Neljapäev, 25. aprill 2024
Väikeautod on Euroopa autoturu suurim, ent kahanev segment, sest ostjad liiguvad järjest enam krossoverite ja taskumaasturite rooli. Peugeot ei kavatse alla anda ning selle märgiks tegi valmis supermini 208 uue põlvkonna. Aplaus ja lillevarred on välja teenitud: lisaks muudele priisidele on Peugeot 208 ka värske Euroopa Aasta auto 2020 tiitliomanik.
Loo autor loo peategelase Peugeot 208 superminiga

Lõviembleemiga väikeste luukpärade ajalugu algas 1983 aastal legendaarse mudeliga 205 – enam-vähem samal ajal, kui Euroopasse jõudis Nissan Micra.

Indeks 208 aga järgmist numbrit ei saa ning praegune 208 on sama nimega, aga täiesti uus mudel. Auto on ehitatud PSA uuele CMP platvormile, millele saab luua nii sisepõlemismootoriga kui ka elektriga liikuvaid versioone. Praegu on selliseid platvorme vähe, tuntuimail neist sõidab Hyundai Kona.

Agressiivne välisilme

Peugeot 208 disainis paistab silma püüe teha kummardust klassikule 205 GTI-le, ennekõike tagaosa kujunduse ning auto proportsioonide osas.

Samas on tunda korporatiivset disaini, mis tähendab sarnaseid jooni uue 508-ga. Lõvi küünistust imiteerivad triibud kui tulede keskne motiiv on nüüd nii ees kui taga, samuti must joon tagatulede vahel. Tippvarustuses on ka tumedad rattakoobaste äärised ning teist värvi katus. See auto on väike, aga kuri!

Pikkust on lisandund eelkäijaga võrreldes 8 cm ning ületatud on väikeautode jaoks maagilise 4 meetri piir, ent auto on oma eelkäijast ka madalam. 

See tähendab, et kui keskmist kasvu mees end esiistmele paika seab, siis mahub tema selja taha üksnes väga õhuke mapp või supermodell. 

Nelja inimese autosse paigutamine on kunsttükk, mida ei soovita proovida, kuigi toodetakse ainult viieukselist 208 versiooni. Pagasiruum on klassis tavaline 280 liitrit, poekoti tarbeks on üks konks.

Pakiruum
Üllatavalt kvaliteetne sisemus

Kabiinis kohtab nii kõva plastmassi kui ka pehmemaid materjale, auto- ja hinnaklass seab oma standardid. Madalas autos tuleb istme paika seadmise järel madalale seada ka rool, et näidikud näha oleks. Külgtuge pakuvad esiistmed hästi, paremal ees on ka Isofix kinnitused.

Käetugi on normaalsel kõrgusel, kuid rooli ideaalsesse asendisse ei saanudki – madala katusejoone tõttu tuli istuda maadligi kaldus seljatoega ning paarisaja kilomeetri järjest läbimisel väsis vasak õlg ära. Paradoksaalne, kuid nii on – mida väiksem auto, seda vähem väike rool talle sobib.

Positiivselt üllatas, et 10 000 km läbinud testiauto kabiin kusagilt ei logisenud ega nagisenud. Demoautode elu pole teatavasti kerge.

Uksed lukustuvad automaatselt autost paar meetrit kaugenedes. Kui lahkuda kaks kätt kinni, on tegu väga mugava lahedusega, ülejäänud juhtudel võib see aga surmani ära tüüdata, kui isegi selvepesulas auto kogu aeg lukku ja lahti läheb.

Juhi töökoht
Nutisfääris on arenguruumi

Mobiiltelefoni laadimiseks on keskkonsoolis spetsiaalne suletav laegas, selle avatud kaanele on võimalik aga seada telefon kenasti pikutama nii, et kaob vajadus mobiilihoidiku järgi.

Paraku taheti parimat, aga välja tuli nagu alati – minu Samsung Galaxy Note 10 kaanele enam ei mahtunud, kui sel oli juhe küljes (aga teisiti Android Auto pilti ekraanile ei saa).

Kõrgemal varustustasemel on juhi ees mehaaniliste „kellade“ asemel 3D digitaalne näidikuplokk, mis näeb väga äge välja, aga kasutamisel lisaväärtust ei loo.

Peugeot 208 puutetundlik keskekraan on pööratud juhi poole ning loob tunde sõitmisele orienteeritud autost, kuid toimib aeglaselt ning ebaloogilise kasutajaliidesega harjumine võtab palju aega.

Keskkonsoolis on seitse „klaveriklahvi“ nagu 508-l, nende kohal seitse puutetundlikku nuppu, ja istmesoojendused.

Võrreldes 3008-l kasutatava lahendusega, on see ägedam, kuid selgelt ebapraktilisem. Ajastu märgina on liidestest pool USB-C standardiga.

Üle keskmise sportlik

Kui varem oleme olnud käigukasti režiimide kasu osas skeptilised, siis 208 puhul on tegu nagu kolme erineva autoga.

Sportrežiimis hoiab mootor pöörded kõrgel, mis viib väikest autot üsna lennukalt edasi, samas ei lasta säästurežiimis pöördeid nii madalale, et see hakkaks sõitmist segama.

Automaatika vahetab lähi- ja kaugtulesid juba üsna valges ja madalal kiirusel, kuid vastukaaluks tuleb maksta lõivu ekraanide pea olematu nähtavusega hämaras. Alles päris pimedas muutub heledus piisavalt tugevaks, et silm jälle näidatavat seletaks.

208 vedrustus on vaikne ning ei raputa ülemäära. 17-tolliste rehvidega sõiduk ei ole oluliselt jäigem, kuid rööbastes kipub liigselt suunda otsima ning jooks rehve pole odav. Pealegi on oht ilusad veljed vastu mõnda äärekivi kraapida. Meie soovitus on 16“ veljemõõt.

Üle keskmise sportlik
Talvesõit ei suju

Lõvikutsikale tali ei meeldi. Ainus vastav lisa on võimas istmesoojendus, kuid selle puutetundlik nupp on (kinnastatult ei reageeri) poolviltusena juhi eest varjatud ning ebamugav käsitseda.

Roolisoojendust Peugeot ei paku ning soojendusega esiklaasi ei saa 208-le ka raha eest. Ainus võimalus pisutki sooja saada on paigaldada eelsoojendus, ent selle maksumust teades võib eeldada, et omanikud nii kallist lõbu ei soovi.

Laternapesu varustuses pole. On küll tagurduskaamera, kuid sel puudub pesuvõimalus ning peitu ei poe, misjärel on meie kliimas paari kilomeetri järel kasutuskõlbmatuseni määrdunud.

Kohanduva püsikiirushoidja anduri paigutamine süvendisse auto ninaosa keskel sunnib paraku arvama, et autot testiti üksnes subtroopikas.

Sinna kogunev lumi blokeerib kiiresti tempomaadi töö – paaripäevase testisõidu jooksul juhtus seda kaks korda. Aga kui talved tagasi tulevad?

Klassikaline kapotialune

Mootorivalik on lihtne. Saadaval on sajahobujõuline 1,5-liitrine diisel ning 1,2-liitrine bensiinijooja kolmes seades 75 hj, 100 hj ja 136 hj.

Tulemas on ka elektrimootor, aga sellest räägime siis, kui see kohal on. Prognoositakse, et kümnest kaheksa saavad olema bensiinimootoriga ning teisi alternatiive võrdselt.

Käigukaste on kolm: viie- ja kuuekäigulised käsikastid ning kaheksakäiguline automaat. Kuigi viimane ei tööta sama sujuvalt, kui topeltsiduriga kast, on Peugeot selle üle väga uhke – teised tootjad B-segmendis nii palju käike ei paku.

208 keskmiseks kütusekuluks jäi 6,7 l sajale, linnakulu oli täpselt seitse liitrit. Seda on liitrijagu rohkem, kui näitavad WLTP testitulemused ent palju sõltub ilmast, teekattest jm. Päriselu tulemusi tuleb mõõta ikka kohapeal. 

This slideshow requires JavaScript.

Kokkuvõtteks

Peugeot on saanud valmis auto, millega on hea sõita, mis on korralikult kokku pandud ning tehniliselt mitmekülgne. Ja loomulikult disain, mis võlub esimesest silmapilgust! Peugeot 208 hinnad algavad 12 900 eurost, kuid varustust lisades võib selle viia ka üle 20 tuhande.

Jah, superkompakte on palju ning erinevatele klientidele. Tahad rohkem ruumi ja praktilisust – vali Volkswagen Polo! Soovid veel rohkem prantslaslikkust – võta Citroen C3.

Vajad pikemat garantiid ja vastupidavust – Hyundai i20 on oma klassis ületamatu. Aga kui otsid ägedat välimust koos suurepäraste sõiduomadustega – siis ongi esimene valik Peugeot 208.

Huvitav fakt: 136 hj versiooni suurim kiirus on 208 km/h.

Meeldis:
Disain
Sõiduomadused

Ei meeldinud:
Harjumist vajav infolust
Ruuminappus tagaistmel
Talvine sõit

Pildid: Indrek Jakobson

Peugeot 208

71%
71%
Igati aus supermini

Äge välimus, sportlik sõit mitte ainult nime poolest. Lumelopp väga ei meeldi, aga kellele meeldikski!?

  • DISAIN
    9
  • SÕITJATERUUM
    7
  • RUUMIKUS
    6
  • JUHIKOHT
    8
  • INFOLUST
    6
  • SÕIDUELAMUS
    7
  • HIND
    7
  • LUSTIFAKTOR
    7
blank

Autoentusiast, kes võtab kirglikult kõike, mis liigub vähemalt neljal rattal. Hobiautoks on Volvo 960, mis aitab tunnetada auto kui tehnoloogilise ja kultuurilise nähtuse muutumist ajas.

KOMMENTEERI SIIN