Esmaspäev, 15. aprill 2024
Ruumikas kabiin ja pagasiruum
Suurepärased sõiduomadused
Lai mootorivalik, tulekul ka 200 hj GTI-versioon
Hind alates 13 792 eurost

Kui Volkswagen sisenes 2013 aastal ralli MM karusselli, läks edetabeli ülemises otsas igavaks. Neli aastat järjest nopiti parima sõitja ja parima tootja tiitel ning võideti kõigist etappidest üle poolte. Võiduautoks oli viienda põlvkonna Polo ralliversioon.

Möödunud kümnendi keskpaiku toodetud neljanda põlvkonna Polo kimbutasid kvaliteediprobleemid, kuid eelmine, viies, oli vastupidavuse etalon. Loodetavasti pole Volkswagen latti alla lasknud ning vaatame, kuidas kukkus välja täiesti uus, kuues mudelipõlvkond.

DISAIN

Kuuenda põlvkonna Polo on ehitatud Volkswageni uue MQB moodulplatvormi lühemale versioonile. Sama platvormi kasutajaid on VAG kontsernis üha rohkem alates Seat Ibizast ja lõpetades Škoda Kodiaqiga.

Uus Volkswagen Polo meenutab väljast oma suuremat venda Golfi, disain on klassikaline ja väljapeetud. Lisandunud on teravaid aktsente, kuid olulisemgi on tublisti kasvanud laius ning pikem teljevahe, mis teeb uue Polo ühest endisest pearivaalist, Ford Fiestast, oluliselt ruumikamaks. Uus Polo on Euroopa turul saadaval vaid viieukselise luukpärana.

SISERUUM

Isikupärastamisega on kaasa läinud ka Volkswagen. Pehme plastikuga kaetud armatuurlaud on saadaval kaheksas eri värvis, ehkki suure tõenäosusega osutub populaarseimaks siiski harjumuspärane must toon.

Salongi meeleoluvalgustus omab ka praktilist väärtust, valgustades käepidemeid ning autost väljudes ka tagaluugi ning uste all olevat maad. Meie kliimas kasulik lisa.

Näidikud on selged ja hästi loetavad, kaheksatolline ekraan keskkonsoolis on pööratud kergelt juhi poole. See sisaldab kogu vajalikku infot, kuid õnneks on säilinud ka kaks füüsilist keeratavat nuppu.

Ka istmesoojendusi ja kliimaseadet reguleeritakse nuppudest, mis on küll väikesed, kuid siiski kasutatavad ka kinnastes.

Tehasestereo saab oma ülesandega hästi hakkama, mängides nii bassid kui kõrged toonid ära ilma moonutusteta. Vau-efekti ei teki, kuid kusagilt ei nagise, kõlarid ei plärise ning heli ei moondu.

Nimmetoe reguleerimise võimalus standardis puudub, ent istmed on väga mugavad ja ei väsita ka pikal reisil. Juhi käetugi (lisavarustuses) on aga liiga madal ning see pikemate sõitude puhul pisut häirib.

Tagaistmel on ruumi piisavalt, kaks keskmise suurusega meesterahvast mahuvad kenasti üksteise taha istuma. 351 l topeltpõhjaga pakiruum on klassi teine tulemus.

SÕIDUKOGEMUS

Uuele platvormile ehitatud auto sõidab nagu klass kõrgem. Juhitavus pole nii terav, kui klassi parimatel, kuid sellegipoolest suurepärane. Rool on igas asendis piisavalt tundlik, annab head tagasisidet ning ühelgi kiirusel pole vaja sõidusuunda ilma põhjuseta korrigeerida.

Polo on vaikne. Müratõrje ning aerodünaamikaga on asjad korras, auto triigib teekonarusi liigse klobinata. Mootori hääl on piisavalt summutatud, ka kiirendamisel tuleb salongi mahe urin, mitte terav mürin. Väikesed peeglid vähendavad õhutakistust ja tuulekohinat, kuid täidavad oma funktsiooni igati hästi.

Vedrustus on pehmemapoolne, sest ilmselt seda keskmine Polo ostja ootabki. Ning kuigi autot reklaamitakse sõnadega „Tõelistele seiklejatele“, siis seiklusest on see kaugel nagu jääkaru jaanalinnust. Tegu on soliidse, rahuliku ja väljapeetud autoga.

Proovisõiduauto oli varustatud adaptiivse püsikiirushoidjaga, mis teeb juhi elu tõeliselt mugavaks, kuid lörtsis tuli selle toimimiseks tihti peatuda ning kaamerat puhastada.

Tüütu – aga need mõned lumised päevad võib ju ära kannatada, sest ülejäänud aja on tegu väga hea lisaga. Leedtuled (lisavarustuses) on head, kuid halogeenlaternad üsna keskpärased. Õnneks on abiks laternapesu.

JÕUALLIKAD JA KÄIGUKASTID

Mootorivalikus on 75hj, 95hj ja110hj üheliitrised bensiinimootorid ning 1,6 liitrine 95hj diisel. Oodata on ka 1,5-liitrist 150 hj ning kaheliitrist 200 hj arendavat GTI versiooni. Kas need ka Eesti turule jõuavad ja kui populaarseks osutuvad, näitab aeg.

75 hj vabalthingav mootor viib väikest autot rahuldavalt edasi, ent see on ka tema võimete piir. Järgmised kaks pakuvad aga piisavat dünaamikat pingevabadeks möödasõitudeks ja samas ei tekita tanklas liigsuuri väljaminekuid. Võimsaim versioon on saadaval aga üksnes kõrgeimas varustuses. Diislile erilist müügiedu ei ennustaks.

Saadaval on ka seitsmekäiguline kahe siduriga automaatkast (DSG), mis toimib väga kiiresti ja mugavalt nii rahulikul kulgemisel kui järsul kiirendusel.

Kuigi see on ligi poolteist tuhat eurot manuaalsest kallim, on valik käsi- või automaatkasti vahel pigem maitse küsimus, sest mõlemad on väga head. Käsikasti eelistajaile on soovitus vaadata 110hj versiooni poole, automaat sobib hästi ka 95 hobujõuga.

VAG kontsernile tüüpiliselt on automaatkast häälestatud tavarežiimis käike vahetama nii vara, et liiga madalad mootoripöörded hakkavad häirima ja tekitavad kerget vibratsiooni. Käsikast on arusaadavalt sellest patust prii.

VARUSTUS

Polo on müügis tavapärase kolme varustustasemega: Trendline, Comfortline ja Highline. Kõige lihtsamas varustuses veereb auto plekkvelgedel ning tagaiste käib alla vaid ühes tükis.

Ka kõrgeimal tasemel on palju tänapäeval iseenesestmõistetavat lisavarustuses. Näiteks püsikiirushoidik, leedtuled ja toonitud tagaklaas, aga isegi kliimaautomaat tuleb igal juhul lisaraha eest juurde tellida, mis viib auto lõppmaksumuse võrreldes hinnakirjas olevaga hoopis teise dimensiooni.
Hinnakirja ja varustusega saab tutvuda siin

HIND JA ÜLALPIDAMISKULUD

Volkswagen Polo hinnad algavad 13 792 eurost ning Highline tasemel kalleim mudel maksab 20 911 eurot. Madalatest hindadest aga ei maksa end lasta peibutada, sest mugavaks sõiduks vajalikku varustust lisades on peatselt käes keskklassi auto hind. Näiteks maksis testiauto üle 21 tuhande, kuid sel puudusid leedtuled ja veel üht-teist.

Tanklas Polo rõõmustab omanikku, proovisõidu lõpul jäi keskmiseks kuluks 5,2 l/100 km. Sõit toimus küll reeglina maanteel, kuid sisaldas ka palju külmkäivitusi ja lühikesi linnaotsi, seega võib tulemust üsna realistlikuks pidada. Garantii on tänapäeval napp kolm aastat, mida saab aga lisatasu eest pikendada.

This slideshow requires JavaScript.

KOKKUVÕTTEKS

Suurepärased mootorid, võrratud käigukastid, stabiilsed sõiduomadused ja salongi viimistlus viivad automaatselt mõttele, et uus liider superkompaktide seas on sündinud.

Konkurents klassis on väga tihe – viimase aasta jooksul on uuenenud nii Citroën C3, Suzuki Swift, Ford Fiesta kui Seat Ibiza, mis on olemuselt sama auto. Tõsi, „hispaanlase“ salongis jääb puudu peenhäälestusest, kuid on tunduvalt soodsam.

Nii jääb õhku vaid küsimus, kas eelistada rafineeritumat Polo või odavamat Ibizat. Aga nagu ütles Ristiisa – vahet pole, sest raha jääb perekonda (ja Volkswageni grupi 10 miljardi eurone kasumiprognoos saab täidetud).

PLUSSID
Suurepärased sõiduomadused
Võimekad 95 ja 115 hj bensiinimootorid
Perfektsed käigukastid

MIINUSED
Madal keskmine käetugi
Hind

Pildid: Mare Albri, Indrek Jakobson, tootja

blank

Autoentusiast, kes võtab kirglikult kõike, mis liigub vähemalt neljal rattal. Hobiautoks on Volvo 960, mis aitab tunnetada auto kui tehnoloogilise ja kultuurilise nähtuse muutumist ajas.

KOMMENTEERI SIIN