Esmaspäev, 22. aprill 2024
Renault Koleos on ehe prantsuse (maastiku)auto
Eesti turul ainult diiselmootorid 130 ja 175 hj
Hinnad 25 390 kuni 35 790 eurot

Esimese generatsiooni Renault Koleos nägi ilmavalgust kümmekond aastat tagasi. Paraku ei saanud auto kuigi populaarseks ei meil ega ka mujal Euroopas.

Mudel kadus vaikselt müügilt, et 2016. aastal ümber sündida sama nime all ent täiesti uute tehniliste lahendustega.

Teise põlvkonna Renault Koleos on kontsernikaaslase Nissan X-Traili sõsarmudel, kuid ninja asemel astub lavale elegantsesse prantsuse kõrgmoodi riietatud neljarattaline.

Koleos on ehitatud Renault-Nissan kontserni ühisele CMF-CD platvormile, millel baseerub ka väiksem Renault Kadjar ning mõistagi „doonorauto“ Nissan X-Trail.

Mitmel sihtturul müüakse Koleost hoopis Renault Samsung QM6 nime all. Olgu nimi mis tahes, täna on tegu Renault’ mudelivaliku tipuga ning maasturite lipulaevaga.

mülkasse renault koleos

VÄLISKUJU

Esimene pilk toob kaasa emotsiooni – see auto on ilus! Selgelt on tunda korporatiivset identiteeti – eksimatult on Koleos Renault’ uue põlvkonna auto.

Kahe põlvkonna autod erinevad teineteisest nagu öö ja päev. Kui eelmine Koleos oli seest ja väljast rõhutatult kumerate joontega ning tulemus oli üsna mittemidagiütlev, siis uuega on asi teisiti.

Lisandunud on konkreetsust, teravaid jooni ja ohtralt disainivigureid, kuid need ei sega, vaid harmoneeruvad auto üldise olemusega.

SISERUUM

Viimane aastakümme on meid harjutanud, et suurtes autodes on ka kolmas, reeglina küll vaid lastele sobiv istmerida. Suur maastur, seitse kohta – milline nutikas ruumi ärakasutamine!

Kuid Renault on läinud oma teed, Koleos piirdub viie istekohaga, sest eesmärgiks on stiilsem välimus ning rohkem ruumi pagasile ja reisijaile. Ilmselt pole seitse kohta siiski nii vajalik kui trendi alguses tundus.

Sisemuses jätkub peen ja luksuslik joon. Materjalid on pehmed ning tippvarustuses on kabiinis lausa kahevärviline nahksisu. Uste katteks on kombineeritud kuni kolme erinevat materjali, pehmet ja kõva plasti ning nahka. Isegi uksetaskud on seest pehme vooderdusega.

Juhiiste on mitmeti seatav, tippvarustuses elektrilisena. Isteasendile midagi ette heita ei ole, see sobib pikkade vahemaade mugavaks läbimiseks.

Autosse istudes otsib parem käsi esimese asjana Nissanilt tuttavat nelikveo pöördnuppu, aga mida pole, seda pole. Tundub, et juhi töökoha ergonoomika on seatud kuhugi viimaste väärtuste hulka, sest miks peab veoskeemi lülitit otsima armatuuri alt? Ja roolisoojendust kusagilt hästi peidetud kohast?

Suure auto tagaistmel on võimalik laiutada ning jalaruumi jagub piisavalt ka pikematele meestele, kuid nende pearuumile seab piirangu panoraamkatus (lisavarustuses).

458-liitrine pakiruum on piisav, ehkki paljud konkurendid pakuvad enam. Samas on see praktilise kujuga ning madala laadimiskünnisega.

INFOLUST

Bose 13 kõlariga stereo on väärt iga sellele kulutatud senti. Laskumata ülivõrretesse on tegu väga-väga hea helisüsteemiga, mille soetamist tasub tõsiselt kaaluda ka neil, kes seni muusikasse üsna ükskõikselt on suhtunud. See elamus võib hakata muutma muusikalist maitset. Kontrollitud!

8,7 tolline tahvelarvuti stiilis R-LINK 2 multimeediasüsteem (tippvarustuses) on samas selle auto nõrgim koht. Menüüd on keerulised ning ikoonid ebaühtlase suurusega.

Mis enim häirib – mingi funktsiooni (näiteks navigeerimine punktist A punkti B) peatamiseks tuleb teha mitu käiku menüüdes, mille arusaadavus ja intuitiivsus jääb konkurentidest kaugele maha.

Poolteist kümnendit tagasi olnuks selline infolust kõigi unistus, kuid aastal 2017 on tegu selgelt lati alt läbi jooksmisega. Renault, uus tarkvara koos parendatud kasutajakogemusega (UX) võiks saabuda juba enne facelifti!

JÕUALLIKAD JA KÄIGUKASTID

Mootorivalikus on vaid diislid, bensiinijoojat Eestis müügile ei tulegi. See on Dieselgate-järgsel ajastul huvitav, kuid praktiline ja keskkonnasõbralik lahendus, kuna seda mõõtu auto CO2 heitmed oleksid bensiinimootori puhul lihtsalt ebamõistlikult suured. Arukas otsus, Renault!

Proovisõiduautot liigutas võimsam, 175 hj mootor. Kuigi see jõuallikas lubab juhil end väga mõnusalt tunda, ei saa midagi halba öelda ka nõrgema kohta, 130 diiselhobujõudu on rahulikuks kulgemiseks täiesti piisav. Mõlemad viivad autot kenasti edasi ja ka ECO režiimis saab möödasõidud ohutult tehtud.

Käigukastidest on saadaval käsikast ja astmeteta variaator, mis on soliidselt siidine, kuid igavalt uimane. Klassikalist automaatkasti Koleosele ei saa. Tehniliste andmete, varustuse ja hindadega saab tutvuda siin

VARUSTUS

Renault Koleos on saadaval kolmes varustustasemes, Zen, Intens ja Initiale Paris. Esimene tuleb lahjema mootori, käsikasti ja esiveoga ning sealt puuduvad nii mitmedki mugavuslisad, kuid ka hinnasilt on tippversioonist üle kümne tuhande euro väiksem.

Intens-tase viib varustuse juba tänapäevasele tasemele, Initiale Paris lisab veel mõne luksuslisa nagu soojendusega ja ventileeritavad esiistmed ning elektriliselt reguleeritava nimmetoe. Meie kliimas üliolulised esiklaasi- ja roolisoojendus on aga lisavarustuses.

Mõni pisike aps on siiski ka kõrgeimal varustustasemel. Meigipeegli valgustuse puudumine on mõnele pisiasi, kuid teisele ülioluline. Ning asjaolu, et püsikiirushoidja pole kohanduv, lihtsalt ei ole 2017. aastal selles hinnaklassis okei.

SÕIDUKOGEMUS

Vedrustus on pehmepoolne, loeb ebatasasused üsna häälekalt üles ning roopasse sõidetud teel on tunda kerget ebakindlust. Samas aitab pikk teljevahe hoida kõrge auto stabiilsena. Sõites on kuulda hinnaklassi kohta kõrget rehvimüra ning ka mootori hääl tuleb veidi kabiini sisse.

Maastikuvõimekuse tagavad 21 cm kliirens, 225/55R19 rehvimõõt ning Nissanilt tuttavad 3 sõidurežiimi. Juht saab valida esiveo, nelikveo või jätta veoskeemi automaatika otsustada.

Kergetel konarustel läheb auto neist üle kergelt tõustes ja langedes, kuid juht ei kaota sealjuures hetkekski kontrolli auto üle. See tunne on kogemist väärt!

HIND JA ÜLALPIDAMISKULUD

Renault Koleose hinnad algavad 25 390 eurost ning selle eest saab 1,6-liitrise mootoriga esiveolise mudeli, tippvarustuses auto maksab umbes 10 000 eurot rohkem.

Proovisõidu lõppedes ilutses kuvaril keskmine kulu 7,7 l/100km ning enamus aega oli sõidetud ECO-režiimis.

Tehase poolt lubatut ületab see ligi kahe liitriga, kuid on selge, et värske diiselajam, suur auto (ikkagi 2,23 tonni täismass) ning seda edasi viivad 175 hobust vajavad ometi toitu. Garantii on 5 aastat ja 100 000 km, oleneb sellest, kumb enne täitub.

This slideshow requires JavaScript.

KOKKUVÕTTEKS

Renault Koleos on suur ja väga mugav auto, mis võiks sobida paljudele. Hea läbivusega mahukat pereautot pakuvad nii mitmedki, konkurentideks on Honda CR-V, Hyundai Santa Fe, Škoda Kodiaq jt. Sama mõõtu kontsernikaaslane Nissan X-Trail evib ühes variandis ka kaht lisaistet.

Ent kuigi paljud suurepärased tootjad valmistavad väga häid autosid, oskavad inspireerivalt maitsekat ja maastikusuutlikku masinat konstrueerida vaid prantslased.

PLUSSID

Disain
Sõidumugavus
Bose stereo

MIINUSED

Infolustisüsteem
Ergonoomika

Pildid: Mare Albri, Innomine,  Indrek Jakobson

RENAULT KOLEOS

70%
70%
Maitsekas maastur
  • DISAIN
    8
  • RUUMIKUS
    8
  • JUHI TÖÖKOHT
    7
  • INFOLUST
    5
  • SÕIDETAVUS
    8
  • HIND
    6
  • ÜLALPIDAMISKULUD
    7
  • ACCELERISTA FAKTOR
    7
blank

Autoentusiast, kes võtab kirglikult kõike, mis liigub vähemalt neljal rattal. Hobiautoks on Volvo 960, mis aitab tunnetada auto kui tehnoloogilise ja kultuurilise nähtuse muutumist ajas.

KOMMENTEERI SIIN