Kolmapäev, 1. veebruar 2023
Terve maikuu toimub Tallinnas Eesti Linnaratturite Liidu kampaania “Reedel rattaga tööle”, mille eesmärgiks on inimeste liikumisharjumuste tervislikumaks muutmine ning ratta kuvandi laiendamine pelgast spordivahendist transpordivahendiks, mis sobib ka argisõitudeks. Isikliku ja laiema kuvandi muutmist võiks alustada igareedesest töökohale pedaalimisest.

Mida rohkem inimesi eelistab liikumisvahendina ratast, seda turvalisemaks muutub rattaga liikumine, rattureid osatakse näha loomuliku osana linnaliiklusest ning neid ka märgatakse.

Reedel-rattaga-

Kampaania “Reedel rattaga tööle” näol on tegemist sünteesitud ideega ameeriklaste Casual Friday traditsioonist, mis annab kontoriinimestele loa ühel päeval nädalas veidi vabamate reeglite järgi rõivastuda ning inglaste algatatud ,,BiketoWork“ kampaaniast, mis ergutab inimesi rattaga tööle sõitma. Mõlemad eelmainitud kampaaniad on märkimisväärselt muutnud inimeste harjumusi ning sobivad seega suurepäraselt Tallinnas algatatud kampaania inspiratsiooniks.

“Eestis on hulgaliselt rattaspordi harrastajaid, kuid enamikule neist jääb ratas väljaspool sporditrenni võõraks ning nad ei kasuta seda argitranspordivahendina teel kooli, tööle, kauplustesse. Kutsume üles kasutama reedet kui katsetamispäeva ning jätma sel päeval auto koju ning liikuma tööle rattaga,” räägib Eesti Linnaratturite Liidu liige ning tuntud rattafestivali Tallinn Bicycle Week organisaator Tõnis Savi.

“Me istume palju ja liigume vähe. Viime oma lapsed autoga lasteaeda ja kooli, sõidame ise tööle. Vähest liikumiskultuuri on meile ette heitnud mitmed uuringud, mis ütlevad, et oleme selle tulemusena vähem terved ja muide, ka vähem loovamad. Meie lapsed liiguvad peamiselt kehalise kasvatuse tundides või klassiruume vahetades. Ka parlament võiks siin head eeskuju näidata, istuda kasvõi kord nädalas ratta selga ja tööle vändata. ,,Reedel rattaga tööle“ saab endale parlamendiliikmetest kindlasti tugeva toetusgrupi!” tõdeb kampaania patroon, Riigikogu liige Heidy Purga.

Maikuu jooksul võib Tallinna teid ääristamas näha plakateid, mis soovitavad reedel autot koju jätta ning selle asemel hoopiski rattaga tööle sõita. Kampaania oluliseks osaks on ka teemaviide #reedelrattaga, mis viib sõnumit edasi inimeselt inimesele sotsiaalvõrgustike kaudu.

“Loodame, et teemaviide #reedelrattaga osutub sama edukaks kui eelmisel suvel käiku lastud #veloloveeesti, mille on endale Instagramis külge saanud juba ligi 500 emotsioone tulvil kaadrit,” tõdeb kampaania üks eestvedajaid Rasmus Kaljujärv. “Tähistades oma tööle sõitmise kaadri teemaviitega, annad oma sõpradele, tuttavatele, sugulastele teada, et toetad ideed ning innustad teisigi liikuma,” on Kaljujärv veendunud.

Otsi instast hashtagi: https://www.instagram.com/explore/tags/veloloveeesti/
Otsi instast hashtagi: https://www.instagram.com/explore/tags/veloloveeesti/

Kampaania algataja, Eesti Linnaratturite Liit on Eesti teede, tänavate ja inimeste rattasõbralikkuse ning ratturite huvide eest seisev organisatsioon, mis on loodud aastal 2014. Eesti Linnaratturite Liidu tegevuse eesmärgiks on Eesti liiklus- ja rattakultuuri areng, ratturite hulga kasv ja rattureid siduva ühtekuuluvustunde tekitamine; samuti mõistliku, tervisliku ja jätkusuutliku elustiilja inimsõbraliku elukeskkonna loomise propageerimine.

Eesti Linnaratturite Liidu tuumiku suurimaks edulooks on juba kuuendat aastat Eesti rattaentusiaste kokku toov rattafestival Tallinn Bicycle Week. Lisaks on liitu kuuluvate rattaentusiastide eestvedamisel viimase kuue aasta jooksul toimunud üle kahekümne legendaarse õhtuse Tourd’ÖÖ ühissõidu, võistlusi ja häppeninge, mis on aidanud kasvatada juba tuhandetesse ulatuvat linnaratturite kogukonda.

jalgrattasõit
Velomobiilne kontor. Iga päev, peaaegu iga ilmaga

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Teeme ühe asja nüüd selgeks: kampaania on tore küll, aga pikemas perspektiivis see ei toida. Kampaania kõnetab kõigepealt neid, kes nagunii on asjaga hästi kursis ja antud juhul kannavad südames sügaval pedaalipisikut.

Seejärel, kuulsate ja tuttavate toel, jõuab see teadmine, et rattaga saab mõnusalt liikuda nendeni, kes sisimas on ammu valmis olnud proovima. Autousku inimeste ülemeelitamine kaherattaliste leeri, kasvõi üheks päevaks nädalas saab olema keeruline seni, kuni üldine poliitika jätkuvalt autoga liiklemist soosib. Ka ei tule siinkohal kasuks fanaatilised röögatused teemal “auto on saatanast”, need toimivad pigem vastupidiselt ja jalgrattakultuuri naeruvääristavalt.

Jalgrattasõidust tuleb isiklikul initsiatiivil teha igapäevane harjumus. Ja soovitada seda ka sõpradele. Pole mõtet uluda, et rattasõit on ohtlik ja ei saa ja autojuhid ei arvesta – halamise asemel lükka oma vokk kuuri alt välja, haara lenksust ja hakka sõitma! Mida rohkem meid on, seda uhkem on; ja seda rohkem meid ka märgatakse.

Seda, et kampaania toimub Tallinnas, ei tasu ka üleliia üheselt võtta – igal pool peab toimuma, iga päev; ja iga ilmaga! Kõik pedaalima, parema tervise, õnnelikuma olemise ja helgema tuleviku nimel. Ja lõpuks, tibusid loeme me seekord juuni alguses, kui kampaania on läbi. Siis peaks olema selge, palju päriselt osales, palju oli uusi tulijaid ja mitu sellest endale iga(päevase) või reedese harjumuse kujundasid. Kui läheb hästi, on meid palju ja linnapilt hakkab soovitud suunas inimsõbralikumaks muutuma.

Allikas: Eesti Linnaratturite Liit, pilt: Instagram #veloloveeesti, Eik E. Sikk

Uuring: jalgrattasõit on kuus korda autosõidust odavam!

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.