Kolmapäev, 24. aprill 2024
Nüüdseks on kolmanda põlvkonna Lexus IS -i tutvustamisest möödas üsna täpselt kolm ja pool aastat. Nagu ikka, tuleb mudeli eluea keskel teha väike värskendus, lisada viimased tehnikauuendused ning kohendada vajadusel disaini, et ostjate tähelepanu (taas)pälvida.

Kuigi Euroopa mudeligammas ruulivad ka Lexuse puhul ikka pigem džiibid (iga kolmas Euroopas müüdud Lexus kannab tähist NX ja järgmisena lähevad kõige paremini kaubaks RX-d), siis firmaautona (ingl. keeles fleet) on IS igati hinnatud masin ja aitab seeläbi ka kogu margi imidžile ning müüginumbritele kaasa.

lexus is
Hall Lexus IS 200t ja valge Lexus IS 300h, 2017.

[dropcap]DISAIN  [/dropcap]2013.aasta suvel esitletud IS astus eelkäijaga võrreldes suure sammu edasi ja kannatas igasuguse häbita välja võrdluse Saksa premium-kolmikuga.

Selge see, et mudeliuuendus pole kaotanud grammigi esialgse versiooni särast, aga et konkurentidel on vahepeal päris mitu uudist välja tulnud, saabub värskendatud IS turule küll päris õigel ajal.

Masin on suures plaanis väljastpoolt pea samasugune, aga mõned muudatused siiski tehti. Esimese asjana märkab silm pisut muudetud esitulesid ja ühtlasi selgub veidi hiljem, et ka IS-le pakutakse nüüd täis-leedtulesid, mis varasemalt tuttavad vaid suurematelt mudelitelt.

Margi disainifilosoofiast kantud iluvõre koos vägevate õhuvõtuavadega kaitseraua allservas rõhutavad illusiooni jõulisest ja madala raskuskeskmega autost.

Tagavaates jäävad silma kandilise kujuga summutiotsad ja taaskord vaid leedidest koosnevad tagalaternad, mille L-tähe kujuline muster paikneb eelkäijaga võrreldes veidi teise nurga all.

This slideshow requires JavaScript.

[dropcap]SÕITJATERUUM [/dropcap]Autosse istudes ei jää kindlasti kellelgi tähelepanuta oluliselt suuremaks “kasvanud” infoekraan armatuurlaual.

Eelkäija 7 tolli asemel uhkeldab IS nüüd suuremalt vennalt pärit 10,3-tollisega, mis võimaldab ekraani vajadusel kaheks jaotada, kuvades lisaks kaardivaatele samal ajal ka muud olulist infot.

Materjalide kvaliteedile pöörati endisestki rohkem rõhku ja tulemuseks on selgelt klassi parimate hulka kuuluv salong. Nähtud vaevast räägib ka suurepärane mürasummutus – IS on isegi suurel kiirusel ja karedal asfaldil märkimisväärselt vaikne auto.

Melomaanide rõõmuks lisati baasvarustuse helisüsteemile veel kaks kõlarit ja nii saab nüüd iga IS-i omanik nautida vähemalt 10-st kõlarist kostvat muusikat. Loomulikult võib soovi korral endiselt valida ka 15 helitekitajaga Mark Levinsoni stereo.

Kuna auto mõõtmed ei muutunud, siis endiselt võib pikemat kasvu reisijatel tagapingil pearuumiga kitsaks minna ja isiklikult mulle meeldiks, kui ka ees oleks istekohtadel keskkonsooli arvelt mõni sentimeeter laiust lisaks, aga see viimane märkus kuulub pigem juba norimise valdkonda.

Iseenesest tunnevad nii juht kui ka “kaardilugeja” ennast suurepärastes istmetes (eriti mõnusad on F-Sport varustusega kaasnevad nahktoolid) igati mõnusalt.

This slideshow requires JavaScript.

[dropcap]SÕIDUKOGEMUS [/dropcap]Tootja väitel pöörati mudeliuuenduse väljatöötamise käigus enim tähelepanu masina vedrustusele, muutes muuhulgas õõtshoobi jäigemaks ja (ümber)seadistades amortisaatorite tööd. Tulemuseks peaks olema eelkäijast veelgi täpsema juhitavusega sõiduk.

Tingivat kõneviisi kasutan seetõttu, et põgus proovisõit Rooma ümbruse teedel ei võimaldanud autot vajaliku info saamiseks piisavalt proovile panna.

Küll aga kirjutan iga kell alla väitele, et IS kuulab tavasõidul rooli perfektselt ning sisendab juhti kindlust, et masin saab hakkama igasugustes sõiduolukordades.

Rahu ja kindlus kiirteel proovitud 170 km/h juures igatahes annab lootust, et Lexus esineb juhitavustestides tipptasemel. Pidurid on samuti hästi doseeritavad ja said märgades teeoludes hakkama eeskujuliku efektiivsusega.

Ainuke etteheide – ja seegi läheb tegelikult pigem Itaalia teedele, mitte niivõrd autole – on see, et F Sport-versiooni jäigem vedrustus raputab ebatasasustel selgelt liiga palju. Siledal asfaldil toimib kõik esmaklassiliselt ja tavamudeli vedrustus on mugavam ega väsita reisijaid.

[dropcap]JÕUALLIKAD [/dropcap]Mootorivalikus mudeliuuendus midagi uut kaasa ei too. Endiselt saab valida kas hübriidi või turboga varustatud ottomootori vahel.

Esimene käib kokku astmeteta CVT käigukastiga, viimane aga traditsioonilise automaadiga, millel 8 käiku. Kütusekulu osas teeb hübriid muidugi alternatiivile silmad ette, aga entusiastlik juht valib pigem bensiinimootoriga isendi.

Viimatimainitu 245 hj teevad IS-st lustaka sõiduvahendi, mis kiirendab innukalt ja teeb seda lisaks veel ka mõnusa urina saatel. Ühtlasi saab 8-käiguline automaatkast tööga oma astmeteta sugulasest palju paremini hakkama.

CVT on märkimisväärselt uimane ja kuigi ka hübriid pole kaugeltki aeglane masin, kulub peale gaasivajutust lubamatult palju aega, et juhi soovide kohaselt rakendatud jõud asfaldini jõuaks.
Ühe uuenduse lisas Lexus uudismudelile ka seoses erinevate sõidurežiimidega.

Nimelt saab lisaks tavapärastele Eco, Normal ja Sport (F-Sport puhul veel Sport S ja Sport S+) seadistusele juht IS 300h puhul valida ka individuaalse lähenemise Customise, mis võimaldab vedrustust, kliimaseadme tööd jm. reguleerida vastavalt juhi soovidele ning sõltumatult eelseadistatud režiimist.

[dropcap]TURVALISUS [/dropcap]Selge see, et konkurentide uuemad väljalasked kubisevad tänapäevasest turvatehnoloogiast.

Veel loetud aastad tagasi vaid tippmudelitelt pärit süsteemid, nagu tagurdamisel ristuva liikluse eest hoiatamine või kaameraga pidevalt ümbrust monitooriv avariiennetuspakett, muutuvad kiiresti baasnormiks.

Seega leiame nimetatu, aga loomulikult ka hulgaliselt muid passiiv- ja aktiivturvalisuse eest hoolitsevaid seadmeid ning lahendusi ka uuendatud IS-i pardalt.

[dropcap]KOKKUVÕTTEKS [/dropcap]Kuigi hübriidvariant 300h moodustab IS kogumüügist pea 90%, võtaksin mina pigem turboversiooni. See on sõidus lõbusam, pakub mahlakamat helitausta ja on kübekese odavamgi.

IS 200t hinnad algavad 37 990 euro juurest, 300h jaoks peab ligi 1000 eurot rohkem lauale käima. Tõsi, hinnavahe pole suur ja kui linnasõit on teie jaoks suurema osakaaluga, võiks tõesti pigem hübriidi kaaluda, sest reaalses elus vähemalt 3-4 liitrine kütusekulu erinevus teenib enammakstud summa tagasi päris nobedasti.

Reguleeruva vedrustusega F Sport S mudelite tarvis tuleb juba varuda üle 50 tuhande euro, aga sellisel juhul saate istumise alla masina, mis nii varustuse kui ka sõiduomaduste poolest absoluutne tipptase.

Samas mahub baashinna ja mainitud tippmudelite vahele piisavalt erinevaid versioone, et igaüks endale sobiva leiaks.

Vaata uuenenud Lexus IS hinnakirja ja proovisõiduvõimalusi siit

Pildid Lexuse pressipaketist

KOMMENTEERI SIIN