja võitlete ühtlasi lampjalgsuse vastu (Noortefilm “Keskpäev”, tsitaadi parafraseering).

Allikas: Smithsonian magazin, Bicycle RFID service Aarhus

Kaherattalised rokivad: Saksamaal avatakse esimene kiirtee jalgratastele!

KOMMENTEERI SIIN