Neljapäev, 28. märts 2024
15. septembri õhtul esitles Volvo oma 90-seeria viimast, “puuduolevat pusletükki”, kõrgendatud nelikveolist V90 Cross Country mudelit. CC on 90-seeria neljas sõiduk, täiendades mudelirivi, kus on ees XC90 luksusmaastur ning S90 noobelsedaan ja V90 -universaal.

Esitlus toimus samaaegselt korraga kolmes riigis: Rootsis, Saksamaal ja Ameerika Ühendriikides. Rootsi, Malmösse kogunes üle Euroopa paarsada ajakirjanikku, kes said võimaluse V90 CC-d lähemalt näha ja katsuda. Päris sõitmiseks läheb mõne kuu pärast, kui Torslanda tehases liinid tööle pannakse.

New Volvo V90 Cross Country Driving

CROSS COUNTRY SEGMENDI UUESTISÜND

Esitluse alguses rõhutati, et tegu on Volvo Cross Country segmendi tõsise uuestisünniga; noobelautode seas ei paku praegu ükski teine tootja nii võimekat ja  innovaatilist nelikveolist universaalkerega mudelit. Rootslased on V90 CC ennetavalt ristinudki “selleks tõeliseks Volvoks”, mis kannab edasi tootja parimaid traditsioone.

Alates esimese Volvo Cross Country turuletoomisest ligemale 20 aastat tagasi, on sellest saanud nii Rootsis kui rootsi autode austajate seas vastupidavate, maastikuvõimekate sõidukite sümbol ning oma segmendi rajaja, millesse on lisandunud pidevalt uusi Cross Country mudeleid.

Volvo Cross Country mudelid moodustavad järjest olulisema osa Rootsi autotootja tootevalikus, sest luksusautode ostjad vaimustuvad üha rohkem autodest, millega saab harrastada elamusrikast elustiili, astuda igapäevarutiinist välja ja võtta rataste alla linnakividest erinev tee.

2016. AASTAL ON MÜÜK KOGU MAAILMAS KASVANUD

Tänaseni on Volvo müüduim mudel XC60 maastur, aga XC90 on talle vägevalt kannule võtnud ning esikoht ei ole enam kaugel. Ka 90-seeria sedaani turuletulek on olnud edukas, seda ennekõike Volvo paindliku hinnastamispoliitika tõttu: juba entry levelil on S90 varustatud nii vägevalt, et konkurentidel polegi midagi vastu panna.

2016. aasta esimese kaheksa kuuga kasvatas Volvo üleilmselt oma müüginumbreid rohkem kui kümnendiku. Kasvu veab eest Hiina, kus tänavu on müüdud 29,5% rohkem autosid kui eelmisel aastal. Euroopa turg on kasvanud 7%, üllatuslikult tuleb kõige parem tulemus…Saksamaalt! Sakslased on Volvo enda jaoks uuesti avastanud, sest see eristub, on turvaline ja vastupidav ning… hea hinnaga.

“Jah, me oleme oma 90- seeria turuletoomisel valinud õige tee: inimesed kõikjal maailmas on meid omaks võtnud. V90 Cross Country täiendab oma seeria kollektsiooni suurepäraselt: sellesse autosse on piltlikult väljendudes kokku pandud V90 elegants ja suurepärane maastikuvõimekus; on leitud tasakaal soorituse, kiiruse, turvalisuse ja kasutajamugavuse vahel ,” tutvustas autot Volvo Car Group´I president ja tegevjuht Håkan Samuelsson.

PARIM POLÜGON: ROOTSI!

Rootsi on oma looduslike tingimuste poolest just see koht, kus äärmiselt vastupidavaid autosid luua ja testida – enam kui 77% territooriumist hõlmavad metsad ja järved ning lisaks on seal ka maailma kõige külmemad talved. Karmides oludes omandatud asjatundlikkus moodustab olulise osa Volvo oskustepärandist, mida kannab endas ka Cross Country mudelivalik.

“Meie sõidukid on tuntud oma turvalisuse, tugevuse ja vastupidavuse poolest. Nelikveo, kõrge kliirensi ja kõikides ilmastikoludes paremat juhitavust ning sõidumugavust pakkuva uuendatud veermikuga uus V90 Cross Country on muutnud meie praktilise V90 universaali seiklejahingega maadeavastajaks,” lisas Volvo Cars arendusala vanemasepresident Dr Peter Mertens.

“Rootsis viivad kõik teed… metsa. Suvel on kuum, talvel külm. Tänu sellele ekstreemsele kogemusele ei suuda keegi toota sarnast autot nagu on Volvo. Jah, meil on uus, modulaarne skaleeritav platvorm – aga ma ei vaataks selles midagi eraldi vaid näeksin tervikut. Cross Country ei ole sama mis V90 universaal. Cross Country on väärtuste kogum, mille sarnast täna premiumautode segmendis ei ole võimalik leida,” rääkis Dr. Mertens.

“Kuidas me seda tegime? Tegelikult sai kõik alguse 60-seeriast, kus täna on jätkuvalt Volvo kõige müüvam mudel, linnamaastur XC60. Me oleme 60-seeria puhul kuulanud, mida inimesed on oma kasutajakogemusest rääkinud. Me oleme küsinud, mida nad päriselt tahavad. Ja 90-seeria selle järgi teinud. Ja nagu näha, me oleme õigel teel! On aeg teoks teha see, mida inimesed tõeliselt ootavad!”

[huge_it_gallery id=”231 “]

KUHJAGA INNOVATSIOONI, TULEB KA VÄRKVÕRK

Dr. Mertens peatub pikemalt V90CC innovaatilisel pilveteenusel, kus autolt-autole tekitatakse värkvõrk, mis vahendab infot viletsate teeolude või halva ilma kohta. Tulevik on täna ja siin – meenutage kasvõi paari nädala tagust uudist, kus Volvo Uberiga leivad ühte kappi pani, et arendada isesõitvat isejagavat iseteenindavat taksot…

Pilveteenus on lihtne ja kättesaadav teenus, mida saab kasutada ka siis, kui auto üle ei mõtle: “Me tahaksime, et V90CC omanik tajuks nn. rahulikku turvalisust, et tal oleks roolis hea, mugav ja turvaline olla ning et ta ei peaks oma tähelepanu hakkima kõrvaliste teguritega. Päeva lõpuks loeb ikkagi vaid kasutaja arvamus autost,” võtab Dr. Mertens teema kokku.

KLIIRENS JA NELIKVEDU

Räägime asjast ka. Stefan Karlsson, kes on vastutav V90 Cross Country tehnilise poole eest, otsib meile olulised numbrid oma andmelaost kiirelt välja: V90 CC kliirens on 6 sentimeetrit kõrgem V90 universaalist, ehk siis koguni 21 sentimeetrit.

Lisavarustuse valikust saab autole juurde võtta õhkvedrustuse, mis nelja sõiduviisi vahel valides (samad, mis XC90-l) veidi parameetreid sõiduoludega vastavusse timmib. Rool, gaasipedaal, automaatkast reageerivad eri sõiduviisidele ka juhul kui õhkvedrustust lisaks pole tellitud.

Mind ja leedu kolleegi huvitab nelikvedu; selles osas saan Stefanilt algatuseks sõnaselge vastuse – Volvo V90 CC tuleb müügile ainult nelikveolisena. Edasi täpsustab ta, et süsteem, mida autol kasutatakse, on muutuva geomeetriaga, kahe siduriga elektrooniline BorgWarner 4×4; seesama, mis on tuttav ka Polestarilt ning Volvo XC90 eelmiselt põlvkonnalt.

Stefan lisab, et kasutatav 4×4 on olemuselt sarnane Haldexile (õigemini ongi Haldexi 6 generatsioon, mille BW ostutehingu järel oma märgiga kaunistas ja 1. generatsiooniks nimetas). Toodetakse esitluspaigast mitte väga kaugel – linnulennul 2 kilomeetrit Malmö tehaseni.

Vaikimisi on auto alati nelikveoline – jõud jagatakse vastavalt vajadusele telgede vahel. Maksimaalselt toimub jagunemine suhtes 50/50. Nii ekstreemset olukorda aga õnneks liiga tihti ette ei tule. Enamasti on rohkem jõudu esiteljel. Miks? Sest selline lahendus säästab oluliselt kütust.

JÕUALLIKAD

Pressimaterjalist esialgu jõuallikatele viiteid ei leia. Püüan kinni mootoriosakonna pealiku Fredrik Ulmhage ja küsin temalt otse: mis te siis pakute või pakkumata jätate?

Asi lihtne: tulemas on 2 diislit ja 2 bensiinimootorit: T5, T6, D4, D5 alati koos automaatkastiga. Aga! Päris ilma manuaalifännid kka ei jää, neile on tehtud” lahjem” variant D4 koos käsikastiga.

Volvo V90 Cross Country puhul ei ole praegu nimekirjas veel ei pistikhübriidi ega hübriidi. Kui vihjan Volvo 2025 programmile, sõnab Fredrik:”Ootame-vaatame, ärme kiirusta. Kui on näha, et rahvas tahab hübriidi või elekrikat, siis teeme. Aus olla, pole see meie SPA platvormiga mingi küsimus, panna peale mistahes ajam.”

KINDEL ON, ET ON SÕIDETAV

Mulle ei anna ikka rahu see maastikusuutlikkus. Lasen Stefanil endale üle rääkida, kuidas nad saavad olla nii veendunud, et V90 Cross Country ilufilmis näidatud hullustes toime tuleb: “Ma olen ise selle autoga sõitnud seal mägedes ja mudas, päriselt,” muigab ta. “On hea auto. Tõsiselt rääkides, siis me proovisime rohkem kui 200 eri seadistust šassiile ja vedrustusele, et olla kindlad, asi töötab.”

Ehk siis need, kellele mingid maasturilaadsed tooted ikka kohe üldse ei meeldi, võivad üsna suure kindlusega jalutada Volvo esindusse ja endale V90 CC soetada: Volvo Scalable Product Architecture-lahendusel tuginev V90 Cross Country on edukalt läbinud intensiivse testiprogrammi,et äärmuslikes oludes tõesti hakkama saada.

V90 Cross Country’t on testitud salajastel Põhja-Rootsi katseradadel, kus õhutemperatuur on sageli -40 kraadi, aga ka Arizona lõõskavkuumas kõrbes, kus katseid viidi läbi 40+ temperatuuriga.

[huge_it_gallery id=”232 “]

VEIDI VÄLIMUSEST KA

V90 Cross Country interjöör on intuitiivne ja mugav – kes istunud mistahes 90 seeria sõidukis, oskab endale nägematagi ette kujutada – olemas on ka S90 ja V90 mudelitelt tuttavad meelelahutus- ning kommunikatsioonilahendused, sealhulgas tipptasemel Bowers & Wilkins helisüsteem.

Ehkki tootja tahaks praegu kuulda minu suust sõnu “jõuline”, “brutaalne”, “vallutav” – siis minu silmale mõjub V90 Cc hoopis säärase siidiselt moodsa kõikjalsõitjana. Kõike tundub parasjagu; kartsin et rattakoobaste plast tõmmatakse katuseservani välja, aga võta näpust – on kena ribakene musta nüanssi ja sellega brutaalsele mudaveskile viitamine ka lõpeb.

“Volvo Cross Country disain ei ole pelgalt kujundustöö. Selle aluseks on ehe võimekus. V90 Cross Country esitleb intrigeerivat kombinatsiooni võimsast ja jõulisest välimusest ning luksuslikust skandinaaviapärasest interjöörist. Ta kannab endas Volvo Cross Country traditsioonilist ehtsust, kuid värskes võtmes – selles on ühinenud jõuline maastikuvõimekus elegantselt peene välimusega,” räägib Volvo Cars disainiala vanemasepresident Thomas Ingenlath.

TOOTMINE JA HIND

Torslandi tehases tõmmatakse liinid käima üsna kohe, juba sellel sügisel. Esimesed autod peaksid avalikku sõiduproovi jõudma novembris-detsembris. Hindadest ei tahtnud esialgu keegi kõva häälega rääkida; parim kommentaar, mis õnnestus välja pigistada oli selline: “Konkurendid, kes üritavad meid rämedate allahindlustega mutta tampida, peavad pettuma. Isegi kui me võrdleme nende allapekstud hindu oma hinnakirja hindadega, oleme me odavamad.”

Mnjah. Sama raha eest palju rohkem autot, see kõlab päris õudutekitava strateegiana. Eks sellel on oma hind – Volvo on seadnud 90-seeriaga ja tulevase 40-seeriaga eesmärgiks nelja aastaga viia läbi totaalne uuenemine; ja ilmselgelt on see üsna hullumeelne plaan.

Rootsi kolleegide sõnul on välja tulnud ridamisi tehnilisi probleeme, millega Volvol tuleb jooksvalt tegeleda. “Aga see ongi innovatsiooni hind. Sellist taset, mida Volvo praegu oma uudismudelitega pakub, on teistel üpris raske saavutada,” võtab teema kokku Rootsi Auto Motor & Sport ajakirja peatoimetaja Alrik Söderlind.

Allikas ja meedia: Volvo. Pildid esitluselt: Ylle Rajasaar

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN