Neljapäev, 25. aprill 2024
Dacia kaubamärk tähistas paar aastat tagasi oma esimest juubelit*, kuid kaasaegsest autotootjast saame rääkida alles käesoleval sajandil. Tänaseks on müüdud üle 7,5 miljoni sõiduki ning kasvutrend ei näita peatumise märke.

Nüüd aga tuuakse turule auto, mis ühelt poolt kannab kõiki margi põhiväärtusi alustades võimalikult soodsast hinnasildist ning lõpetades detailide maksimaalse unifitseerimisega, kuid samas ei rõhuta enam hinda peamise ostuargumendina. Teisi väärtusi on lihtsalt rohkem.

Dacia Jogger 2022

Joggeri näol on Dacia jaoks tegu väga olulise mudeliga, asendades ühekorraga tervelt kolme vanemat mudelit Dokker, Logan MCV ja Lodgy. Nende lähisugulane Lada Largus (Lada on osa Renault grupist) aga jääb esialgu tootmisse, nõudmised idapoolsetel turgudel on teistsugused.

Nagu Renault Arkana puhul, rõhutatakse ka Joggeri kuulumist C-segmenti (ehk Golf-klassi), kuigi tema lähim sugulane, Eesti aasta auto 2022 finalist Dacia Sandero, on ruumikusele vaatamata siiski klass väiksem. Nüüd minnakse püüdma Euroopas ja loomulikult ka Eestis ennekõike soodsaima pereauto tiitlit.

Dacia Jogger 2022

* Algupärase, antiikajast pärit tähenduse järgi tähistab esimene juubel 50 eluaasta, teine juubel 75 ja kolmas 100 eluaasta täitumist.

Ruumikas ja praktiline

Jogger ühendab tänapäevasel moel linnamaasturi elemendid ja mahtuniversaalide – st suurte pereautode – omadused. Kunagi mahturiteks kutsutud autoklass väga populaarseks ei saanud ning seetõttu piirdume vaid tõdemusega, et tegu on soodsaima uue autoga, millele on võimalik saada kolm istmerida.

Auto pikkuse varjamine osutus disainerite jaoks suureks väljakutseks. Kõrgem kliirens ja katuseraamid venitavad autot visuaalselt kõrgemaks, et see ei näeks välja nagu vorst. Ühendada väikeauto platvormil kaubiku mahutavus ning sõiduauto disain osutus eriti keeruliseks tagaosas, kuid disainerid said sellega hästi hakkama. Sarnasus Volvoga on juhuslik… või siis mitte.

Dacia Jogger 2022

Dacia ei soovigi varjata Sandero Stepway ja Joggeri ühist päritolu. B-piilarist eespool on nad identsed (isegi uksetihend nagiseb sama koha pealt samamoodi), kuid taga väljendub selgelt ambitsioon asendada ühekorraga kolm aegunud universaali, ühtaegu kaotamata mahukuses ning praktilisuses – pole lihtne ühildada esiosa hoopis teistsuguse tagaosaga kui “originaalil”. Renault Arkana puhul kukkus see suurepäraselt välja, kuid Joggeri puhul oli see ülesanne kordi keerulisem.

Kõrgem katusejoon tähendab ühtlasi ka kõrgemale tõstetud teist istmerida, paraku piirab see väljavaadet tahavaatepeeglist. Pereauto staatust rõhutavad ka klapplauad tippversiooni esiistmete seljatugede küljes. Kuid unikaalseim on selles auto- ja hinnaklassis kolmas istmerida, mis on täiesti kasutatav ka täismeestele kuni keskmise pikkusega vahemaade läbimiseks.

Pakiruumi maht on 160 liitrit, kui kolmas istmerida on paigas (piisab väikeseks poeskäiguks või suurema spordikoti mahutamiseks), mis aga tõuseb kõige tagumisi istmeid eemaldades üle 700 liitri. Teise istmerea kokku klappimise järel ei teki küll siledat lavatsit, kuid auto suudab niiviisi neelata üle 1,8 kuupmeetri. Lisaks mahub erinevatesse taskutesse 24 liitrit väiksemat kraami.

Kolm varustustaset ja kaks mootorit

Joggerit müüakse kas 5- või 7-istmelisena ja kolmes varustustasemes (Essential, Comfort ja Extreme Special Edition), kuues kerevärvis ning kahe mootoriversiooniga (110 hj ja 100 hj). Mõlemad jõuallikad on turbolaetud üheliitrised, kuid lahjem versioon võimaldab kasutada kütusena ka vedelgaasi (LPG). Jõuallikate erinevusi dünaamikas peab stopperiga mõõtma, rooli taga vahet ei tunneta.

Dacia Jogger 2022

2023. aastal lisandub täishübriid, mis on hoopis teisest puust jõuallikas, kuid hinnasildi ja täpse tehnilise lahenduse üle spekuleerida on liiga vara. Küll aga toob see kaasa Joggeril seni puuduva automaatkasti, mis tänapäeva tarbimisharjumuste juures võib muutuda selle auto ostul suurimaks takistuseks.

Dacia Jogger 2022

Baastase Essential on tõeliselt spartalik ja standardvarustuses puudub isegi konditsioneer. Siiski on olemas elektrilised esiaknad, olulise ohutust parandava lisana LED-lähituled ning mõistagi veereb see auto plekkvelgedel. Selle varustuse puhul on selgelt näha soov asendada Joggeriga kõige soodsama otsa mahtuniversaalid ja isegi kaubikud.

Dacia Jogger 2022

Comfort-varustustase lisab juba elektriliselt juhitavad tagaaknad, soojendusega peeglid, vihmasensori, püsikiirushoidja, manuaalse kliimaseadme, 8-tollise puutetundliku infolustisüsteemi Apple CarPlay ja Android Auto toega ning palju muudki vajalikku.

Joggeri tippvarustus on Extreme-tase, mis toob võtmeta sisenemise ja käivitamise, automaatse kliimaseadme, tagumise parkimiskaamera, kokkuklapitavad lauad teises reas sõitjatele ja veidi lihvituma välisdisaini, millega koos käivad ka valuveljed. Viimaste mõõt on jätkuvalt 16 tolli, mida võib lühikese sõiduproovi järel lugeda optimaalseks. Lisavarustuse ja hinnakirja leiab siit.

Dacia Jogger 2022

Me kõik oleme pisut pettunud, et Jogger on eranditult esiveoline, paraku sellele platvormile teistsuguseid ei tehtagi. Dacia on seisukohal, et nelikvedu on lisamass ja -kulu, mis enamikule kasutajatest ei ole reeglina vajalik. Paar korda aastas lumes mütata või talvel foori tagant sekund kiiremini spurtida ei ole piisavad argumendid kontseptsiooni muutmiseks.

Kokkuvõtteks

Sõltumata sellest, mis klassi Jogger paigutub, on tegu igal juhul autoga, mis Daciale omaselt pakub raha eest väga palju väärtust. Piisav varustus ning uuenenud disain koos kõrge kliirensi ja ruumikusega teeb Joggerist viimasel ajal üsna väheks jäänud „väljast väike, seest suur“ auto.

Kas Joggerist saab Dacia mudelivaliku lipulaev? Kindlasti mitte – ja seda arvestamata lähitulevikus tutvustatavat 7-kohalist maasturit. Esinumbriks (küll mitte müüginumbrites) jääb Duster, mis Rumeenia margi tooteportfellis ainsana on saadaval soovi korral nelikveolisena ja diiselmootoriga ning neile argumentidele pole teistel midagi vastu panna.

Dacia filosoofia kohaselt täidavad Duster ja Jogger hoopis erinevaid rolle, viimane on ennekõike aktiivse eluviisiga inimeste pereauto, mille puhul rõhk on seatud mahutavusele, halbade teede läbimise võimekus on üksnes lisaboonus.

Dacia lubab, et esimesed autod jõuavad Eesti müügisaalidesse 2022. aasta kevadel, kuid tellimusi võetakse vastu juba praegu.

Dacia Jogger 2022

Fotod: Indrek Jakobson

blank

Autoentusiast, kes võtab kirglikult kõike, mis liigub vähemalt neljal rattal. Hobiautoks on Volvo 960, mis aitab tunnetada auto kui tehnoloogilise ja kultuurilise nähtuse muutumist ajas.

KOMMENTEERI SIIN