Laupäev, 20. aprill 2024
Tegime Eesti lipu päeval lihtsa eksperimendi ja sõitsime võidu Rakverre: Ukul istumise all tuttuus Škoda Scala, Yllel “porgand” ehk Elroni ekspressrong. Alustasime võiduajamist Balti jaamast, sooviga välja selgitada, kumb liiklusvahend on kiirem, mugavam ja odavam.
rong
Google annab üsna täpse Rakverre kohalejõudmise aja nii autole kui rongile

Kuigi ühistransport oleks hea variant kliimasõbralikumalt liigelda, valivad paljud ikkagi transpordivahendiks auto.

Päriselu-võidusõit Rakverre andis Yllele ja Ukule sõidu ajal võimaluse mõtiskleda selle üle, miks ühistransport Eestis võidukäiku ei tee ning nii paljud inimesed autorooli istuvad selmet keskkonnateadlikumalt liigelda.

Algus Balti jaamas

Alustame eksperimenti Balti jaamast, ehkki ausam oleks seda teha Nõmmelt, toimetuse juurest.

See annaks juba eos Ukule, kes autoga liigub, edumaa, sest Nõmmelt liikvele pääsemiseks tuleb jalutada umbes 7 minutit rongile, sellega Balti jaama sõita ja sealt Rakvere rongile ümber istuda.

Kell on täpselt sealmaal, et karupoeg Puhh tahaks oodet võtta. Rongi väljumiseni on jäänud veidi üle tunni.

Istumegi Scalasse ja sõidame Balti jaama Toidutänavale, kust haarame kumbki kaasa karbi pitsat ja pistame lusikad kordamööda tiramisusse: professor Selma Teesalu soovitab toidukorda magustoidust alustada!

… selgub, et professori soovitus on igati asjakohane, Ylle jõuab eksperimendi lõpul õhtul koju, pool pitsat karbis alles.

Rongis söömine on autoga võrreldes mugav, tavaklassiski on olemas korralik lauake. Selle all muuseas ka 2 pistikut, et kui vaja arvutiga tööd teha näiteks.

Google maps annab aja ette

Ekspressrong sõidab Tallinnast Rakverre plaanijärgselt 1 tund ja 13 minutit. Aeglasem rong, mis rohkemates jaamades peatub, sõidab 6 minutit kauem.

Google’i kaardirakenduse andmetel võtab autosõit Balti Jaamast Rakvere rongijaama 1 tund ja 16 m ja seda isegi päevasel, üsna tiheda liiklusega ajal. Minutite mäng!

Võidusõidu saaks põnevamaks teha, kui lõpp-punktiks oleks Rakvere kesklinn või Rohuaia kohvik, kus tihti käime.

See tähendaks taas kord Ylle jaoks sisse kirjutatud kaotust, sest Rakvere rongijaamast tuleks kiirelt jala linna visata. Väljas on sel päeval üle 30 kraadi sooja…

Rong väljub punktipealt

Rong väljub punktipealt. Rahvast üleliia palju ei ole, C-alas on kõrvuti 3 jalgratast ja 3 lapsekäru. I klassiski leiab tühje kohti.

Nädalavahetusel rattarõõmu ei oleks, Elroni lehelt saab selle kohta infot enne reisi. Reisija pilet on eelmüügis 6,12€, rongist ostes 7,20€. Ratas on tasuta.

Argipäevil saab rongiga Rakverre 5 korral, puhkepäeviti näitab Elroni leht 4 rongi. Rongiplaan on sätitud nii, et nii hommikul kui õhtul saaksid tööinimesed edasi-tagasi liikuda.

Ilupilt jääb tegemata

Enne võiduajamise algust on mõte panna auto ja rong üheskoos pildile. Plaan läheb vett vedama; Tallinna liikluskorraldus muudab turu poolt teisele poole raudteed jõudmise vaevaliseks.

Autoga läbi Kalamaja Toompuiestee poole tiirutades paistab rongi kaugenev sabaots, aga Scala pole veel stardipaku lähedalgi.

Uku saab pildi siiski tehtud, paneb selle sotsiaalmeediasse ning haarab kohvi kaasa, et aeg kiiremini kuluks. 6 minutit ongi läinud nagu naksti, selle ajaga on rong mitmest teivasjaamast läbi kihutanud.

rong
No mingisuguse “auto ja rong” üheskoos Balti jaamas-pildi Uku siiski sai
Tallinn, liikluskaose linn

Eesti lipu päeval algavad mitmes pealinna Rohked teetööd ja päevaselt vilgas liiklus tähendavad seda, et kell 11:47 startinud auto on vabas vees maanteekiiruse alguses alles kell 12:08. Miks, sellest kirjutasime pikemalt siin.

Taksojuhi kombel liigeldes võitnuks ehk minuteid, aga see ei ole eesmärk omaette. Kui märkidest ja kellast mitte hoolida, võidaks sajakonna kilomeetri pikkuse võidusõidu muidugi auto. Kui aga jälgida liiklusmärke ja sõita viisakalt, siis on Google’i  ennustatud aeg üsna täpne.

Finiš enam-vähem samal ajal

Rong jõuab Rakverre minutipealt plaani järgi, kell 12:44. Sõit on sujunud suuremate viperusteta. Saanuks veel kiiremini, aga vahepealsed trassitööd võtavad rongi kiiruse maha.

rong
Rong jõuab Rakverre minutipealt

Ülemistelt ja Tapalt tuli reisijaid küll peale, aga üldiselt oli päevases rongis lahedalt kõigi jaoks ruumi. Kokku kulus Rakverre jõudmiseks 1h13 minutit.

Uku jõuab autoga Rakvere rongijaama juurde kell 12:58 ehk neli minutit hiljem kui rong ning nägi taas kord vaid rongi saba ja perroonilt keskklinna suunas jalutavaid inimesi. 1h17 minutit kokku.

Kui auto oleks startinud samal ajal kui rongi uksed Tallinnas sulgusid, jõudnuks auto kohale 2 minutit varem, Eestis tavalise +10 km/h ja agressiivsema sõidustiiliga võitnuks veel paar minutit. Mis see paar minutit aga annab!?

rakverre
Auto on Rakvere jaama ees rongist 4 minutit hiljem
Kumb reisimisviis on parem?

Rongiga reisimisel on mitmeid eeliseid: juba räägitud lauake, kus saab nii süüa kui ka tööd teha, rohkelt ruumi ja vähem vastutust, sest juhiistmel istub keegi teine. Vaatad maastikke ja inimesi ja tunned elust rõõmu.

Auto annab võimaluse startida siis kui ise heaks arvad. See näiline vabadus – sest rooli pead hoidma sa ise ja ka vastutus lasub juhi õlul – ongi see põhiline argument, miks autot eelistada.

No ja siis seegi, et Rakveres ei peaks jalgis kõndima ega Tallinnas Nõmmelt Balti jaama surfima, et Rakvere rongile saada.

Autos saab süüa, muusikat kuulata, juttu ajada või vait olla. Helistada, sotsmeediat sirvida ega tööd teha ei saa, sest oled roolis. Kui reisid kahekesi, siis üks saab tööd ka teha.

Asju saab autosse kaasa pakkida nii palju kui mahub, ent jalgratta vedamiseks on rong parem. Seda muidugi juhul, kui Elron lubab rattaga pardale. Samas, mis sa sinna autosse Rakverre sõites ikka niiväga pakid!?

Niisiis, teine argument auto kasuks on samuti vabadus. Vabadus võtta kaasa, mida tahad. Vabadus süüa ja peeretada kui tahad, kaasreisijaid häbenemata.

Aga mugavuse osas autost rongile Rakverre sõites vastast ei ole. Seega, siit tahaks anda punkti “porgandile”.

rong rakverre
Rakverre sõitnud rongi nimi oli hoopistükkis… Pärnu!
Kumb on odavam?

Jätame siit arutlusest välja auto soetamise ja pidamise kulud ja lähtume otsestest kuludest, sest auto on juba olemas niikuinii. Kütust kulus Škoda Scalaga 100 km sõiduks täpselt 5.8 liitrit ehk praeguste hindade juures 8 euro eest.

100 km sõit tekitab autole otseseid kulusid rehvide ja hoolduse kulu näol umbes 3 eurot, enese suhtes aus on arvutada autoga selle vahemaa läbimise kuluks kokku 12 eurot.

Mis tähendab, et rongipilet oli poole võrra odavam. 50 % on protsentides väga suur erinevus, eurodena teeb see 6 eurot, mis nii palju ei olegi – üks kohv ja kaks lõiku pitsat. Läinud!

Kaardid lööb aga segamini see, kui sama reisi tahaks ette võtta mitmekesi – näiteks perega. Rongipiletid tuleb osta kõigile, aga autoga sõitmise kulu lisandunud reisijatest ju ei kasva.

Lisaks ei keerle elu raudteejaamade ümber – kuidagi peab jaamast ju ka soovitud sihtkohta jõudma, selles kontekstis rebib auto võrdluses ette. Pikema jututa istub suurem osa eestlastest ikka autosse.

Siit tuleb punkt Scalale: kui oleksime kahekesi Rakverre sõitnud, olnuks see meie jaoks rongist odavam. Ja arvestades, et Rakveres on enamasti vaja toimetada rongijaamast kaugemal, annab auto ka ajavõidu.

rakverre
Scala on Rakverre sõitmiseks väga viis auto
Kuidas ühistransporti populariseerida?

Tallinna (ja Eesti) ühistranspordikorraldus pärineb aastakümnete tagant ning busside-rongide sõidugraafikud on liialt hõredad selleks, et reisijad bussi või rongi eelistaksid.

Kui tahaks suvalisel ajal minna näiteks Rakverre, siis niisama lihtne see ei oleks. Rongid on üsna täis ja neisse ei võeta alati jalgrattaid, mis hõlbustaksid liiklemist. Rattarent on üle Eesti veel lapsekingades.

Alternatiiv oleks kaenlasse pakkida elektri-kokukas või tõuks, sellega lubatakse rongi ikka. Elektrilise rattaga saaks üsna mõnusalt isegi Nõmmelt Ülemistele sõita, kus rong ka peatub.

Lihtne matemaatika ütleb, et kiirus, mugavus, paindlikkus, vajadustele vastamine ning rahaliselt soodsam on need argumendid, mille vastu auto ei saa.

Kuniks neid lauda käia ei ole, võib aga soetada endale näiteks uue Škoda Scala, mis annab sama raha eest võimsalt igapäevaautot, on ökonoomne, vaikne ja näeb suurepärane välja. Alates sügiselt pakutakse autot ka ülisoodsa CNG-hübriidajamiga.

Scala kohta loe lähemalt siit

Stoorisid ja muud staffi vaata meie instast

Kaanepilt: Ylle Tampere/Rakvere

KOMMENTEERI SIIN