Motoexotika eri: mootorrattakunn Zündapp tähistab sajandat juubelit!

Pinterest LinkedIn Tumblr +
24.-26. märtsil leiab Tartu Näituste messikeskuses taas aset Lõuna-Eesti vanim motomess Motoexotika, kus näidatakse kaherattalisi igale maitsele. Eesti Vanamootorrattaklubi Unic-Moto teeb oma väljapanekuga kummarduse mootorrattakunnile Zündapp, mis tänavu tähistab oma sajandat juubelit.

Kolmel päeval jagub Tartusse motomürinat ning lisaks ratastele saab messil tutvuda mototarvikute ja -varustuse, taastatud ja ümberehitatud mootorrataste, motoseadmete, matkatarvete ja motoelektroonikaga.

Väljas on kõik suured tegijad: Yamaha, Suzuki, Harley-Davidson, Aprilia, Vespa, CFMoto, Benelli jt. Külastajate vahel loositakse välja koguni kaks mootorratast – laupäeval, 25. märtsil CFMoto CF 650-TF ja pühapäeval, 26. märtsil Harley-Davidson GX750 Street!

Lisaks siis südantsoojendavad vanad mootorrattad Unic-Moto boksis, mis seekord on suunatud Saksamaa viljaka ajalooga Zündappi tehase 100. aasta täitumisele.

Zündapp on tootnud (või püüdnud toota) mootorrataste kõrval ka muud olulist tehnikat nagu õmblusmasinad, muruniidukid, autod ning lennuki- ja laevamootorid. 24.-26. märtsini on aga Motoexotikal võimalik lähemalt kaeda mööda Eestimaad vuravaid Zündappi mootorrattaid – nii külgkorviga kui ka ilma: Bella R204 (1959), K-350 (1936), 1939. aasta mudelid K-500 ja KS650 ning lisaks üks 200ne Zündapp ning võimsam mudel KS750.

AJALUGU Aastal 1917 lõi Fritz Ludwig Neumeyer koos aurumasinate ja mänguasjade valmistaja F. Krupp AG ning kellade ja tööpinkide tootja Gebr. Thiel GmbH-ga Nürnbergis ettevõtte Zünder- und Apparatebau GmbH-Nürnberg.

Algselt, I maailmasõja ajal, valmistas ettevõte peamiselt relvastust, kuid kui sõja lõppedes tellimused järsult vähenesid, tekkis vajadus tootmise ümberkorraldamiseks.

1918. aastal läks ettevõte täielikult Neumeyeri valdusesse ning alustas koostöös Inglise mootorrattafirmaga Lewis uue kaubamärgi Zündapp (Zünder- und Apparatebau GmbH-st tuletatud nimi) arendamist.

Proovi tehti esimeste kergete mootorjalgrataste tootmisega ning pärast 1921. aasta Berliini auto- ja mootorrattanäitust otsustas Neumeyer pühenduda töökindlate ja lihtsate mootorrataste tootmisele.

Aastatel 1921-1984 oli Zündapp üks Saksamaa suuremaid mootorrattatootjaid, kusjuures edu ei peatunud ka Neumeyeri surmaga 1935. aastal, vaid kolmekümnendate lõpuks oli Zündapp üks viiest Euroopa suurimast mootorrataste valmistajast.

Esimeseks seeriamudeliks oli Z22, mis kujunes turul nii edukaks, et neid ehitati ja müüdi juba 1922. aastal 1500. Aastal 1928 ehitati uus, spetsiaalselt mootorrattaehituse tarvis projekteeritud tehas.

Mudelivalik suurenes – alates kahetaktilistest väikese kubatuuriga kahetaktilise mootoriga mootorratastest Z300, DB201, K200, KK200, K350 ja KK350 kuni neljataktiliste suurema kubatuuriga boksermootoritega ratasteni K400, K500 ja K800.

1938. aastal tootmisse jõudnud uus kahesilindrilise boksermootoriga KS600 sai legendiks – see mudel oli arendatud spetsiaalselt külgkorvmasinaks ja temast sai hilisema ülipopulaarse „Rohelise Elevandi“ KS601 esiisa. Edasi sündis sõjaväe otstarbeks loodud tugevdatud raamikonstruktsiooniga mudel KS750. Eripäraks oli see, et boksermootori silindrite telgedevaheline nurk oli 1700.

1950ndatel tootmisse jõudnud Zündapp KS601 oli toruraamil, tagaamortidega ning eelkäija 28 hobujõu asemel võimsama, 34-hobujõulise mootoriga. Võimsuse tõus tulenes kahe karburaatori ja uuendatud nukkvõlli kasutuselevõtust ning veel mõnest väiksemast modifikatsioonist.

Zündapp tegi katsetusi ka autoehituse valdkonnas: 1924. aastal ehitati litsentsi alusel üks neljakohaline Rover, 1931. aastal osaleti Volkswageni projektis, tehti valmis üks Porsche TYP12 ning sellega koostöö autotootjatega lõppes.

Porsche Typ12 Model Nuremberg

1957-1958ndatel üllitas tehas väikeauto Zündapp JANUS, millel alguses oli 400 cm3, hiljem 500 cm3 mootorratta mootor. Ja lisaks tootis tehas lennuki- ja laevamootoreid, elektrigeneraatoreid, pumpasid, muruniidukeid ja isegi õmblusmasinaid. Mootorrataste tootmises spetsialiseerus tehas pärast sõda põhiliselt väikesekubatuurilistele kahetaktilistele mootorratastele, motorolleritele ja mopeedidele.

1958. aastal müüdi Nürnbergi tehase ruumid ning tootmine kolis 1950ndatel aastatel Münchenisse ehitatud tootmiskompleksi. Augustis 1984 lõpetas ettevõte pankrotiga.

Tehas müüdi Hiinasse, kus mõne aasta jooksul jätkati Zündappi kaubamärgi all tootmist. Ka Portugalis toodeti veel kuni 1990ndate alguseni litsentsi alusel Zündappi firmamärki kandvaid mopeede ja motorollereid, kuid seal lõppeski selle särava ajaloolise tehase ajalugu, mille algusest saab tänavu 100 aastat.

Tekst: Gerli Ramler. Zündappi ajaloo pani kirja Avo Kompus. Pildid: vaba litsentsi alusel

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.