Esmaspäev, 4. märts 2024
Eesti idufirma Cachet tõi oktoobris turule uudse kindlustusteenuse äpitaksojuhtidele, kes sõidavad taksot osalise tööajaga. Hinnad ja tingimused on Cachet’ lubadusel paremad kui tavakindlustustel ja teenust saab kasutada Bolt’i, Uberi ja Yandex.Taxi platvormiga. Tegime hinnavõrdluse: kui palju Cachet tavakindlustusest soodsam on?

Cachet on uus Eesti idufirma, mille eesmärgiks on muuta turuolukorda, kus äpitaksod automaatselt liigituvad taksodeks ning peavad tasuma kordades kallimat kindlustuse hinda isegi sel juhul, kui juht osutab platvormil teenust vaid mõne tunni nädalas.

Cachet’ lahendus on nn kindlustuse rahakotiteenus ehk juht maksab vaid sõidetud tundide eest. Ühekorraga saab tellida nii liikluskindlustuse- kui kaskopaketi sõidujagajatele ning lepinguid edaspidi üheskoos ka hallata.

Cachet on sõlminud kokkulepped kõigi kolme suure äpitaksoplatvormiga, Uberi, Bolti ja Yandex.Taxiga. Nende kodulehel kasutajakontot luues ja kindlustuspakkumist küsides saab end märkida kas ühe või kõigi platvormide kasutajaks.

Eestis on üsna tavaline, et nn sõidujagaja kasutab korraga mitut platvormi: vastavalt kas tellimus tuleb Uberi, Bolti või Yandex.Taxi kaudu, selle alt ka teenust osutatakse.

Juhid, kellega oleme rääkinud, ütlevad, et omad eelised on kõigil kolmel platvormil ning mune tasub seetõttu hoida mitmes korvis: Uberi hinnatase on kõrgem, Bolti kaudu tuleb kõige rohkem kliente ning Yandex.Taxi on pop eestivenelaste seas.

Siiamaani tundubki kõik imeilus: mupol jääb tööd vähemaks, sest äpitaksodel on dokumendid edaspidi korras ja soodne kindlustuse hind meelitab oma vaba aega taksosõiduga täitma ka neid, kes seni on kõhelnud. Klient on võidumees: takso saabub kiiremini ja juhid on rõõmsamad.

Proovime järele!

Otsustasime Cachet’ (hääldub nagu “kašee”) kindlustuse rahakotiteenust proovida. Valisime autopargist 2017. aasta Dacia Logan MCV. Auto näeb hea välja on ruumikas ja sobib linna- ja linnalähisõitudeks ideaalselt.

Cachet’ lehel konto tegemine käib kiiresti: sisestad auto registrinumbri, märgid ära, mitu tundi nädalas töötad, kus piirkonnas seda teed ja programm arvutab kindlustuse hinna.

Valida on nelja kindlustustoote vahel: sõidujagaja liikluskindlustus ja kasko ning samad tooted tavakasutajale. Saab olema huvitav võrdlus.

Sõidujagaja liikluskindlustus Cachet vs teised

Cachet pakub mahupõhist kindlustusteenust: näiteks võib nädalas sõita 1-15 tundi, aga ka 16-30. Natuke jääb selgusetuks 30+ tunni mõte: see võib olla 40 (täistööaeg) või ka rohkem. Näiteks Bolt juhtidele tunnilimiiti ei sea: aktiivsed juhid sõidavad isegi 60 tundi nädalas.

Alustame kõige väiksemast võimalikust töötamise kogusest: 1-15 tundi. Piirkond Tallinn, kindlustuse periood 1 aasta.

Liikluskindlustus hüvitab teistele isikutele või nende varale põhjustatud kahjud, Eestis juhtunud liiklusõnnetuse korral on kindlustussumma varale põhjustatud kahju korral 1,2 mln eurot ja isikukahju korral kuni 5,6 mln eurot.

Tundub üüratu summa, aga näiteks rongiga kokku põrgates ei pruugi sellest rahast piisata. Aastane kindlustus ühekordse maksega 629.97€

Sõidujagaja liikluskindlustus 1 aasta, Tallinn, 1-15 tundi nädalas

Nüüd muudame töötatavate tundide arvu. Tallinn, üle 30 tunni nädalas, kõik kolm platvormi. Ja summa on pea kahekordne: 1205.16€.

Vaatame, kas hind muutub, kui Tallinna asemel võtame Harjumaa. Hind ei muutu. Tallinnas ja Harjumaal sõites on aastase kindlustusmakse hind 1205.16€.

Kuidas oleksid asjalood Tartus, Pärnus või Ida-Virumaal? Tahame ikka sõita nii palju kui juht vähegi jaksab, sest Dacia Logan on nagu loodud taksosõiduks. Hind ei muutu üheski piirkonnas: aastas tuleb sõidujagajal maksta 1205.16€.

Võtame kõrvale LKF kalkulaatori ja vaatame, millise hinnaga saaks sealtkaudu aastaks liikluskindlustuse. Nagu selgub, saab taksokaardiga Daciale päris mõistlikke pakkumisi.

Odavaim on PZU 489 euroga, kõige kallim Inges, mis tahab 2504 eurot takso sõitmise korral. Cachet’ hind on kusagil keskmiste klassis. Aga loomulikult tuleb vaadata kindlustustingimusi. Samas… rongiga kokku põrkama kah ei hakka ju iga päev.

Sõidujagaja kaskokindlustus Cachet vs teised

Kaskokindlustus on vabatahtlik kindlustus, millest on kasu näiteks juhul kui sõidad autoga teelt välja, vastu posti, parklas äestab keegi auto külje ja süüdlast ei saa kätte vms. Ühesõnaga, kasko maksab kinni sinu autole tekkinud kahjud.

Cachet’ reklaamtekst lubab, et kasko on koostatud vastavalt juhi sõidugraafikule ja turu parima hinnaga. Madal omavastutus, asendusauto, sõidumahu arvestamine ja kiire vormistamine on kõik selle kasko lahutamatu osa.

Võtame kõrvale kindlustushind.ee võrdlustabeli, sest iizi.ee seekord vastust anda ei taha ja eraldi igast firmast järele küsida pole aega.

Proovime Cache’ga kõigepealt miinimumi: kuni 15 tundi nädalas, periood 1 aasta (vähemat ei pakugi), korraga makse, piirkond Tallinn ja kõik kolm platvormi. 529 eurot aastas.

30 ja rohkem tundi tõstavad kasko hinda paarisaja euro võrra. Harju-, Jõgeva-, Ida-Virumaale või ka Pärnusse laienedes jääb hind ikka samaks: 793 eurot ja sendid pealekauba.

Proovime, mis saab siis, kui Uber ja Yandex.Taxi kõrvale visata ning jätta ainult Bolt. Teeme ikka maksimaalsed lubatud tunnid täis. Summa ei muutu. Sama lugu oli ka liikluskindlustusega: tee ühte või kõiki kolme, maksad ikka ühe mõõduga.

Ainult Bolt, 1 aasta, 30+ tundi nädalas, Tallinn

Ja nüüd siis pakkumised, mille saime kindlustushind.ee portaalist. Seal ei saa määrata auto kasutamise tüüpi, ehk kasko on kasko, ole sa siis takso või vanaisa pühapäevakallike.

Kalkulaatoris on ära toodud peamised kasko kehtimise tingimused. Omavastutus on kõigil 190-200 eurot. PZU Pluss märgib ära ka asendusauto võimaluse. Hinnad on seinast-seina, PZU Pluss näiteks 443.64€.

Salval näib Daciatesse üldse mitte usku olevat: 1061.39€, see-eest maksa nagu saad, kasvõi iga päev natuke, hind sellest ei muutu.

Tavaline liikluskindlustus Cachet vs teised

Jätame taksosõidu hetkeks kõrvale ja vaatame, mis hinda pakub Cachet tavakindlustusele teiste kompaniidega võrreldes. Aastane kindlustus 448.85€.

Liikluskindlustuse Fondi kindlustuskalkulaator pakub meie Dacia Logani aastaseks kindlustuskuluks 109-601 eurot. Vali millist tahad, loe ainult lepingu tingimused enne korralikult läbi

Kokkuvõtteks

Cachet’ teeninduskeskkonda on mugav kasutada, tekstid on sõbralikud ja toimingud lihtsad. Kuna meil oli vaid Dacia kohe käepärast, siis ei tea, milline oleks hind vanema või nooblima sõiduki puhul.

Igal juhul tasub enne uue teenuse kasuks otsustamist võrrelda hindu, teenuse kiirust ja kvaliteeti ja lugeda kõik lepingutingimused korralikult läbi.

Cachet’ kahjust teatamise protsess on lihtsalt lahti seletatud

Kaanepilt: Uber

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN