Neljapäev, 28. märts 2024
Onu Raiu ehk Raivo Malter sõidab möödunud kevadest saati Jaguar I-Pace elektriautoga. Kogemuse hankimiseks proovis ta ära Tesla Model X 100D krossoveri ning jagab vahetuid muljeid, mis auto juures meeldis ja mis võiks olla teisiti.
onu raiu tesla model x
Raivo Malter Tesla Model X roolis

Järgnev lugu on minu isiklik proovisõidukogemus Tesla Model X 100D-ga ning kahe ööpäevaga saadud mulje kirjeldus.

Olen elu jooksul omanud või kasutanud pikemat aega umbes kahtkümmet erinevat sõiduautot, ning proovisõite teinud veel umbes sama paljudega – lihtsalt selleks, et saada kogemus ning võrrelda autosid omavahel.

Tegin Tesla Model X 100D krossoveriga 48 tunni jooksul erinevaid sõite nii Tallinnas kui maanteel. Et lühidalt kokku võtta: on teatud ebamugavusi, mida saaks ilmselt tarkvara uuendamisega parandada.

See panebki aga imestama, et nii kallis elektriauto ja juba õige mitu aastat tootmises aga soft on ikka “bulky”. Konkreetsel autol oli ilusti viimane versioon tarkvarast peal, seega viga ei saa ka siit otsida.

Miks ma üldse Teslat proovisin? Sellepärast, et kui turvatooli ja vankriga terve pere Jaguar I-Pace’i pista, jääb ruum kitsaks.

Tesla Model X aga on ruumikam, ehkki läbisõit pisut suurem kui I-Pace’il. Mõlemal autol on nelikvedu ja võrselt äge kiirendus. Seega võiks ju olla ideaalne auto?

Tesla Model X plussid

• Sõitjateruum on väga avar
• Tagumiste tiib-uste all on hea last turvatooli panna: vihm ei saja peale, päike ei küta kuumaks. Ka sisse ja välja käia on mõnus.
• AC (vahelduvvooluga) laadimine on kiire: tühja akuga Tesla Model X laadis mul kodus umbes 5+ tunniga täis, seevastu Jaguaril samast laadijast läheb ikka 12+ tundi (erinevate võimsustege autosisesed inverterid).
• Laeks kaarduv esiklaas on harjumatu aga peale mõnda tundi on see juba väga mõnus, vahel tahakski tee asemel taevast vaadata.
• Uste avamine ja sulgemine mootoritega on ka lahe, aga mitte alati. Mulle üldiselt meeldivad igasugused gadgetid, kuniks need ei muutu tüütuks
• Rool ja rattad on olemas ja sõidab punktist A punkti B nagu auto ikka.

tesla model x
Tesla superlaadijad
Tesla Model X arenemisruum

• Keskmise rea turvavöödega oli igavene jenka: kui sinna lapse turvatooli üritasime panna, siis mingil hetkel jäi turvavöö kinni ja enam rohkem seda välja sikutada ei andnud.

Iga kord tuli probleemi lahendusena pooleldi paigaldatud tool või häll poolviltu välja udida ja siis kahekesi seda uuesti paigaldada: üks tõmbas turvavöö maksimumini välja ja hoidis seda kinni, teine sättis samal ajal turvatooli kinnitustesse.

Auto omanik arvas, et võib-olla on probleem tingitud asjaolust, et üleliia tihti tagaistmel rahvast ei reisi ja vööd on n-ö sisse sõitmata.

• Kohanduv kiirushoidik suudab kenasti jälgida ees olevat autot ja kui see juhtub jõnksutama, siis Model X teeb kõik kenasti järgi.

Tesla kiirlaadimine on tõesti kiire

Jaguaris (ja ka teistes tuntumates autodes) on insenerid selle peale rohkem mõelnud ning need esimese auto kiirusega jõnksutamised silutakse sujuvalt ja märkamatult ära.

• Autopiloot – ilmselt USA’s töötab see ilusti, kui sul on 300 miili vaja 2+2 teel sõita ja ujumine teel sind ei häiri. Tegelikult töötab ka meil 2+2 teel väga kenasti kui teel vingerdamine välja arvata.

Kui aga nüüd 1+1 teel sõita, siis minul see autopiloodiga ei õnnestunud. Mingi maa järel viskas autopiloot errori ja käskis mul ise edasi sõita, seda erinevatel maanteedel.

Ahjaa – see vingerdamine, mis on siis selleks, et auto saaks aru, kas juht ikka hoiab roolist kinni või mitte. See tegi mul korra kõhus ikka päris jahedaks ka.

Nimelt teele oli sadanud jäide ning laugea vasakkurvis vingerdades ujus autopiloot vasakule ja siis paremale ja kui avastas, et tee keerab, tegi järsu jõnksatuse ning andis errori, et ei saa hakkama. Vot siis oli korra kõhe.

• Vedrustus – seda olen ma ka teiste autode kohta väljendanud ütlusega: nagu saunalaval istuks. Tesla Model X istmed on mugavad, aga vedrustus on jäik. Ikka nõmedalt jäik.

Maanteel oli ok, aga külavaheteel logistas kõik kondid läbi ja kui laps turvatoolis magas, siis ta vaesekese pea loksus nii, et lõpetasin kõrvalteedel sõitmise ja läksin maanteed pidi ringiga.

See on minu arvates selge näide sellest, kus tuleb selge vahe sisse nende autotootjatega, kellel on varasemalt autode ehitamise kogemus, nendega, kellel seda ei ole. Kas vedrustust ei saaks mitte tarkvaraliselt juhtida?

• Panipaigad – kuhu taga istujad oma kola peaks panema? Ühtegi panikaika ei ole, isegi esiistmete taga ei ole sahtlit ega võrku.

Jah uste külge ei saa ju panna, sest kui need üles tõusevad, kukub kõik taskutest välja, aga põrandal võiks siis midagi olla, istme all, vms äge gadget, mis kuskilt välja tuleb.

• Tagumised uksed – nagu öeldud, on need mugavad, aga näiteks parkla kitsastes oludes uksi avades jäid nad vähem kui poolel teel seisma. Aitas selle probleemi ingoreerimine ja uste edasine avanemine, sest tegelikult oli ruumi avanemiseks küll ja paanikaks ei olnud vähimatki põhjust. Aga masin on targem…

• Esitulede automaatika – olen sõitnud paari erineva autoga, millel on peal lähi-kaugtulede automaatika – Teslal oli see halvim.

Esiteks vahetab Tesla tulesid liiga hilja, vastutulijad vilgutasid mulle pidevalt, kuni ma käsijuhtimisele üle läksin. Teiseks lähituledelt tagasi kaugtuledele minnes on viivitus nii suur, et vahepeal võiks kitsekari üle tee joosta.

Tõsiselt, sujuvalt toimiv kaugtulede valgustugevuse tõstmine on liiga uimane. Ilmselt sellega harjub nii ära, et kui teine auto ei ole mööda veel läinud, siis juba Teslas ümber lülitada, aga jällegi – parem tarkvara võiks olla.

Teised autotootjad on sellega hakkama saanud. Jaguar ka reguleerib sujuvalt kaugtulede tugevust, aga mul ei teki kunagi pimedat lõiku, see käib kiiresti.

• Navi – Teslal on see vist Google mingi hübriid, igatahes kui ma otsisin “Rakvere spa”, suunati mind Väike-Maarjasse.

Proovisin ka IOS Google Maps rakendusega, see juhatas mind õigesse asulasse – Rakveresse. Samuti polnud Reidi teed Tesla kaardil olemas.

Navi, mis juhatab… igale poole!

Tesla Roadside Assistant: kui Tesla mehed kirusid, et I-Pace tekitas neile eluohtlikke olukordi, siis mind nügis see Model X ka külateedel kaks korda keset teed, arvates, et ma olen liiga ääres. Ehk siis see on turvanõue ja seda teevadki kõik autot.

• Kiirendus – kuigi numbrid on Tesla Model X’l ja Jaguar I-Pace’il sarnased, 4.x sekundit 0-100km/h, siis Model X kiirendus on nagu kummiga, uimasem.

Kohalt minek on aeglane ja siis nagu kummiga kerib kiirendust. Jaguaris on minek kohe, nii nagu saaks jalaga tagumikku või nagu keegi sõidaks otsa. Maitse asi, mis kellele meeldib. Minule meeldib äkiline.

• Kliimaautomaatika – kord on soe kord on jahe, kuidagi nagu ei hoia seda ühte temperatuuri vähemalt mitte nii nagu Jaguar ja mersu seda teevad.

Suurelt ekraanilt sõidu ajal temperatuuri sättimise koha leidmine nõuab alati sinna vaatamist. Mõni asi võiks ju eraldi nupust käia, eriti kui see automaatselt hästi ei toimi ning vajab sekkumist.

Tulede automaatika
Kokkuvõtteks: olen ma Jaguar I-Pace’iga rahul

Saigi enam-vähem kõik. Autod on erinevad ja maitsed on erinevad. Oma Jaguar I-Pace’i tagasi istudes oli küll väljavaade väiksem, aga tunne oli kodusem ja mugavam.

Teslast saaks oluliselt parema auto, kui tarkvara tuunida. Ka Jaguar on paremaks läinud selle vähem kui aasta jooksul, mis see tootmises on olnud, tänu tarkvarauuendustele.

blank
Klaaskatus

Loe Onu Raiu Jaguar I-Pace’i proovisõitu siit

Pildid: erakogu

3 kommentaari

  1. blank

    Natuke häiriv lugemine. “Minu auto on kõige ägedam” stiilis kirjutatud. Natuke liiga lapsik… Aga eks kasvades tuleb kogemusi ja lootust on…

  2. blank

    Nagu näha siis need digi abilised ei saa oma tööga hakkama. Ei saagi aru, kuidas selliseid seeria autodele üldse lubatakse. Muidu on liiklusseadus täpne, kardetakse igat pisimatki viga tehno seisundis, kui aga panna peale isejuhtiv süsteem, mis hätta sattudes annab veateate, persse, kah ei oska, juhi nüüd ise kui suudad – on kõik väga rõõmsad. Sellisega võivad nad ümber oma tehase kärutada ja ennem täit kindlust ei tohiks neid tavaautol lubada.

    • blank

      Mis sa jaurad… Tesla autopilot Ei Ole isejuhtiv. Küll aga on isejuhtiva võimekusega riistvara. Tarkvara ongi pugine, kuna see pole veel valmis, kuigi juba üsna võimekas viimatise 2019.40.50 uuendusega…

KOMMENTEERI SIIN