Reede, 1. märts 2024
Pühapäeval, 18. septembril on jälle autovaba päev! Tallinnas korraldatakse sel puhul juhendatud jalgsimatk ja jalgrattaretk. Alates tänasest saab end nendele tasuta üritustele registreerida. Kogu septembri kestab pealinnas keskkonnasõbraliku liikumise kuu, mille raames püütakse inimestele selgitada, et auto pole paratamatus – liikuda saab ka jalgrattaga, ühistranspordiga või jalgsi.

Keskkonnasõbraliku liikumise kuu plakatKeskkonnasõbraliku liikumise kuu tippsündmuseks Tallinnas on autovaba päev, mis sellel aastal toimub 18. septembril, Euroopa liikuvusnädala raames, algusega kell 10 Lasnamäel Pae tänaval.

Sel päeval suletakse Pae tänava Peterburi maantee ja Punase tänava vaheline lõik autoliiklusele. Traditsiooniliselt toimub autovabal päeval giidiga jalgsimatk ja jalgrattaretk, mis on kõigile tasuta.

Sel aastal on huvilistel võimalus osa võtta jalgsi ajaloomatkast Sikupilli asumis ja Pae pargis või jalgrattaretkest “Lood Lasnamäe loodusest ja arhitektuurist”.

Ajaloomatkal jalutatakse läbi vana Sikupilli eeslinna, räägitakse Dvigateli tehase ja raudtee ajaloost ning tutvutakse Pae pargiga, kust omal ajal linna ehitamiseks kive murti.

Jalgsimatka giidiks on Gustav Adolfi Gümnaasiumi ajalooõpetaja Jaak Juske, kelle jalgsimatkad Tallinna ajaloolistes kohtades ja asumites on saanud populaarseks pealinna ajaloohuviliste seas.

Jalgrattaretkel “Lood Lasnamäe loodusest ja arhitektuurist” on kavas 17 peatust, mis viivad huvilised tutvuma näiteks Sikupilli asumi arhitektuuriga, Tondiraba jäähalliga, õigeusu kirikuga, Tallinna Lauluväljakuga, KUMU-ga, Suhkrumäe paljandiga, meteoriidikraatriga, Jüriöö pargiga ja teiste piirkonnas paiknevate huvitavate ehitiste ja kohtadega. Jalgrattaretke giidiks on arhitektuuriajaloolane Mihkel Karu.

Korraldajad paluvad huvilistel end jalgsimatkale ja jalgrattaretkele eelregistreerida. Seda saab teha siin.

Eelregistreerimine lõpeb 15.09 kell 15:00. Kohtade arv on piiratud. Vabade kohtade olemasolul on võimalik end registreerida ka 18.09 Pae tänaval Tallinna Keskkonnaameti telgis kuni kella 11.30-ni.

Kõik registreeritud osavõtjad saavad keskkonnasõbraliku liikumise kuu meened, seljakoti, kerge kehakinnituse ning neil on võimalus üks kord oktoobrikuu jooksul külastada tasuta Tallinna Botaanikaaeda. Tervisliku jooki pakub Kadarbiku. Autovabal päeval on osalejatel võimalus oma ratas jätta tasuta valvega rattaparklasse.

Rohkem infot keskkonnasõbraliku liikumise kuu kohta saab veebilehelt ning linnavalitsuse infosaalis ja linnaosavalitsuste infosaalides jagatavatest infovoldikutest. Keskkonnasõbraliku liikumise kuud korraldatakse Tallinnas viiendat korda ja seda koordineerib Tallinna Keskkonnaamet.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]No hea mõte, sõita ühel kenal pühapäeval rongiga Tallinna, ratas kaenlas, ja teha osale linnast tiir peale! Või siis minna jalgsimatkale, kus Jaak Juske põnevaid lugusid pajatab. Lihtsalt, mõtleme nüüd – kui paljud meist ikkagi on päriselt, iga päev valmis loobuma Tallinnas autosõidust?

Iseenesest on linn piisavalt pisike, et läbida see rattal või ühistranspordiga. Saatuslikuks saab aeg, mis näiteks Lasnamäelt Mustamäele liiklemise peale kulub – selleks, et sõita Laagna otsast TTÜ juurde, kulub kaugelt üle tunni aja. Linnaisad, kui te seal aega saate, tehke ühistranspordivõrk korda ja tänaste linlaste vajadusele vastavaks! Siis räägime autovabastusest tõsisemalt edasi, eks.

Allikas: Tallinna Keskkonnaamet

KOMMENTEERI SIIN