Berliin on esimene suurlinn maailmas, kus edaspidi saab ringi liikumiseks rentida Gogoro elektrirolleri. Nutikas ühiskasutusvõrgustik võimaldab teekonna lõpul jätta rolleri ükskõik millisesse süsteemi liidetud parklasse. Pilootprojekti raames võetakse Berliinis kasutusele 200 Gogoro e-rollerit.

Gogoro on Hiina Vabariigis (Taiwanis) 2011. aastal asutatud ettevõte, mis valmistab linnaliiklusse sobivaid kaherattalisi elektrisõidukeid ning nende akusid. Akude ehitamise osas tehakse tihedat koostööd Panasonicuga. Berliini projekti on kaasatud elektroonikahiid Bosch, millega koos arendatakse Coup-rendivõrgustikku ning tulevikus laadimiseks vajalikku infrat.

GOGORO KOOS UUDSE LAADIMISVÕRGUSTIKUGA

Esimest Gogoro Smartcooter elektrirollerit esitles ettevõte 2015. aasta CES elektroonikamessil Ameerika Ühendriikides. Juba esitlusel pälvis kerge alumiinimukerega, kahe akuga kuni 100 kilomeetrit sõiduraadiust lubav kaherattaline palju tähelepanu ning sündis idee, võtta e-rollerid suurlinnades ühiskasutusse. Ettevõtte uudne lähenemine on Gogorole toonud kiiresti ka rollerite “Tesla” hellitusnime.

Gogoro rollereid võib linnapildis kohata nii Singapuris kui Taipeis ning entusiastlikud fännid ostavad vaid 3000 eurot maksvaid futuristlikke rattaid julgelt ka erakasutusse. Taipeis on ettevõte hoogsalt katsetamas uudset ühiskasutatava laadimisvõrgustiku ideed, mis võimaldaks elektrirolleri akud vajadusel mõne minutiga täis laadida.

GoCharger on laadimislahendus, mille võib endale hankida ja paigaldada iga kohvikupidaja või eramaja omanik. GoCharger registreeritakse ühiskasutuses olevasse laadimisvõrgustikku ning avatakse kõigile kasutamiseks. E-rolleriga sõitjal piisab lihtsast mobiiliäpist, et omandada tosinaks tunniks juurdepääs laadimisvõrgustikule ning ratta akud sobivas kohas kiiresti täis laadida.

BERLIIN ON MEIE!

Euroopa linnades on rattarent ning erinevad ühiskasutuses olevad rattalaenutused levinud. Aga mitte kõik inimesed pole valmis – tihtipeale võõras linnas – oma asju ajama kondiauruga ning autode linnasüdamest välja saamine ei ole sajaprotsendiliselt õnnestunud tegelikult kusagil, isegi mitte Kopenhaagenis ja Amsterdamis.

Laheduse pakuvad e-rollerid ja elektrirattad. Võidab see, kes suudab esimesena hakata pakkuma nutikat ühiskasutust – võtad ratta sealt, kus sa oled; ja jätad ta sinna, kuhu oli vaja jõuda. Edasise pärast muretsema ei pea. Just nii toimib Gogoro ja Bocshi koostööna sündiv Copu-renditeenus Berliinis. Võtad rolleri, jätad rolleri.

Akude laadimisega end vaevama ei pea, sest esialgu pole veel ühtset laadimisvõrgustikku. Usinad päkapikud, kelle nutiseadmesse jookseb info kõikide 200 e-rolleri akude seisukorrast, tulevad ja vahetavad niks-naks tühjad patareid täislaetud patareide vastu. Aga kiirlaadimisvõrgustik tuleb, selle kallal teevad Boschi ja Gogoro insenerid tõsiselt tööd.

KÕIK ÜHES, ODAV JA MUGAV

Roller rentimine ei ole sugugi kallis – tund aega kolme euroga; ratas kogu päevaks kahekümnega. Selleks, et ratas rentida, tuleb oma nutiseadmesse laadida vastav äpp, teha kaks näpuliigutust ja minema sõita. Sõita võib linnas kiirusel kuni 45 km/h. Erilist juhiluba ei nõuta, piisab (meie mõistes) mistahes kategooria juhiloast. Mopeedijuhile kehtivatest reeglitest loe lähemalt siit.

Koos rolleriga saab kasutaja ka kiivri ning võimaluse, parkida renditud sõiduvahend ükskõik millisesse Coup-süsteemiga liitunud parklasse. Laadimiskohti on esialgu vähe, seega ei pea ka oma pead vaevama, kuidas akud täis saada – hooldusmeeskond käib ja vahetab tühjad akud toimivate vastu ise.

Kui juhtub, et jääd tühja akuga teele, siis tuleb muidugi abi kutsuda. See tundub aga suhteliselt väikese võimalusena, sest Gogoro mopeedi kaks kerget akut peavad ühe laadimisega vastu kuni 100 kilomeetrit. Coup ühisjagamisteenusega saab liituda siin lehel. Äpid on olemas nii õunasõltlastele kui androidsõdalastele.

ELEKTRIROLLER KUI EDUKAS ALTERNATIIV LINNALIIKLUSES

Linnaliikluses on iga sõiduvahend, mis ei ole auto, alternatiiv. Seda seni, kuni autod muutuvad linnapildis harvaks nähtuseks ning “kõik muu” saab omaseks. Gogoro ei ole sugugi mitte esimene särtsmopeed, mis Berliini tänavatele lahti on lastud: näiteks on ühisjagamisteenust pakkuv eMio rentinud soovijatele rollereid juba möödunud aasta märtsist alates. Seega on linlased ja linna külalised saanud harjuda mõttega, et linnas saab kiirelt liikuda, autot kasutamata.

Gogoro e-mopeed suudab arendada kiirust kuni 45 km/h. See on täpselt nii palju kui linnas liikumiseks enamasti vaja on. Gogoro letihind Taiwanist ostes on vaid 3000 eurot ning firma on juba teatanud, et nende prioriteediks saavad Berliini-sarnased suurtellimused. Teada on, et samasugune ühisjagamisteenus on kavas ellu kutsuda Amsterdamis, seal on loomisel ka ametlik e-rollerite müügiesindus. Berliinis aga Gogoro mopeedikest osta ei saa; tahad sõita -rendi!

Berliin Gogoro

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Tekkis jube tahtmine asjad pakkida, pilet osta ja Berliini põrutada, et oma nahal see e-rolleriga ringisõitmisteenus ära proovida! Accelerista arvates on tegu väga laheda ideega, mis ühtlasi paneb inimesi mõtlema selle üle, kas see, kel surres kõige rohkem asju, on ikka kõige rikkam?

Just lahe on jagada, proovida erinevaid sõiduvahendeid ja avastada kohti; mitte põdeda sellepärast, et kas mu roller või elektriratas ikka on alles, kui ma poest oma kodinatega saabun. Saaks nad nüüd selle kiirlaadimisega ühele poole, siis võiks ratta bronnida kohe paariks päevaks ja Berliinile päris tõsiselt ringi peale teha. Samas, heh, sõidad ühe Gogoroga natukene; ja siis võtad hiljem teisest kohast teise. Kah mõte!

Gogoro e-rollerit on juba nimetatud kaherattaliste Teslaks. Loe lähemalt, mida see endast kujutab ning võid ühtlasi liituda võrgustikuga, kus saad teada anda, et tahaksid Gogoro ühisjagamisvõrgustikku ka oma kodulinna.

Allikas ja meedia: Gogoro, Bosch.

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.