Laupäev, 20. aprill 2024
Tallinna linnavalitsus, Bolt ja Comodule sõlmivad lepingu, mis võimaldab rendifirmadel edaspidi kesklinnas tasuta kasutada linna poolt loodavaid tõuksiparklaid. Hoiukohti tuleb vähemalt 70.

Vaata hoiukohtade esialgseid asukohti kaardilt

Tallinna linnavalitsus kiitis eelmisel nädalal heaks koostöökokkuleppe, millega saavad elektriliste tõukerataste teenuse pakkujad liituda. Esimesena liituvad Bolti ja Tuule särtsutõukse rentivad ettevõtted. Kõigil teistel saab see võimalus samuti olema.

Kava kohaselt loob Tallinna Transpordiamet kesklinnas vähemalt 70 elektriliste sõiduvahendite hoiukohta, mida leppega liitunud ettevõtetel on võimalik tasuta kasutada. Esialgu on kohti umbes 1380 tõuksile.

Osaliselt luuakse uued parkimisvõimalused tõukeratastele seniste mootorsõidukite parkimiskohtade arvelt, see peaks leevendama senist kaootilist parkimiskorda. Tulevikus luuakse hoiukohad ka “Pargi ja reisi” parklatesse, mis kasvataks tõukside parkimiskohtade arvu 3000ni.

Ühtlasi kaob seni rendifirmadele kehtinud kohustus elektritõukerattad kella 23.00st linna pealt kokku koguda ja see omakorda teeb võimalikuks rataste ööpäevaringse kasutamise.

Koostöölepingu koostamisel on rendifirmadel olnud oma roll: vastavalt kasutajate tagasisidele võimaldab uute parklate süsteem muuta teenuse paindlikumaks ja turvalisemaks, seda ka kaasliiklejate seisukohalt, kes enam ei koperda suvaliselt maha jäetud tõukside otsa.

Eelkõige keskendub kokkulepe Tallinna kesklinna tasulise parkimistsooni ja „Pargi ja reisi“ parklatele laienevale regulatsioonile, kuid hõlmab siiski kogu Tallinna linna.

Rendifirmad ei pea neis parklates enam rataste hoiutasu maksma, kuid neil lasub kohustus edendada tõukside kasutajate liikluskultuuri ning esitada linnale statistikat, mida kergliikluse arendamisel arvesse võtta.

Kui leping sõlmitud, käivitub linna ja rendiettevõtjate ühine teavituskampaania, mis selgitab elektritõuksidega seonduvaid võimalusi ja riske ja peaks kaasa tooma liiklusohutuse kasvu.

Ettevõtjad kujundavad rataste üüriteenuse arendamisel ja rakendamisel kasutajate käitumisharjumusi rattaga liiklemisel ja selle parkimisel.

vahemalt 70
Vähemalt 70 parklat tõuksidele on edaspidi rakendustest leitavad

[dropcap]ACC komm [/dropcap] Viimaste nädalate liiklusavariide statistika kipub “ühte auku”: valdavas osas neis saavad kannatada tõuksijad, olgu siis tähelepanematute autojuhtide süül või omaenese kogenematusest.

Kampaania on vajalik ja annab mitmetele inimestele tööd, rohkem oleks vaja iga hooaja alguses elektritõukside kasutajaid koolitada – värviliste teadetetahvlite asemel võiksid parklates olla instruktorid, kes veenduksid enne kui inimene rattaga minema vurab, et ta sellega ka sõita oskab.

Üks võimalus on kehtestada tõuksirendis selged reeglid: selleks, et jalusele hüpata, peab taskus olema ratturi luba või autojuhiluba, see annaks mingigi garantii, et inimene on kursis, mis asi see liiklus on ja kuidas toimib.

Rattaparklate algatus on igal juhul tänuväärne ja koristab linnaruumis vedelevad rattad, muutes jalakäijatele ja teistele liiklejatele keskkonna ohutumaks. Millise “liikluskultuuri kasvu” see päriselus kaasa toob, näeme peagi. Vähemalt 70 korda vähem vedelemisvõimalusi on käeulatuses.

Kaanepilt: Ylle Tampere

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN